Za nami pierwszy mecz finału NBA 2022, który wygrali Boston Celtics 120:108. Co się stało z Golden State Warriors w czwartej kwarcie? Co i kto dał Celtics wygraną?

Zanim przeczytasz ten artykuł, zachęcam do lektury mojego tekstu „Co się musi wydarzyć, aby Celtics wygrali z Warriors?” – wciąż aktualny, pełen ciekawostek, których nie chcę tutaj dublować.

• Celtics wygrali z Warriors pierwszy mecz finału 120:108, mimo że Steph Curry zdobył w pierwszej kwarcie 21 punktów!
  • Curry zdobył 21 punktów w pierwszej kwarcie (1/1 za 2, 6/8 za 3), ale w całym meczu 34 punkty i miał 12/25 z gry, w tym 7/14 za 3. To oznacza, że w drugiej, trzeciej i czwartej kwarcie Steph zdobył 13 punktów i miał 4/10 za 2 i 1/6 za 3.
  • Curry długo odpoczywał po pierwszej kwarcie. Wszedł na boisku po 5 minutach drugiej odsłony, ale nie był już w stanie znaleźć dla siebie dogodnych pozycji do rzutu. Na dodatek pod koniec pierwszej połowy złapał dwa faule i z trzema na koncie niespełna minutę przed przerwą usiadł na ławce. W drugiej kwarcie spędził na boisku 6 minut – 0/2 z gry i wskaźnik +/- na poziomie -8.
  • Trzecią kwartę Warriors wygrali 38:24 i nic nie wskazywało, że Celtics będą w stanie to wygrać. Zwłaszcza że skuteczność rzutowa Jaylena Browna i Jaysona Tatuma po 36 minutach pozostawiała wiele do życzenia (6/17 i 3/14 z gry).
  • Warriors prowadzili po trzech kwartach 92:80 i według komputerowych analiz ESPN mieli zaledwie kilka procent szans na wygranie tego spotkania.
  • Na początku czwartej kwarty rzucili jednak 9 punktów z rzędu (było 92:89 dla Warriors), by w końcówce rzucić 17 punktów z rzędu! Na 6 minut przed końcem przegrywali 100:103, a kiedy zegar pokazywał 1:44, Celtics prowadzili już 117:103.
  • Można też pokazać to inaczej: WarriorsCeltics 101:97, wraca na boisko Al Horford, kilka minut później wynik jest 105:120. Koniec meczu.
  • Czwartą kwartę Celtics wygrali 40:16. Przy nazwiskach Tatuma, Browna i Derricka White’a zobaczyć można wskaźnik +/- na +27! Oprócz Browna, który zdobył w ostatniej odsłonie 10 punktów, bohaterem Celtics był Al Horford – 11 punktów w czwartej kwarcie, a 26 w całym meczu.
  • Jaylen Brown ma najlepszą skuteczność w czwartych kwartach w tych play-offach – 66,7% z gry i 64,5% za 3. Zdobywa też najwięcej punktów w czwartych kwartach w tych play-offach.
  • Pełne statystyki z tego spotkania znajdziecie oczywiście na PROBASKET.
  • Celtics mają bilans 8-2 na wyjazdach w tegorocznych play-offach.
  • Była to pierwsza przegrana Warriors w tych play-offach przed własną halą (9-1).
  • Celtics trafili aż 21 trójek, co jest drugim najlepszym wynikiem w historii finałów. Więcej (24) trafili Cleveland Cavaliers w 2017 roku w finale przeciwko Warriors.
  • Celtics trafili 9 rzutów za 3 punkty w czwartej kwarcie (to wyrównanie rekordu z jednej kwarty w finałach, który należał do Cavs z 2017 roku).
  • 6 trójek Curry’ego w pierwszej kwarcie to rekord finałów NBA. Do tej pory rekord rzutów z dystansu w kwarcie (w finałach) wynosił 5 i należał do Raya b, Kenny’ego Smitha i … Stepha Curry’ego.
  • Celtics trafili 21 rzutów z dystansu, a Warriors 19. W sumie trafili więc 40 trójek, co jest rekordem finałów NBA.
  • Jasyon Tatum zaliczył 13 asyst – to jego rekord kariery. Trafił jednak tylko 3 z 17 rzutów z gry, z czego dwa trafił w pierwszej kwarcie.
  • Al Horford zaliczył niesamowity debiut w finałach – 26 punktów i 6 zbiórek (9/12 z gry, w tym 6/8 za 3).
  • Podobnie Derrick White – 21 punktów (5/8 za 3). White miał najwyższy wskaźnik +/- w swojej drużynie +25.
  • Al Horford jest jedynym zawodnikiem w tych play-offach, który ma ponad 50% skuteczności w rzutach z gry i 45% za 3.
  • Andre Iguodala zagrał w siódmych finałach NBA. To najwięcej w historii, jeśli odejmiemy zawodników grających w barwach Celtics i Lakers.
  • Odkąd trenerem Warriors jest Steve Kerr (od sezonu 2014/15), to Celtics mają z nimi bilans 10-7 (59%). Druga „najlepsza” drużyna ma 43%.

Co mówi historia?

• W seriach do 4 wygranych ten, kto wygrywał pierwszy mecz, to potem wygrywał całą serię w 75% przypadków (bilans 304-99).
  • Jeśli pierwsza wygrana była na wyjeździe to bilans jest już tylko 54-57, a więc częściej zespołom wyżej rozstawionym udawało się wrócić do gry.
  • W samych finałach NBA 70,7% zespołów, które wygrały pierwszy mecz, wygrywały potem mistrzostwo (bilans 53-22).
  • Jednakże jeśli w finałach pierwszy mecz został wygrany na wyjeździe, to już tylko 47,1% zdobywało mistrzostwo (bilans 8-9).
  • Najwięcej punktów w jednej kwarcie w finałach NBA: Isiah Thomas – 25 (1988), Michael Jordan – 22 (1993), Stephen Curry – 21 (2022), Giannis Antetokounmpo – 20 (2021), Giannis Antetokounmpo – 20 (2021), Kobe Bryant – 19 (2010).

Kiedy odbędą się kolejne spotkania?

• Mecz 2 – 5 czerwca – noc z niedzieli na poniedziałek (noc z 5 na 6 czerwca): godz. 2:00,
  • Mecz 3 – 8 czerwca – noc z środy na czwartek (noc z 8 na 9 czerwca): godz. 3:00,
  • Mecz 4 – 10 czerwca – noc z piątku na sobotę (noc z 10 na 11 czerwca): godz. 3:00,
  • Mecz 5 – 13 czerwca – noc z poniedziałku na wtorek (noc z 13 na 14 czerwca): godz. 3:00,
  • Mecz 6 – 16 czerwca – noc z czwartku na piątek (noc z 16 na 17 czerwca): godz. 3:00,
  • Mecz 7 – 19 czerwca – noc z niedzieli na poniedziałek (noc z 19 na 20 czerwca): godz. 2:00

*** Mecze 5, 6 i 7 – jeśli będą konieczne.