16 października minęło 50 lat od gestu, jaki podczas Igrzysk Olimpijskich w 1968 roku wykonało dwóch czarnoskórych Amerykanów. Trener Gregg Popovich nawiązał do tych wydarzeń i wezwał polityków oraz obywateli do dyskusji na temat podziałów rasowych.


16 października 1968 roku podczas Igrzysk Olimpijskich dwóch amerykańskich sportowców zdobyło złoty i brązowy medal w biegu na 200 metrów. Podczas hymnu Tommie Smith i John Carlos unieśli pięść w czarnej rękawiczce, co było symbolem „Black Power”.

Trener Spurs Gregg Popovich wykorzystał 50-lecie tego wydarzenia, aby zaapelować do polityków i Amerykanów. – Mamy polityków, którzy dzielą społeczeństwo. Nie są szczerzy i mają cyniczne podejście. To obrzydliwe. Widzimy to cały czas i dlatego mam nadzieję, że znajdziemy liderów, przywódców, którzy potrafią w cywilizowany sposób rozmawiać na trudne tematy i kochają Amerykę. Kochają na tyle, aby wznieść się ponad te podziały, wyjść poza siebie, swoją siłę i pozycję, aby dzięki rozmowom dowiedzieć się jak sprawić, abyśmy wszyscy żyli na tym samym poziomie. Kiedy tego nie ma, to wszyscy na tym tracimy – powiedział Popovich.

John Carlos był w 2015 gościem podczas obozu treningowego SanAntonioSpurs na zaproszenie trenera Popovicha.

– Byłem na drugim roku studiów (w Akademii Sił Powietrznych – przyp. red.), kiedy to się wydarzyło. To był historyczny moment. Wymagał ogromnej odwagi, bo płacili za nią swoją cenę przez wiele lat – przyznał Popovich, który porównał zachowanie Smitha i Carlosa do decyzji Muhammada Alego. Ali w 1967 roku odmówił służby wojskowej. Nie chciał wyjechać na wojnę do Wietnamu. Został za to skazany na 5 lat więzienia w zawieszeniu. Odebrano mu też paszport i przez kilka lat nie mógł walczyć na zawodowych ringach. Do tego amerykańska federacja pozbawiła go tytułów mistrzowskich.

– Gest Smitha i Carlosa przeciwstawiał się niesprawiedliwości, z którą spotykali się na co dzień. Dla wielu osób było to szokiem. Było to też piękne i znaczące. Kiedy myślę o tym po 50 latach widzę jakie poczyniono w tych kwestiach postępy, ale zastanawiam się dokąd zmierza ta walka i co trzeba zrobić, aby zmieniło się jeszcze więcej. Widzimy to w polityce każdego dnia. Widzimy to w wielu różnych miejscach w całym kraju – mówił przed meczem z Wolves Popovich.

W swojej biografii Smith tłumaczył, że gest, który wykonali z Carlosem nie miał nawiązywać wyłącznie do „Black Power”, ale miał zasygnalizować światu problem z prawami człowieka. Ich zachowanie i zostało odebrane jako jedno z najbardziej politycznych w historii Igrzysk Olimpijskich. Władze MKOl-u uznały je za niezgodne z zasadami olimpijskimi i wykluczyły Smitha i Carlosa z amerykańskiej ekipy olimpijskiej. Przez środowisko walczące o prawa Afroamerykanów w Stanach Zjednoczonych gest lekkoatletów uznany został za jedno z ważniejszych wydarzeń w historii ruchu.

Popovich, tak jak Steve Kerr czy LeBron James, często krytykuje prezydenta USA Donalda Trumpa oraz jego administrację. Porusza też kwestie społeczne. W grudniu zeszłego roku pisaliśmy o tym, jak Popovich tłumaczył swoje podejście do pieniędzy i akcji charytatywnych, w które powinni się włączyć wszyscy, którzy mają wysokie zarobki.

Pojawiły się nawet propozycje, aby to Gregg Popovich kandydował w kolejnych wyborach prezydenckich. Chętnie poparliby go Kerr i Steph Curry.

W Spurs doszło latem do sporych zmian. Najlepszy gracz zespołu – Kawhi Leonard – został oddany do Toronto Raptors za DeMara DeRozana. Poza tym karierę zakończył Manu Ginobili, a Tony Parker odszedł do Charlotte Hornets. 

Popovich zapytany po pierwszym meczu tego sezonu, kiedy zakończy trenerską karierę odpowiedział, że może to się stać zarówno za miesiąc, jak i za 10 lat.

W pierwszym meczu sezonu Spurs wygrali z Wolves 112:108. W pierwszej piątce wyszedł Jakob Poeltl, który zgodnie z naszymi przewidywaniami może odegrać ważną rolę w drużynie z San Antonio. Co prawda grał tylko 8 minut, ale coś czujemy, że warto będzie obserwować rozwój kariery Austriaka.

Więcej o wynikach środowej nocy tutaj.

 

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jack
Jack
18 października 2018 14:16

To nie ma znaczenia kogo popiera. Popovic to geniusz koszykówki. Politycznie geniuszem być nie musi. Mało tego. gdyby popierał Trumpa, miałby ciężką sytuację w NBA, gdzie żaden czarny go nie popiera. Logiczne. Rozumiem, że ludzie bogaci popierają człowieka, który z ich perspektywy im pomoże. Nie rozumiem ludzi, którzy powołują się na wybory ludzi bogatych, samemu przez to nic nie zyskując, tylko pogłębiając różnice między klasami społecznymi.

Lisek
Lisek
19 października 2018 11:32
Odpowiedz  Jack

Nie wiem skąd te minusy bo generalnie trafiłeś w sedno.