Po miesiącach przygotowania wreszcie jest – NBA wypracowała dokładny plan powrotu do gry, który zawiera się w ponad 100 stronach dokumentu przygotowanego specjalnie na tę okazję. Protokół opisuje wszystkie najważniejsze zagadnienia, a nawet takie kwestie jak… reguły gry w tenisa stołowego w hotelowych pokojach wypoczynkowych.
Zawodnicy mogą powoli zacząć wyobrażać sobie, jak będzie wyglądało ich życie w zamkniętej bańce w Orlando, gdzie NBA ma w lipcu wznowić sezon 2019/20. Wszystko za sprawą niezwykle obszernego dokumentu, który reguluje niemal wszystkie kwestie związane z życiem w bańce. Oto kilka najważniejszych spraw, które warto nakreślić:
- Gracze nie muszą pojawić się w Orlando. Każdy, kto nie chce uczestniczyć w restarcie ma czas do 24 czerwca, by zgłosić to swojej drużynie. W tym przypadku zawodnicy stracą jednak swoje wynagrodzenie. Inaczej wygląda to w przypadku graczy, którzy są w grupie ryzyka – mogą oni trafić do kategorii chronionych (wyznacza ich zespół; tą kategorią mogą zostać objęcie również trenerzy) lub usprawiedliwionych (sami zgłaszają się do oceny specjalnego panelu ekspertów) i tutaj nie będzie utraty wynagrodzenia. Wcześniej kontuzjowani gracze – jak Kyrie Irving czy Kevin Durant – także otrzymają pełną wypłatę.
- Każdy, kto opuści kampus w Orlando bez wcześniejszej zgody będzie musiał przejść 10-14 dni kwarantanny w momencie powrotu. Jego absencja wpłynie także na zmniejszenie zarobków za opuszczone mecze, a do tego taki gracz będzie poddany bardziej szczegółowym testom przeciwko wirusowi.
- Wszyscy zaangażowani w restart NBA w Orlando będą regularnie testowani na obecność wirusa. W przypadku, gdy u kogoś wyjdzie wynik pozytywny, osoba taka zostanie wyizolowana i przetestowana raz jeszcze. Drugi wynik pozytywny oznaczać będzie przymusową przerwę i leczenie trwające co najmniej 14 dni. NBA w dokumencie nie stwierdza wprost, jak dużo pozytywnych przypadków po raz kolejny wstrzymałoby rozgrywki.
- Kluby poznały już miejsca, w których zamieszkają. Trzy hotele zostały wybrane na podstawie obecnej sytuacji w tabeli. I tak, hotel Grand Destino zajmą Bucks, Lakers, Raptors, Clippers, Celtics, Nuggets, Jazz oraz Heat. W hotelu Grand Floridian zamieszkają zespoły Thunder, 76ers, Rockets, Pacers, Mavericks, Nets, Grizzlies oraz Magic. Z kolei hotel Yacht Club to nowe miejsce zamieszkania dla Blazers, Kings, Pelicans, Spurs, Suns oraz Wizards.
- Wszyscy zaangażowani zaraz po przyjeździe do Orlando nie będą mogli przez 48 godzin opuścić swoich pokojów hotelowych, a w międzyczasie zostaną wykonane dwa testy na obecność COVID-19 – w ten sposób NBA chce upewnić się, że w bańce nie będzie nikogo z wirusem. Ogółem, każdy zespół będzie miał na początek 37 osób w bańce – dwie kolejne osoby będą mogły dołączyć po pierwszej rundzie fazy play-off i dwie kolejne po rundzie numer dwa.
- Jak zawodnicy będą wypełniać swój wolny czas? NBA przygotuje na kampusie sporo atrakcji, w tym pokoje wypoczynkowe specjalnie dla graczy. Będą oni mogli korzystać także z basenów, kolejek górskich, pól golfowych, a nawet z usług fryzjerskich i kosmetycznych. Najważniejsza informacja jest jednak taka, że zawodnicy będą mogli chodzić na mecze innych zespołów.
- NBA podała również szczegółowe informacje dotyczące zajęć w dniu meczowym – stworzony zostały specjalny harmonogram, wedle którego drużyny będą się poruszać w trakcie całego dnia. Po zakończeniu spotkania będzie około 30 minut dla mediów. Mecze odbywać będą się w trzech obiektach na terenie kampusu.
- Ławki rezerwowe zostaną rozłożone na dwa rzędy siedzeń. W pierwszym znajdą się aktywni zawodnicy oraz pierwsza grupa trenerów i tutaj nie ma konieczności zakładania maseczek, choć NBA zachęca trenerów, by jednak je wykorzystywali. W drugim rzędzie zasiądą pozostali zawodnicy oraz członkowie sztabu trenerskiego i oni mają już przymus założenia maseczki na twarz (oprócz aktywnych zawodników). Takiego przymusu nie będą mieli za to sędziowie.
- Wszyscy zawodnicy, członkowie sztabu, ale też goście będą musieli pisemnie zaświadczyć, że zgadzają się na wszystkie zasady obowiązuje w bańce. Nieprzestrzeganie reguł może w przypadku zawodnika skutkować różnymi środkami dyscyplinarnymi takimi jak ostrzeżenie, grzywna, zawieszenie, a nawet usunięcie z kampusu. NBA ma również stworzyć specjalną linię telefoniczną (oczywiście anonimową), dzięki czemu możliwe będzie zgłaszanie potencjalnych naruszeń obowiązujących zasad.
Przypomnijmy, że wznowienie ligi jest planowane na 30 lipca. Zespoły mają przylecieć do Orlando w dniach 7-11 lipca (jedynym wyjątkiem są Toronto Raptors, którzy pojawią się na Florydzie nieco wcześniej ze względu na przylot z Kanady). Kolejne dni upłyną pod znakiem treningów, a już od 22 lipca czekają nas pierwsze sparingi – w tych spotkaniach (każdy zespół ma rozegrać trzy mecze) zmierzą się ze sobą drużyny zamieszkujące te same hotele.