Zawodnicy NBA żądają w następnej umowie zbiorowej z władzami NBA (CBA), większych pieniędzy dla koszykarzy, którzy zakończyli już karierę. Gwiazda Cleveland Cavaliers oraz pierwszy vice-prezydent związku zawodników LeBron James stwierdził, że priorytetem unii jest wynegocjowanie jak najkorzystniejszej oferty dla byłych graczy.


Nowa umowa (CBA) ma zawierać szereg programów fundowanych przez ligę. Jednym z nich jest pomoc edukacyjna oraz medyczna dla ex-zawodników. Nie wpłynie to jednak na podział przychodów z praw telewizyjnych, który ma w dalszym ciągu być dzielony na pół.

Wspomniane dzielenie było pięć lat temu kością niezgody, która doprowadziła do lockoutu. Pomni minionych wydarzeń, zainteresowani prowadzą negocjacje zdecydowanie łagodniej i wydaje się, że są na prostej drodze do porozumienia. Dla Jamesa i Chrisa Paula finansowa rekompensata dla dotkniętych lockoutem jest warta dążenia do wzajemnego zrozumienia:

Chcemy po prostu pomóc naszym byłym kolegom z drużyn, to naturalne. Dzięki nam ta liga istnieje i nieważne czy grałeś pierwsze skrzypce, czy tylko siedziałeś na ławce. Wszyscy razem zapracowaliśmy na obraz dzisiejszej NBA. Nie jest to tylko moja decyzja, ale biorę za nią pełną odpowiedzialność – powiedział James.

Mike Glenn, członek związku emerytowanych zawodników (NBRPA) jest wdzięczny związkowi zawodników za włączenie ich do negocjacji:

Dziękujemy całej unii za spojrzenie łaskawym okiem na naszą sprawę, równocześnie zdają sobie oni sprawę, że za kilka lat oni mogą znaleźć się w naszej sytuacji. Jest z nami wielu chłopaków z poważnymi problemami zdrowotnymi. Z powodu powiększających się z roku na rok kosztów opieki medycznej, wynegocjowanie kilku milionów dolarów może być dla nas kluczowe.

Podczas ostrych negocjacji z 2011 roku, zawodnicy ostatecznie zaakceptowali obniżkę podziału przychodów z 57% na 50%. Po podpisaniu nowej, 24-miliardowej umowy telewizyjnej, wartości klubów niesamowicie wywindowały. Wydaje się jednak, że nie będzie to problemem w osiągnięciu kompromisu.

NBA: Wade i James myśleli o Chicago

[social title=”Obserwuj autora” subtitle=”” link=”https://twitter.com/DominikKoldziej” icon=”fa-twitter”]

[social title=”Obserwuj PROBASKET” subtitle=”” link=”https://twitter.com/probasketpl” icon=”fa-twitter”]

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Alonzo
Alonzo
15 października 2016 11:17

24 milionowa umowa telewizyjna???