NBA: 70 milionów dolarów podatku mniej? Warriors muszą tylko oddać jednego gracza!

1
7188

Kelly Oubre Jr podniósł się po słabym początku sezonu regularnego i w ostatnim czasie prezentuje dla Golden State Warriors znacznie lepszą formę. To może jednak nie wystarczyć, by zabezpieczyć swoją przyszłość w San Francisco. Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze.

W ośmiu meczach lutego, Kelly Oubre Jr notował na swoje konto średnio 18,8 punktu, 6,4 zbiórki trafiając 46,2 FG% oraz 44,7 3PT%. Są to liczby przypominające te z poprzedniego sezonu, który był dla wychowanka Kansas przełomowym. Młody gracz zaczyna więc coraz lepiej rozumieć o co chodzi w systemie Steve’a Kerra. Problem polega na tym, że pieniądze z jego umowy powodują ogromny ból głowy generalnego menadżera Boba Myersa. 

Golden State Warriors pozyskując Oubre z Oklahomy City Thunder wykorzystali ponad 17 milionowy wyjątek od transferu, by zmieścić jego pieniądze w salary-cap. To jednak nie oznaczało, że uchronili się przed rosnącym podatkiem od luksusu. Po dodaniu do listy płac 14,4 milionów zapisanych w schodzącej umowie Oubre, Warriors za sezon 2020/21 mogą zapłacić podatek w wysokości… 137 milionów dolarów! Wynika to z faktu, że złapali się na „Repeater Tax Penalties”, czyli specjalny podatek dla ekip, które płaciły już w trzech poprzednich sezonach.

W takich okolicznościach podatek jest przemnażany kilkukrotnie, w zależności od tego, jak bardzo go drużyna przekracza. Liga stosując tak bezlitosne przepisy, stara się wymusić na drużynach, by nie budowały super-ekip i nie wydawały w ten sposób gigantycznych sum. Jednak w Bay Area do tej pory nie mieli z tym problemu. Nie zmienia to faktu, że gdyby Warriors udało się wytransferować Oubre przed 25 marca i nie przyjęliby w zamian żadnego kontraktu, płatność podatku spadłaby aż o 71 milionów dolarów. 

Biorąc pod uwagę fakt, że GSW nie walczą w tym sezonie o mistrzostwo, mogą nie mieć najmniejszej ochoty na pozbywanie się takiej sumy z kont swoich właścicieli. Z drugiej strony – jeśli Oubre nadal będzie grał tak, jak robił to w meczach lutego, Warriors mogą przełknąć tę gorzką pigułkę i pozwolić mu zostać do końca, by latem podpisać z zawodnikiem nowy kontrakt korzystając z praw Birda do gracza. Rzekomo zawodnik budzi zainteresowanie na rynku, więc rozstrzygnięcie może być zaskakujące.

Według Shamsa Charanii z The Athletic, New Orleans Pelicans byli zainteresowani pozyskaniem Oubre z Warriors. Podobno trener Kerr nie ma jeszcze stuprocentowej pewności, czy chce go w swoim składzie na sezon 2021/22. Zatem czekamy na rozwój wydarzeń.

Temat ten był poruszany w ostatnim PROBASKET LIVE:

44:20​ – OKIENKO TRANSFEROWE – kiedy się zamyka, kto i kiedy może zostać wytransferowany. O co chodzi z wykupywaniem kontraktu zawodnika? Kazus Blake’a Griffina i Andre Drummonda.

51:14​ – Ogromny zjazd Blake’a Griffina.

55:20​ – Kelly Oubre Jr i ogromny, gigantyczny !!! podatek od luksusu Warriors! 

57:10​ – Otto Porte Jr i jego ogromny kontrakt, Kevin Love to również kandydat do wymiany. 

58:30​ – Michał uważa, że uwaga! Draymond Green też może zostać wymieniony. Dlaczego?

1 KOMENTARZ

  1. Warriors nie są 'repeater’, nie przekroczyli granicy podatku w ubiegłym sezonie. Mają ponad $136m zwykłego podatku. Jako repeater mieliby $ponad $176m. Oddając Oubre trzeba też jakiś kontrakt wziąć od innej drużyny. Do tego liga przewiduje zyski niższe o ok. 35%, co obniży kwotę do wyliczenia podatku. Jeżeli wpływy faktycznie będą niższe o te 35%, GSW jest na poziomie ok. $68.5m podatku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj