Pojawiły się pogłoski wskazujące na to, że Kyrie Irving mógł rozegrać swój ostatni mecz w NBA. Nie da się ukryć, że byłaby to dla samej gry ogromna strata, zawodnik prezentował wybitny poziom. Problem polega na tym, że stał się “problemem wizerunkowym”. Mimo to związek zawodników (NBPA) może być po jego stronie.

Informowaliśmy o tym, że Brooklyn Nets przedstawili Kyriemu Irvingowi sześć zadań, które musi wykonać przed powrotem do gry w koszulce zespołu. Teoretycznie zawodnik został zawieszony na pięć meczów, ale kara może zostać wydłużona, jeżeli Irving nie dostosuje się do wymagań przedstawionych przez Josepha Tsaia – właściciela zespołu z Nowego Jorku. Okazuje się jednak, że nie wszystkim podoba się to, co Nets próbują od Irvinga wyegzekwować. NBPA, czyli związek zawodników zastanawia się nad odwołaniem.

W sześciu wspomnianych punktach Nets domagają się od Irvinga szeregu aktywności, m.in. specjalnego treningu podnoszącego wrażliwości czy kursu dotyczącego antysemityzmu. Te żądania pojawiły się po tym, gdy Irving, mając okazję na to, aby przeprosić za publikowanie treści antysemickich, nie zrobił tego w należyty sposób. Nets postanowili nie dawać zawodnikowi taryfy ulgowej. Ten wkrótce ma się spotkać z komisarzem Adamem Silverem, który również nie był zachwycony ostatnim zachowaniem zawodnika Nets.

W międzyczasie NBPA zastanawia się nad złożeniem odwołania do żądań, jakie Nets przedstawili Irvingowi. Jaylen Brown, wiceprezes związku zawodników przyznał, że jego otoczenie “nie czuje się komfortowo” z tym, co Irvingowi zaproponowali Nets. – Nie wierzę, że Kyrie Irving jest antysemitą – mówił Brown w rozmowie z Boston Globe. – Nie sądze, by ktoś w NBA tak uważał. Popełnił błąd. Doskonale wiemy, że nie możemy rozpowszechniać mowy nienawiści, bo to bardzo wrażliwa kwestia – mówił zawodnik Boston Celtics.

NBPA ma nadzieję, że liga podziela jej opinie i pomoże wpłynąć na Nets, by Irving został potraktowany z większą wyrozumiałością. – Jest różnica pomiędzy tym, co człowiek mówi otwarcie, a tym, co wrzuca na swoje media. Niektórzy powiedzą, że nie ma. Jednak dla wszystkich to coś, co nie jest określone w przepisach. […] Jako wiceprezydent związku nie zgadzam się z warunkami, jakie zostały [Irvingowi] przedstawione – dodaje Brown. Irving odsłużył już trzy mecze zawieszenia, ale nadal nie mamy pewności, czy wróci po piątym.

***

Czy to możliwe, że Kyrie Irving nie zagra już nie tylko w Brooklyn Nets, ale w ogóle w NBA!? Jeśli władze klubu podejmą decyzję o odsunięciu go od zespołu na dobre, to kolejnym krokiem będzie transfer Kevina Duranta. Są cztery drużyny, które mogłyby chcieć złożyć Nets ofertę. Zastanawialiście się, co jest przyczyną serii porażek Golden State Warriors i czy mistrzowie NBA nie powinni zdecydować się na zmiany w składzie? Na te pytania szuka odpowiedzi Michał Pacuda w najnowszym podkaście PROBASKET.