W swoim trzecim występie w karierze w Konkursie rzutów za trzy, Damian Lillard z Portland Trail Blazers pokonał zwycięzcę konkursu za 3 punkty z 2020 roku Buddy’ego Hielda oraz innego zawodnika Indiana Pacers Tyrese’a Haliburtona, który po pierwszej rundzie był liderem, zdobywając aż 31 punktów.

Tyrese Haliburton początkowo nie miał sobie równych, wyrównując 3-punktowy rekord zawodów w pierwszej rundzie z 31 punktami, kiedy trafił cztery z pięciu rzutów z ostatniej pozycji, gdzie wszystkie rzuty były za dwa punkty. Ubrany w koszulkę college’u z pobliskiego Weber State, Damian Lillard zakończył pierwszą rundę na drugim miejscu z 26 punktami, a następnie Buddy Hield, który zdobył 23 punkty.

* awans do rundy finałowej

Ważną informacją jest kolejna zmiana w zasadach rzutów za trzy. Liga chcąc uatrakcyjnić zawody wprowadziła dwa dodatkowe rzuty, które nazwane są „Gwieździstymi”. Jest to miejsce oddalone od linii rzutów za trzy o kilkanaście centymetrów, dzięki czemu koszykarze rzucający z tych miejsc ma okazję zdobyć dodatkowe trzy punkty do swojego dorobku. Każdy zawodnik ma 70 sekund na wykonanie maksymalnej liczby, dwudziestu siedmiu rzutów.

Drugą i zarazem finałową rundę rozpoczął Buddy Hield, który z 25 punktami zajął ostatecznie drugą lokatę.

Drugim w kolejności był Lillard, który uzyskał 26 punktów. To właśnie wcześniej wspomniane rzuty „Gwieździste” pozwoliły mu po raz pierwszy w karierze wygrać te zawody. Gracz Portland Trail Blazers trafił oba te rzuty, co wówczas znacząco zbliżyło go do prowadzącego w tamtym czasie Buddy’ego Hielda.

Przed ostatnią pozycją z lewego narożnika Dame miał 21 punktów na swoim koncie. Trafiając 4 z pięciu rzutów, w tym rzut „money ball” (punktowaną za dwa) uzyskał 26 punktów, czyli o jeden więcej niż Hield i tym samym został zwycięzcą zawodów.

Oddający jako ostatni swoje próby Tyrese Haliburton zanotował zaledwie 17 punktów, dzięki czemu zajął w rywalizacji trzecią lokatę.