Mecze które nie przynoszą rozstrzygnięcia w regulaminowym czasie gry, lub takie gdzie zwycięską drużynę poznajemy dopiero w ostatnich sekundach spotkania, to dla wielu kibiców kwintesencja NBA, koszykówki lub generalnie sportu – patrząc szerzej. Niniejszy artykuł odpowie na pytanie czy faza play-off w NBA przynosi więcej takich rozstrzygnięć niż sezon regularny i czy da się zidentyfikować jakieś statystyczne zależności odnośnie meczów „na styku”.

Na potrzeby artykułu historię zawęziłem do XXI wieku. W ostatnich 19 latach, od sezonu 2000-01 ponad 15% spotkań to „one possesion-game„, jak mawiają Amerykanie. Mniej więcej co szósty mecz sezonu regularnego kończy się różnicą mniejszą lub równą trzem punktom. Jednocześnie około 6% wszystkich meczów znajduje rozstrzygnięcie dopiero po dogrywce – jednej lub więcej.

Jak na tle sezonu regularnego wypada faza play-off? Z jednej strony można spodziewać się ogromnej zaciętości ze względu na stawkę i decydujące starcia sezonu. Z drugiej strony narastające zmęczenie sezonem czy poszczególnymi seriami niekoniecznie musi służyć walce do ostatnich sekund. Statystyka nie jest tu szczególnie zaskakująca – mecze z dogrywkami oraz te rozstrzygane (czy możliwe do rozstrzygnięcia) za pomocą jednego posiadania, zdarzają się w playoffs mniej więcej tak samo często jak w sezonie regularnym – różnice są minimalne.

Dwie poniższe statystyki pokazują jak na przestrzeni ostatnich 20 lat radziły sobie w takich spotkaniach fazy play-off poszczególne zespoły. Oczywiście z zestawień nie można wysnuwać daleko idących wniosków, ponieważ trudno mówić o tylko jednej tożsamości danej organizacji w ciągu dwóch dekad (no może z wyjątkiem Spurs). Rankingi ułożone są nie za pomocą bezwzględnego bilansu w zaciętych meczach, a na podstawie różnicy pomiędzy bilansem meczów „na styku” w porównaniu do łącznego bilansu ostatnich 20 lat w tej fazie rozgrywek.

Bilans meczów z dogrywkami w porównaniu do wszystkich meczów playoffs od sezonu 2000-01 (tylko zespoły z pięcioma spotkaniami z dogrywką):

-30,8% Sacramento Kings – 1-4

Warto odnotować tu co najmniej dwie rzeczy – aż 13 dogrywek Memphis Grizzlies, którzy przecież nie grali na przestrzeni ostatnich 20 lat zbyt często w post-season (praktycznie co piąty ich mecz bez rozstrzygnięcia w 48 minutach) i relatywnie słaby wynik Warriors w dogrywkach. Relatywnie – ponieważ i tak częściej je wygrywają niż przegrywają (5-4), ale w porównaniu do blisko 70% bilansu w play-offach nie wygląda to przekonująco.

Dogrywki to jednak dość mała próba, przyjrzyjmy się zatem jak drużyny wypadają w play-offs w meczach z różnicą do trzech punktów (minimum dziesięć takich spotkań):

-23,3% Golden State Warriors – 5-6

Ponownie okazuje się, że niektóre zespoły z najlepszymi statystykami meczów playoffs (Warriors, Spurs) nie wygrywają zaciętych końcówek tak często jak meczów rozstrzyganych wcześniej niż w w ostatnich sekundach. Natomiast dla innych zespołów, jak np. Heat, Lakers, czy Cavaliers, które w ciągu ostatnich dwóch dekad mają około 60% zwycięstw w playoffs – zacięta końcówka nie stanowi problemu i nadal sporo częściej takie mecze wygrywają niż przegrywają. Czynników które mają wpływ na taki stan rzeczy jest zapewne wiele, więc trudno tu o jeden powód i jednoznaczny wniosek skąd takie różnice.

Jeszcze jeden aspekt meczów „na styku” lub z dogrywką. Nie tylko w kontekście koszykówki istnieje przekonanie mówiące o tym, że psychologiczną przewagę w doliczonym czasie gry posiada zespół który do tej dogrywki doprowadził, czy to uciekając „spod topora” w ostatnich sekundach meczu, czy odrabiając duże straty wcześniej. Przeanalizowałem przebieg 23 meczów z dogrywkami – wszystkich, które miały miejsce w playoffs NBA od sezonu 2014-15 (ostatnie 5 lat). Tylko w 12 na 23 przypadki, mecz po dogrywce wygrywał zespół, który zdobywał ostatnie punkty w czwartej kwarcie (lub przedostatniej dogrywce). Popularny przesąd, mówiący o tym że taki zespół jest w lepszej sytuacji z psychologicznego punktu widzenia nie ma najwyraźniej zastosowania w najważniejszych meczach NBA, a przynajmniej nie widać jego potwierdzenia na niewielkiej próbie pięciu lat.

W 19 z 23 meczów z dogrywkami, jeden z zespołów miał rzut (czy to wolny czy z gry) na zwycięstwo w regulaminowym czasie gry, już po tym jak inny doprowadził do remisu. Co ciekawe, tu statystyka zdaje się przechylać w jedną ze stron – aż 13 z 19 zespołów (prawie 70%), które przy remisie miały niecelny rzut na zwycięstwo w ostatniej akcji meczu, przegrały potem to spotkanie w kolejnych pięciu minutach.

Jak zwykle artykuł ze statystycznym podtekstem można skwitować stwierdzeniem, że na szczęście to koszykarze ustalają wynik, a nie statystyka. Pokazał to trzeci mecz RaptorsBucks. To Chris Middleton doprowadził do pierwszej, a George Hill do drugiej dogrywki, to Bucks gonili wynik, to Pascal Siakam nie trafił rzutu w ostatnich dwóch sekundach czwartej kwarty, a Kawhi Leonard w ostatnich sekundach pierwszej dogrywki, a jednak zespół który mógł być podłamany obrotem spraw (i to dwukrotnie) zdołał obronić wynik i wygrać.

Inne moje artykuły oparte na statystykach znajdziesz tutaj.

Który zespół NBA podróżuje najwięcej, a który najmniej?

NBA: Najgorsza drużyna ostatnich lat to… a kto jest najlepszy?

NBA: Zmiany w Drafcie. Jak działa loteria?