NBA: Koniec Irvinga w NBA i transfer Duranta? Co się dzieje z Warriors?

0
3044

Z Kyriem Irvingiem zawsze jest jakiś problem. Wygląda na to, że teraz miarka się przebrała. Czy to możliwe, że nie zagra już nie tylko w Brooklyn Nets, ale w ogóle w NBA!? Jeśli władze klubu podejmą decyzję o odsunięciu go od zespołu na dobre, to kolejnym krokiem będzie transfer Kevina Duranta. Są cztery drużyny, które mogłyby chcieć złożyć Nets ofertę. Zastanowię się też, czy co jest przyczyną serii porażek Golden State Warriors i czy mistrzowie NBA powinni zdecydować się na zmiany w składzie. Zapraszam na kolejny podcast PROBASKET.

Największym problemem Kyriego Irvinga jest to, że jest niedojrzały i nie potrafi przyznać się do błędu. Nie jest liderem, któremu można ufać, który dostosowuje się do okoliczności i przewiduje konsekwencje swojego zachowania i decyzji. Dziennikarze ESPN porównali go do Kanye Westa, który ma ewidentne problemy psychiczne. Powiedzieć, że obaj się pogubili, to jak nic nie powiedzieć.

Teraz jesteśmy świadkami kolejnej „dramy” z Irvingiem w roli głównej. W swoich mediach społecznościowych polecił on film o treściach antysemickich i bardzo długo nie chciał się z tego wycofać. Stał twardo przy tym, że on nie promował tego filmu, że to media wszystko nakręciły. Ani razu jednak, przez wiele dni, nie padło słowo przepraszam. Było raczej zaognienie sytuacji i dyskusja z dziennikarzem ESPN podczas konferencji prasowej, która potem obiegła media na całym świecie. Irving odmówił wtedy odpowiedzi na pytanie czy jest antysemitą.

Jestem przekonany, że Irving nie jest antysemitą i nie podważa istnienia Holokaustu. Problemem jest jednak to, że nie rozumie, że jako sportowiec reprezentujący klub oraz całą ligę NBA, wzór do naśladowania dla milionów kibiców, a szczególnie młodych ludzi, swoimi wypowiedziami, zachowaniem, tym co wrzuca do internetu i się pod tym podpisuje, to ma to ogromny wpływ na rzeczywistość, w której żyje.

Dziennikarze ESPN podkreślają też, że w tej sytuacji zawiedli wszyscy – od władz klubu, które nie zareagowały na czas, po związek zawodników, aż do samej NBA. Wszyscy długo zwlekali z reakcją na zachowanie i wypowiedzi Irvinga.

W tej chwili Nets zawiesili Irvinga na co najmniej pięć meczów, ale wydaje się, że to zawieszenie może potrwać znacznie dłużej. Zawodnik w końcu opublikował na instagramie oświadczenie, w którym przeprasza za swoje zachowanie i podkreśla, że nie jest antysemitą. Problem jednak w tym, że właściciel klubu ma dość problemów z nim, bo ten przez kilka dni nie odpowiedział na żadną z jego wiadomości. Zamiast się spotkać i porozmawiać, zrozumieć powagę sytuacji, Irving stał przy swoim. Doszło też do tego, że jedna z organizacji, której Kyrie chciał przekazać pół miliona dolarów oświadczyła, że nie chce jego pieniędzy, bo nie o pieniądze tutaj chodzi, a o zachowanie, wypowiedziane słowa i brak empatii oraz zrozumienia.

Kolejnym krokiem dla Nets może być odsunięcie Irvinga od drużyny na stałe lub próba wytransferowania go.

Jeśli tak by się stało, to proces przebudowy rozpocząłby się od nowa, czyli po Irvingu przyszedłby czas na Kevina Duranta.

Są co najmniej cztery zespoły, które chciałyby pozyskać Duranta. Jeśli chcesz się dowiedzieć, które to zespoły i dlaczego właśnie one to zapraszam do posłuchania najnowszego odcinka podcastu PROBASKET.

Co się dzieje z Golden State Warriors?

Skończyła się dominacja Warriors. Oczywiście są mistrzami, ale kilka lat temu wszyscy wiedzieli „o nieee Warriors przyjechali, przegramy”, teraz wszyscy myślą, „dobra, mistrzowie, ale można ich ograć” i tak właśnie jest.

Wygrali mistrzostwo dzięki doświadczeniu i oczywiście znakomitej grze, ale nie byli i nie są już drużyną, która dominuje, która wydaje się być poza zasięgiem.

Ten sezon rozpoczęli od bilansu 3-2, ale potem przegrali pięć meczów z rzędu i znajdowali się na trzecim miejscu od końca w tabeli konferencji Zachodniej. To była seria wyjazdowa – przegrali w Charlotte, Detroit, Miami, Orlando i w Nowym Orleanie.

Co warto wiedzieć o grze Warriors?

 • Przegrali pierwszy mecz, kiedy Klay i Steph trafili razem co najmniej 15 trójek – to było z Orlando. Wygrali 9 takich poprzednich.
 • Zaczęli sezon od 0-5 na wyjeździe i takiego wyniku nie mieli mistrzowie od prawie 70 lat.
 • Zajmują 28. miejsce pod względem zbiórek w obronie (w ataku 22), 27. w sumie w zbiórkach.
 • Co gorsze, jeśli spojrzymy na statystyki na 100 posiadań, to mają najgorszy wynik w NBA pod względem zbiórek – 39. Najlepsi Bucks mają prawie 52.
 • Zajmują 25. miejsce w blokach.
 • ALE razem z Blazers mają najwięcej STRAT (16,9 na mecz), 
 • Co gorsze, blisko połowę tych strat notują rezerwowi, którzy przecież grają mniej – najgorszy bilans w NBA – średnio 8 strat na mecz przez rezerwowych. Dlatego…
 • Zajmują 29. miejsce w NBA, gorsi są tylko Houston Rockets, jeśli chodzi o punkty rywali po stratach.
 • Mają też najwięcej fauli w całej NBA, a wiecie co mówią często o tych, co dużo faulują, że jak nie potrafią bronić, to faulują…

To tylko kilka ciekawostek z listy, którą przytoczyłem w najnowszym podkaście PROBASKET.

Mówiąc o Warriors zastanawiałem się też, czy nie będą musieli dokonać kilku zmian w składzie.

Zachęcam do wysłuchania najnowszego odcinka podcastu PROBASKET.

Ile osób ogląda i słucha Podcastów PROBASKET? Według dostępnych statystyk jest to około 10,000 osób – każdego odcinka, jeśli dodamy do siebie odtworzenia video i audio. Zapowiedź finału NBA 2022 wyświetlona została na YouTube ponad 23 tysiące razy.

Jesteśmy w trakcie zmiany studia, dlatego nagrywam podcast tylko w formie audio.

Podcastu PROBASKET możecie słuchać tutaj:

 1. SoundCloud (audio)
 2. YouTube (audio i video)
 3. Apple Podcasts (audio)
 4. Spotify (audio)
 5. Podcasty Google (audio)

Spis treści:

0:00 – Rozgrzewka.

1:12 – Co takiego zrobił Kyrie Irving, że znów mówią o nim wszyscy? Dlaczego nikt przez tydzień na to nie zareagował, a teraz jest wielka afera?

14:05 – Czy Kyrie Irving ma jakąkolwiek wartość transferową? Czy Los Angeles Lakers jako jedyni byliby gotowi go włączyć do swojego zespołu?

15:25 – Czy to możliwe, że Kyrie Irving nie zagra już w NBA?

20:13 – Czy Ben Simmons ma jakąkolwiek wartość transferową?

22:58 – Kolejnym krokiem Nets będzie transfer Kevina Duranta. Które cztery kluby mogą być zainteresowane jego pozyskaniem?

31:33 – Co się dzieje z Golden State Warriors? Czy mistrzowie NBA mają poważne problemy? Czy będą musieli podjąć decyzję o transferach, aby wzmocnić zespół?

48:22 – Podsumowanie i zakończenie.

Michał Pacuda na Linkedin – https://www.linkedin.com/in/michał-pacuda-975b85214/

Michał Pacuda na Instagramie – https://www.instagram.com/pacuda/

Michał Pacuda – http://twitter.com/Pacuda

Michał Pacuda na Instagramie – https://www.instagram.com/pacuda/

PROBASKET – https://twitter.com/probasketpl 

Grupa dyskusyjna PROBASKET – https://www.facebook.com/groups/probasketpl/

PROBASKET na Facebooku – https://www.facebook.com/probasketpl/