Ciekawe doniesienia z międzynarodowego podwórka. Okazuje się, że gwiazda Philadelphii 76ers jest bliska uzyskania francuskiego obywatelstwa. To pozwoliłoby Embiidowi na grę w reprezentacji Francji. Byłoby to niewątpliwie ogromne wzmocnienie dla Les Bleus.

Joel Embiid pochodzi z Kamerunu, ale nigdy nie występował w barwach drużyny narodowej. Ostatnie doniesienia mówią o tym, że zawodnik wkrótce uzyska francuskie obywatelstwo, co z kolei umożliwi mu grę w reprezentacji Francji i to już podczas najbliższych Igrzysk Olimpijskich. Jak poinformował RMC Sports, Embiid rozpoczął procedurę administracyjną, by stać się obywatelem Francji, w której mieszka duża część jego rodziny.

Warto wspomnieć, że o możliwości gry dla Francji Embiid mówił już cztery lata temu, co wywołało spore kontrowersje. 28-latek postanowił przejść do działania i pod koniec czerwca ma się pojawić we Francji, by sfinalizować proces i zadbać o wszelkie kwestie formalne. FIBA pozwala na jednego naturalizowanego gracza w zespole. Francja do tej pory nie korzystała z żadnego. Tony Parker mówił kilka lat temu, że Les Bleus nie potrzebuje korzystać z pomocy naturalizowanego graczy.

Ale to przecież Joel Embiid – jeden z obecnie najlepszych graczy w NBA. Dobrowolne rezygnowanie z takiego wsparcia mogłoby się spotkać ze sprzeciwem dużej grupy kibiców. Niewykluczone, że obóz Embiida kontaktował się w tej sprawie z francuską federacją koszykówki i decyzja de facto została już podjęta. Pozostaje nam czekać na rozwój wydarzeń w tej sprawie. W reprezentacji Francji Embiid stworzyłby ciekawy duet z Rudym Gobertem.

W czwartek 5 maja o godz. 21:00 kolejny podcast PROBASKET Live – omówienie drugiej rundy play-offów NBA – analizy, wnioski, oceny i przewidywania!






6 KOMENTARZE

  1. Trochę żałosne. Embiid był kiedykolwiek wcześniej we Francji, czy po raz pierwszy pojawi się tam żeby odebrać paszport jako obywatel francuski?

  2. Siakam też jest Kameruńczykiem, abstrahując od ich walki w obecnych play-offach i kontuzji Embiida to mogliby stworzyć ciekawą, afrykańską reprezentację i rozwinąć tam paru graczy.

  3. Czy aby na pewno „neutralizowany” to tutaj odpowiednie słowo? Naturalizowany to chyba właściwy przymiotnik. Jeśli się mylę, przepraszam.

  4. Okazja do odnoszenia sukcesów na nowym szczeblu nie powinna być jedynym argumentem do podjęcia takich działań. Cynizm jednej i drugiej strony (ta druga, to reprezentacja Francji) nie bardzo ma się za czym skryć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj