Sam Vecenie, dziennikarz portalu The Athletic i ekspert od draftu, jest zachwycony tym, jak w ostatnich tygodniach prezentuje się Jeremy Sochan. Skrzydłowy San Antonio Spurs od kilku spotkań jest zdecydowanie jednym z najlepszych debiutantów w NBA i wiele wskazuje na to, że jego dyspozycja będzie tylko rosła. Vecenie wskazał, że Polak wygląda od pewnego czasu zdecydowanie pewniej, jest aktywniejszy w ataku i nie boi się odpowiedzialności. Podobne zdanie ma także inny ekspert, Adam Spinella.

Znakomite ostatnie tygodnie Sochana

Adam Spinella i Sam Vecenie to dziennikarze, którzy jak mało kto zna się na zawodnikach, którzy dopiero wchodzą do NBA, co roku obserwują młodych graczy, którzy mają znaleźć się w kolejnych draftach. Następnie obserwują ich baczniej niż inny dziennikarze, gdy ci już znajdą się wśród najlepszych koszykarzy. Ich uwagę w ostatnich tygodniach zwrócił Jeremy Sochan, któremu poświęcili kilkanaście minut w ostatnim odcinku podcastu „The Game Theory”, który jest tworzony przez portal The Athletic.

– W ciągu ostatnich trzech tygodni Sochan był znakomity – zaczął Vecenie. – Tak, szczególnie w ostatnich sześciu spotkaniach, gdy podniósł efektywność ofensywną, zaczął zdecydowanie lepiej rzucać za trzy – dodał Spinella i podkreślił, że trzeba się cofnąć do połowy grudnia, gdy Sochan zaczął wykonywać rzuty osobiste za pomocą jednej ręki. – Dało mu to dużo pewności siebie. Nie chcę tutaj popaść w przesadny optymizm, ale nie wiem, czy w przeszłości widziałem tak znaczący postęp w sezonie u tak młodego gracza. Stał się dużo lepszy w wielu aspektach gry. Spurs dają mu grać, a on jest naprawdę dobry – podkreślił Spinella o 19-latku z San Antonio Spurs.

Vecenie już rok temu wysoko oceniał Sochana

Vecenie był pod szczególnym wrażeniem Sochana w przegranym po dogrywce meczu z Phoenix Suns, w którym Polak zanotował 30 punktów, osiem zbiórek i pięć asyst. Był agresywny, oddał aż 25 rzutów z gry, szukał szans po atakowanej stronie parkietu. Ekspert The Athletic podkreśla, że Sochan osiąga 13 punktów, sześć zbiórek i trzy asysty od 19 grudnia i meczu z Houston Rockets. Wtedy też zmienił sposób wykonywania rzutów osobistych. Ponadto Sochan trafia w tym czasie 46 proc. rzutów z gry, 36 proc. prób zza łuku i 77 proc. rzutów osobistych.

Wszystkie te liczby Sochan poprawił, a jednocześnie w praktycznie każdym meczu jest wysyłany na najlepszych lub jednych z najlepszych ofensywnie zawodników rywali. – Właśnie przez defensywę uważałem, że powinien zostać wybrany z szóstym numerem draftu. Wiedziałem, że jeśli będzie tak wszechstronny w obronie, po czasie zacznie grać lepiej także w ataku – wspomniał Vecenie. Sochan trafił do Spurs jako dziewiąty wybór. Spinella z kolei uważał, że Sochan powinien być wybrany z 13. pickiem, głównie przez niepewność, jak rozwinie się w ataku. Teraz widzi, że wszystko na razie zmierza w odpowiednim kierunku.

Spinella nie ma wątpliwości – Sochan dużo pracuje

Zdaniem Veceniego Spurs dają Sochanowi coraz większą rolę w ataku, ponieważ widzą, jak dobry jest w obronie i jak ciężko pracuje po tej stronie parkietu. Obaj dziennikarze zauważyli, że kolejne drużyny próbują „schować” słabego obrońcę lub zawodnika, któremu chcą dać odpocząć w obronie i ustawiają go na Sochana. Polak ich zdaniem znakomicie czyta to, gdzie ma w takich momentach przewagi i wie, jak z nich korzystać.

– Coraz lepiej rzuca za trzy i wykorzystuje wolną przestrzeń do wjazdów na kosz. Jest przy tym na tyle dobrym podającym, żeby kreować kolegom pozycje, a także coraz chętniej rzuca z półdystansu, gdy tylko ma ku temu okazję – podkreślił Vecenie, przewidując, że przed Sochanem wielka kariera w NBA. Spinella zauważa, że taki rozwój nie wziął się znikąd, a Sochan dużo czasu poświęca na trening i wciąż będzie to robił.

***

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments