Sezon regularny NBA trwa już nieco ponad miesiąc, co pozwala wyciągnąć pierwsze większe wnioski. Sam Vecenie, dziennikarz The Athletic, który specjalizuje się nie tylko w NBA, ale przede wszystkim w koszykówce akademickiej, podsumował dotychczasowe występy debiutantów. Wśród najlepszej piętnastki znalazło się miejsce dla skrzydłowego San Antonio Spurs Jeremiego Sochana.

Sam Vecenie w portalu The Athletic postanowił podsumować mecze tegorocznych debiutantów – zastrzega, że ranking jest zrobiony na podstawie wszystkich spotkań, a nie tylko kilku ostatnich. Takim sposobem Paolo Banchero z Orlando Magic, który przez kilkanaście ostatnich dni nie grał, wciąż jest w czubie zestawienia. Zdaniem Veceniego najlepszych z tegorocznych debiutantów można podzielić na cztery szczeble.

W pierwszym ekspert umieścił dwóch graczy, którzy jak do tej pory zdecydowanie przewyższają umiejętnościami resztę. Na pierwszym miejscu Vecenie umieścił wspomnianego już Banchero, który do tej pory osiąga średnie na poziomie 23,5 punktu, 8,3 zbiórki i 3,6 asysty. Vecenie zauważa, że jeśli Włoch wróci za niedługo do gry, będzie poważnym kandydatem do zagrania w meczu gwiazd. Ostatnim debiutantem z takim wyróżnieniem był Blake Griffin. Na tym samym szczeblu ekspert umieścił Bennedicta Mathurina z Indiana Pacers (19,3 punktu, 3,9 zbiórki i 1,9 asysty).

W drugim szczeblu ponownie znalazła się dwójka zawodników – podium zamknął Jaden Ivey z Detroit Pistons. Obrońca osiąga średnio 16,8 punktu, 4,8 zbiórki i 4,1 asysty. To chłopak bardzo mocno związany z Detroit – jego rodzice grali w drużynach z tego miasta, a władze klubu z pewnością cieszą się, że udało im się wybrać w drafcie zawodnika, który od początku pokazuje, że nie boi się gry z najlepszymi. Nie przekłada się to jeszcze na wyniki Pistons, ale w przypadku debiutantów nie ma to większego znaczenia – to nie oni mają z miejsca przenosić klub na wyższy poziom. Na czwartym miejscu wylądował Keegan Murray z Sacramento Kings, który rzuca średnio 12,1 punktu i notuje 3,5 zbiórki i 1,1 asysty na mecz.

Piąte miejsce otwiera kolejny szczebel w rankingu Veceniego. Znalazł się na nim Shaedon Sharpe z Portland Trail Blazers, który dobrze odnajduje się na parkiecie, gdy kontuzjowani są liderzy zespołu. Młody zawodnik imponuje przede wszystkim swoją skocznością, którą można podziwiać praktycznie w każdym spotkaniu. Kolejne miejsce zajęli Jalen Williams z Oklahoma City Thunder, Walker Kessler z Utah Jazz i Christian Koloko z Toronto Raptors. Tuż za nimi ekspert umiejscowił Jeremiego Sochana, skrzydłowego San Antonio Spurs.

Choć Polak nie osiąga tak imponujących linijek statystycznych, jak zawodnicy z pierwszej czwórki, eksperci od początku podkreślają jego wszechstronność, przede wszystkim po bronionej stronie parkietu. Polak osiąga średnie na poziomie 7,7 punktu, 4,1 zbiórki, 1,8 asysty, 0,9 przechwytów i 0,5 bloku. Po bardzo dobrym starcie w ostatnich meczach Spurs zdecydowanie obniżyli loty i mają bilans 6-13 i przegrali 11 z 12 meczów.