Drugi sezon na stanowisku trenera Jeziorowców może okazać się ostatnim dla Darvina Hama. Według Shamsa Charanii zespół nie jest skłonny do przedłużenia umowy ze szkoleniowcem i latem rozejrzy się za jego następcą.

Los Angeles Lakers zakończyli bieżący sezon na pierwszej rundzie. Po względnie wyrównanej i zaciętej serii musieli oni uznać wyższość Denver Nuggets. Obecni mistrzowie ligi pokonali swoich przeciwników w pięciu meczach. Wynik nie do końca oddaje jednak przebieg całej rywalizacji. We wszystkich spotkaniach LeBron James i spółka prowadzili do przerwy, a także byli na prowadzeniu zdecydowanie dłużej od swoich przeciwników, sumując czas wszystkich minut na parkiecie w pięciu meczach. W decydujących momentach skuteczniejsi byli jednak podopieczni Michaela Malone’a i to oni przed własną publicznością przypieczętowali awans do Półfinału Konferencji Zachodniej.

Gwoździem do trumny dla 17-krotnych mistrzów ligi był – podobnie jak w drugim meczu – świetny występ w końcówce Jamala Murraya. Kanadyjczyk minął Austina Reavesa i na niespełna cztery sekundy przed końcem regulaminowego czasu gry dał swojej drużynie dwupunktowe prowadzenie. Lakers, którzy wykorzystali wcześniej wszystkie przysługujące im przerwy, nie byli w stanie odpowiedzieć i przegrali całe spotkanie 106:108.

Po zakończeniu piątego spotkania w mediach zaczęto spekulować nad przyszłością drużyny z Kalifornii. Według Shamsa Charanii z The Athletic w Los Angeles poważnie zastanawiają się nad przyszłością trenera Darvina Hama. Jak podaje Charania, źródła blisko związane z Lakers twierdzą, że powrót szkoleniowca na ławkę trenerską w kolejnych rozgrywkach jest mało prawdopodobny.

W trakcie trwania serii pod adresem 50-latka płynęło wiele słów krytyki. Szkoleniowcowi zarzucano brak odpowiednich pomysłów taktycznych, nieumiejętne zarządzanie przerwami na żądanie, a także brak reakcji w kryzysowych momentach. Sam zainteresowany przed jednym ze spotkań powiedział, że nie ma absolutnie żadnego pomysłu na zatrzymanie duetu Nikola Jokić – Jamal Murray. To z pewnością nie poprawi jego notowań przed nadchodzącym latem.

Darvin Ham jest trenerem Los Angeles Lakers od początku sezonu 2022/2023. Jego dotychczasowy bilans w sezonie regularnym to 90 zwycięstw i 74 porażki, a w fazie play-off 9 zwycięstw i 12 porażek. Do sukcesów szkoleniowca należy zaliczyć Finał Konferencji Zachodniej osiągnięty w maju 2023 roku i zwycięstwo w pierwszym w historii In-Season Tournament w grudniu 2023 roku.