Nie da się ukryć, że to Dallas Mavericks lepiej wykonali plan na spotkanie numer jeden serii z Los Angeles Clippers. Choć obie ekipy w końcówce mogły przechylić szalę na swoją stronę, znacznie lepiej z tym zadaniem poradzili sobie podopieczni trenera Ricka Carlisle’a.

Pomimo tego, że Luka Doncić nie wygrał w swojej karierze serii play-offs, to zdążył w fazie posezonowej napisać już wiele interesujących historii. Poprzedniej nocy do swojego powiększającego się dorobku dopisał kolejne triple-double notując przeciwko Los Angeles Clippers 31 punktów, 10 zbiórek oraz 11 asyst. Obrona przeciwnika długo nie potrafiła wybić lidera Dallas Mavericks z rytmu i ten poprowadził swój zespół do zwycięstwa.

To już trzecie triple-double Luki w siedmiu meczach play-offs, jakie rozegrał w przekroju swojej krótkiej kariery. Wszystkie rzecz jasna przeciwko ekipie z LA. W poprzednim sezonie Mavs zakończyli swój udział w rozgrywkach posezonowych po porażce 2-4 w pierwszej rundzie właśnie z drużyną Clippers. W tym roku mają szansę na rewanż i zrobili w tym kierunku pierwszy krok. – To jego czas. To jeden z najmądrzejszych graczy w lidze bez względu na wiek i poziom – mówił trener Rick Carlisle.

Według ESPN Stats & Info, Luka Doncić dołączył do LeBrona Jamesa i Kareema Abdula-Jabbara na liście graczy, którzy w wieku 22 lat dwukrotnie przekraczali w play-offach 30 punktów notując przy tym triple-double. Clippers dopiero w ostatnich minutach znaleźli sposób na to, jak ograniczyć produktywność Doncicia. Jednak to otworzyło więcej miejsca dla jego kolegów z drużyny. Mavs zamknęli granie runem 18:5, choć na 3 minuty przed końcem było 100:100.

Kiedy mnie nie podwajają, to będę atakował. Kiedy mnie podwajają, to znajdę kogoś, kto ma otwartą pozycję – mówił Luka. – Po prostu muszę odpowiednio czytać grę – dodał. W czwartej kwarcie LAC zaczęli wpuszczać Lukę w pułapki i ten zdobył tylko punkt. – Wygraliśmy mecz i nie ma dla mnie znaczenia czy zdobędę zero punktów, czy piętnaście – dodał. Dorian Finney-Smith oraz Jalen Brunson i Tim Hardaway Jr wyręczyli kolegę z zadania.