Odpuszczanie meczów tu i tam przez największe gwiazdy ligi to niewątpliwie jeden z większych problemów dla NBA w ostatnich latach. Pomóc miały kary grzywny, ale szybko okazało się, że kluby i tak nic sobie z tych kar nie robią, przez co liga przestała w ogóle takie kary wymierzać. Teraz jednak ma być inaczej. NBA zamierza bowiem wprowadzić nowe przepisy. Są konkrety i są zakazy, które mają zostać oficjalnie zatwierdzone już w środę.


To już ponad 10 lat minęło, odkąd San Antonio Spurs zostali ukarani grzywną w wysokości ćwierć miliona dolarów za wysłanie swoich najlepszych zawodników do domu pod koniec serii meczów wyjazdowych. Spurs nikomu o tym wcześniej nie powiedzieli, dlatego NBA się wściekła i za taką praktykę nałożyła na teksański zespół ogromną karę. Miał to być początek walki z tzw. load managmentem, czyli celowym odpuszczaniem niektórych meczów przez gwiazdy ligi.

Minęło jednak ponad 10 lat, a temat ten wciąż jest bardzo aktualny i bardzo żywy. Zawodnicy wciąż odpuszczają mecze, by zadbać o swoje zdrowie i zachować większą świeżość. Mają ku temu oczywiście ważne powody, ale też nie podoba się to lidze, która wolałaby, aby jej największe gwiazdy zawsze były dostępne i zawsze grały. Tak, by kibice nie mogli czuć się rozczarowani, gdy wybierają się na mecz, a w ostatniej chwili okazuje się, że ten i tamten gracz jest nieobecny.

W związku z tym już najprawdopodobniej w środę liga zatwierdzi kolejne nowe przepisy. W nowej umowie CBA znalazł się już przecież zapis, że aby być branym pod uwagę do nagród indywidualnych, trzeba będzie wystąpić w minimum 65 meczach. Teraz jednak liga dostanie do ręki nowy oręż i będzie mogła nakładać na drużyny, które nie stosują się do przepisów, kary w wysokości nawet miliona dolarów za złamanie reguł. Szczegóły opisuje Adrian Wojnarowski z ESPN:

 • zespoły będą musiały tak zarządzać swoim składem, by tylko jedna gwiazda mogła odpoczywać w danym spotkaniu,
 • zespoły nie będą mogły dawać swoim gwiazdom wolnego w spotkaniach transmitowanych w telewizji ogólnokrajowej oraz w meczach turnieju play-in,
 • bardziej preferowane będzie dawanie wolnego gwiazdom w meczach domowych, a nie wyjazdowych,
 • zdrowi zawodnicy, którzy dostaną wolne na dany mecz, i tak będą musieli pojawić się na spotkaniu choćby na ławce rezerwowych.

A kim dla NBA jest „gwiazda”? Chodzi o tych graczy, którzy w ostatnich trzech sezonach albo zostali wybrani do Meczu Gwiazd, albo do którejś z trzech piątek All-NBA na koniec rozgrywek. Liga zamierza też pozwolić na usprawiedliwiony odpoczynek np. w meczach back-to-back, czyli dzień po dniu. Według informacji ESPN usprawiedliwieni będą np. zawodnicy w wieku minimum 35 lat lub tacy, którzy mają na koncie już 1000 rozegranych meczów (w sezonie zasadniczym i fazie play-off).

Wspieraj PROBASKET

 • Robiąc zakupy wybierz oficjalny sklep Nike
 • Albo SK STORE, czyli dawny Sklep Koszykarza
 • Planujesz zakup NBA League Pass? Wybierz nasz link
 • Zarejestruj się i znajdź świetne promocje w sklepie Lounge by Zalando
 • Ogromne wyprzedaże znajdziesz też w sklepie HalfPrice
 • Zobacz czy oficjalny sklep New Balance nie będzie miał dla Ciebie dobrej oferty
 • Jadąc na wakacje sprawdź ofertę polskich linii lotniczych LOT
 • Lub znajdź hotel za połowę ceny dzięki wyszukiwarce Triverna
 • Subscribe
  Powiadom o
  guest
  8 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments