W drugiej połowie XX wieku Boston mocno pracował na opinię najbardziej rasistowskiego miasta w Stanach Zjednoczonych. Znane wszystkim są “przygody” Billa Russella, który jako gwiazda Celtics przez wielu bostończyków nie był w mieście mile widziany. Marcus Smart mógł się przekonać, jak to jest. 

Boston Celtics odpadli w play-offach po finałowej serii z Miami Heat. Rywalizacja dostarczyła fanom obu ekip sporo emocji. Było jasne, że przegrany tego starcia będzie zakończeniem mocno rozczarowany. Niektórym kibicom z Bostonu wyjątkowo trudno było się z tym pogodzić. Celtics mieli bowiem stanąć do walki ze swoim odwiecznym rywalem z Los Angeles. Tak się jednak nie stało, co w kilku przypadkach wywołało bardzo negatywny i nie do końca kontrolowany rodzaj emocji. 

Do tego w Bostonie są przyzwyczajeni, choć wcale nie powinni. Marcus Smart jest bardzo aktywny w ramach kampanii Black Lives Matter i walki o równość społeczną w USA. Na łamach The Players Tribune podzielił się historią, która miała miejsce pod TD Garden, tuż po zakończeniu meczu Celtics. Próbował pomóc matce z dzieckiem spokojnie przejść przez pasy, gdy ta sama kobieta zaczęła na niego krzyczeć. 

Pieprz się jeba** czarnuchu – usłyszał. – W momencie poczułem się czymś mniejszym od człowieka. Nie byłem dla tej kobiety osobą, tylko rodzajem rozrywki. Uwierzcie mi, naprawdę ze sobą walczyłem, by jej w żaden sposób nie odpowiedzieć. Po kilku sekundach po prostu odjechałem. Nie chciałem o tym dłużej myśleć – wspomina. Jednak najgorsze było to, że matka zdecydowała się użyć takiego języka wiedząc, że trzyma za rękę swoje dzieci. 

Ten fakt dotarł do Smarta nieco później i był jeszcze bardziej szokujący. Zawodnik Celtics zrozumiał, w jaki sposób wychowują się kolejne pokolenia rasistów. – Myślę często o tamtej nocy, myślę o tym małym chłopcu. Jest mi z jego powodu naprawdę smutno. […] Fakt, że ludzie uczą swoje dzieci, jak być rasistą łamie mi serce – mówi Smart. Jednocześnie gracz C’s zdaje sobie sprawę, że to właśnie dzieci mogą zakończyć tę nierówność społeczną. To jednak będzie wymagało pracy rodziców. 


Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments