Jak co roku, bezpośrednio przed rozpoczęciem Finałów NBA Adam Silver pojawił się na konferencji prasowej, aby podsumować tegoroczny sezon oraz odpowiedzieć na pytania dziennikarzy. Najgorętszym tematem okazała się plaga kontuzji, która nawiedziła ligę zwłaszcza podczas Play-offów.

W kuluarach ligowych wiele mówiło się na temat rekordowo krótkiej przerwy pomiędzy zakończeniem Finałów w „bańce” w Orlando (11 października), a rozpoczęciem trwającego nadal sezonu (22 grudnia). To właśnie z tego powodu w kierunku ligi kierowane były oskarżenia między innymi LeBrona Jamesa. – Nie mam wątpliwości, że dodatkowy stres, fizyczny i emocjonalny, przyczynia się do urazów. Żadna z tych rzeczy nie jest jednak nauką ścisłą. Od lat skupiamy się na tym aby im zapobiegać. Zatrudniliśmy nawet ludzi, którzy skupiają się wyłącznie na przeciwdziałaniu urazom. Dokładny powód, dla którego mamy kontuzje, jakie mamy, jest dla nas wciąż niejasny. Będziemy kontynuować badania po zakończeniu sezonu. – odpowiedział na zarzuty Silver. Zauważył, że choć częstotliwość spotkań wzrosła, to terminarz został skrócony z tradycyjnych 82 do 72 spotkań. Komisarz dodał, że 22 spośród 30 drużyn ligi, które nie zakwalifikowały się do Play-offów zeszłego lata lub poległy w nich na etapie pierwszej rundy miały oficjalnie aż cztery miesiące wolnego.

To przerażające –  ciągnął dalej Adam Silver – Jest to coś, co odbiera rywalizację. To są gracze o stosunkowo krótkich karierach, a utrzymanie ich na parkiecie jest dla nas, dla fanów, sprawą najwyższej wagi. – Gdy komisarz NBA wypowiadał te słowa, w obozie Milwaukee Bucks trwały ostatnie przygotowania do pierwszego gwizdka meczu z Suns i zapewne również zapadała ostateczna decyzja w sprawie występu Giannisa Antetokounmpo. Grek ostatecznie zagrał, jednakże już wcześniej stał się 10 All-Starem, który opuścił co najmniej jedno spotkanie w tegorocznych Play-offach.- Linia trendu, niestety, idzie w górę przez ostatnie kilka lat, nawet pomimo ogromnych dodatkowych zasobów, jakie nasze drużyny włożyły w zapobieganie urazom. Chciałoby się wierzyć, że przy tych inwestycjach, poziomie zaawansowania, liczbie lekarzy, ilości analiz, danych, które zbieramy zobaczymy poprawę. Nadal na nią czekamy. – zakończył temat Silver.

Komisarz ligi poruszył również wiele innych tematów, między innymi finansową sytuację ligi spowodowaną przez pandemię. Ocenił ją jako „niespodziewanie dobrą”, głównie dzięki stopniowemu wpuszczaniu kibiców do hal oraz określił poziom przychodów ligi na poziomie około 2/3 względem „normalnego sezonu”. Kolejną z kwestii był powrót Raptors do swojego domu w Toronto. – Trwające ograniczenia w Ontario sprawiają, że nie jest jasne, czy drużyna będzie w stanie wrócić na sezon 2021-22 do swojej domowej hali. Mamy wszyscy nadzieję, że warunki poprawią się na tyle, by było to możliwe. – powiedział Silver.

Na zakończenie konferencji Adam Silver wypowiedział się na temat, jak to nazwał „zmian społecznych”, które dokonały się niedawno wewnątrz ligi. – Mam nadzieję, że uda się nam wszystkim utrzymać to poczucie jedności, które stworzyło się podczas ostatnich lat. Myślę, że gracze mają lepsze zrozumienie tego, z czym my działacze mamy do czynienia, próbując prowadzić ten biznes. My również lepiej rozumiemy zawodników i to, jak to jest podróżować w wymiarze, w jakim to robią, a także jak bardzo są obciążeni emocjonalnie i fizycznie, rywalizując na tak wysokim poziomie. Miejmy nadzieję, że będziemy mogli dalej opierać na tym swoją współpracę.

Wspieraj PROBASKET

 • Robiąc zakupy wybierz oficjalny sklep Nike
 • Albo SK STORE, czyli dawny Sklep Koszykarza
 • Planujesz zakup NBA League Pass? Wybierz nasz link
 • Zarejestruj się i znajdź świetne promocje w sklepie Lounge by Zalando
 • Ogromne wyprzedaże znajdziesz też w sklepie HalfPrice
 • Zobacz czy oficjalny sklep New Balance nie będzie miał dla Ciebie dobrej oferty
 • Jadąc na wakacje sprawdź ofertę polskich linii lotniczych LOT
 • Lub znajdź hotel za połowę ceny dzięki wyszukiwarce Triverna


 • Subscribe
  Powiadom o
  guest
  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments