Ponad 80 procent drużyn, które przy stanie 2-2 wygrało mecz numer 5, wygrało potem całą serię. Spotkanie Cavs – Raptors, które odbędzie się dziś w nocy może okazać się kluczowe i jego zwycięzcę zobaczymy niebawem w wielkim finale NBA. Początek transmisji o 2:30 w Canal+ Sport. Powtórka jak zwykle rano o 9:00.

Czy wiesz, że…

1.  Cavs mają w tych play-offach bilans 6-0 we własnej hali (Quicken Loans Arena).
  2. W tegorocznych play-offach Cavs wygrywali we własnej do tej pory średnio aż 18 punktami.
  3. Od 2006 roku Cavs mają bilans 39:12 w play-offach we własnej hali.
  4. Drugie kwarty były do tej pory bardzo ważne dla losów wszystkich czterech meczów. W meczu numer 1 i 2 Cavs wygrali je 65:36. Tymczasem w Toronto w meczach 3 i 4 było 63:40 dla Raptors.
  5. W pierwszej połowie meczu numer 4 Cavs trafili tylko 3 z 22 trójek. To niecałe 14%! Ale za to w drugiej połowie 10 na 19 – ponad 50%.
  6. Cavs są czwartą drużyną w historii (jedyną na Wschodzie), która rozpoczęła play-offy od 10-0. Ostatnio dokonali tego San Antonio Spurs w 2012 roku.
  7. Aż sześciu graczy Cavs rzuca w tych play-offach trójki ze skutecznością powyżej 40%.
  8. Cavs ustanowili rekord NBA, rozpoczęli play-offs od 10-0 i w każdym meczu rzucali 100 lub więcej punktów.
  9. REKORDY w PLAY-OFFS LEBRONA: To będzie 191 mecz w play-offach LeBrona. Wyprzedzi Magica Johnsona (12. miejsce w historii). LeBronowi brakuje trzech trójek, aby wyrównać dorobek Paula Pierce’a (272). Dwóch osobistych brakuje mu do wyprzedzenia Kobe Bryanta. LeBron ma na koncie 1,662 zbiórek. Brakuje mu 14 zbiórek, aby wyrównać wynik Dennisa Rodmana (11. miejsce w historii play-offów).
  10. W 11 z 12 meczów tegorocznych play-offów LeBron James miał co najmniej dwa przechwyty – średnia 2,33, to najlepszy obecnie wynik.
  11. LeBron James zdobył 20 lub więcej punktów w ostatnich 22 meczach play-offs z rzędu. To najdłuższa taka seria u zawodnika, który wciąż występuje w NBA.
  12. Cavs trafiają najwięcej trójek w play-offach – 14,6. Mają też najlepszy procent 42,4%.
  13. Cavs są drużyną, która pozwala rzucać rywalom 21,3pkt w czwartej kwarcie. To najlepszy wynik w play-offach. Co ciekawe Raptors udało się zatrzymać na 20 punktach w czwartej kwarcie już trzy razy.
  14. Channing Frye trafił co najmniej dwie trójki w ostatnich sześciu meczach (20/32 – 62%). W całych play-offach ma 57% skuteczności. W pięciu z ostatnich siedmiu meczach rzuca co najmniej 10 punktów – średnia 12,6pkt przy skuteczności 65% w rzutach z gry.
  15. Matthew Delavedova ma w tych play-offach 43 asysty i tylko 9 strat. Wyliczany z tych statystyk współczynnik jest najlepszym wynikiem wśród wszystkich aktywnych zawodników NBA.
  16. Cavs trafili 77 trójek w czterech meczach z Hawks – średnia 19,3. 77 to najwięcej w historii NBA w seriach, które trwały 4, 5 lub 6 spotkań.
  17. Raptors w tych play-offach grali już dwa razy mecze numer 5, dwa razy wygrali, ale to było przed własną publicznością.
  18. Lowry i DeRozan bardzo dobrze grają w meczach numer 5. W 2014 przeciwko Brooklyn Nets, Lowry zdobył 36 punktów (6×3) – rekord kariery w play-offach. Również DeRozan ustanowił swój rekord kariery w piątych meczach – 34 przeciwko Pacers i Heat.
  19. 67 punktów DeRozana i Lowry’ego w czwartym meczu to największa wspólna zdobycz tych zawodników. Raptors mają bilans 9-4 w tym sezonie, kiedy obaj rzucają w sumie 55 lub więcej punktów.
  20. Raptors mają bilans 71-65 (52%) na wyjazdach od sezonu 2013/14, wliczając sezony zasadnicze i play-offy. To szósty najlepszy najlepszy wynik w NBA.
  21. Kiedy Raptors zatrzymują rywali poniżej 100 punktów to mają w tych play-offach bilans 10-1.
  22. W sezonie Raptors mieli bilans 45-5, kiedy rywale rzucali mniej niż 100 punktów.
  23. Jonas Valanciunas może dziś zagrać. Wszystko zależy od tego jakim składem będą grali Cavs. Jeśli Love i Frye, to Raptors będą raczej grali niższą piątką bez Litwina.
  24. Tristan Thompson i Cory Joseph, dwaj Kanadyjczycy, grali razem w szkole średniej i potem w NCAA. Są przyjaciółmi, ale zawiesili kontakty na czas rywalizacji ich drużyn w play-offach.

Początek transmisji o 2:30 w Canal+ Sport. Powtórka jak zwykle rano o 9:00.

• Poprzedni artykułTBL: Bartosz zostaje w Kutnie
    Następny artykułWyniki NBA: Bezkompromisowa odpowiedź Cavs, 25 punktów Love’a
    Założył PROBASKET w 2001 roku. Pisał o koszykówce w Dzienniku Metro i Onet.pl. Od 12 roku życia trenował kosza. Studiował w USA, gdzie grał z drużyną Junior College'u w mistrzostwach Stanów Zjednoczonych. Po powrocie do Polski przez cztery lata był trenerem na poziomie kadetów i juniorów. Skomentował ponad 100 meczów NBA i WNBA w Orange sport i Canal+ Sport oraz Igrzyska Olimpijskie w nSport HD. W latach 2013-2016 pełnił rolę rzecznika prasowego reprezentacji Polski koszykarzy. Był z kadrą na dwóch EuroBasketach - współtworzył projekt Kosz Kadra. Przez sześć lat w Polskiej Lidze Koszykówki wdrażał strategię komunikacji (WWW, video i Social Media). Jest specjalistą w dziedzinie Public Relations oraz Marketingu w sporcie. Obecnie prowadzi polskie biuro prasowe Jeremiego Sochana oraz odpowiada za kwestie marketingowe Sochana na Polskę.