Na parkietach ligi tureckiej świetnie spisywali się Mateusz Ponitka oraz Damian Kulig. Dobry debiut zaliczył też Michał Michalak, który zamienił niedawno PLK na włoską Lege A.

Aaron Cel (Gravelines Dunkierka, Francja)

Zespół kadrowicza wygrał ostatnio z Champagne Chalons-Reims 92:84. Aaron Cel zanotował 4 punkty i 4 zbiórki w 21 minut spędzonych na parkiecie. Jego drużyna zajmuje obecnie dziewiąte miejsce w lidze francuskiej.

A.J. Slaughter (Strasbourg IG, Francja)

Drużyna reprezentanta Polski najpierw przegrała z JSF Nanterre 65:74, a A.J. Slaughter zdobył 11 punktów, 3 zbiórki i 2 asysty w 25 minut gry. W swoim kolejnym meczu Strasbourg IG okazał się lepszy od ASVEL Lyon-Villeurbanne 75:71, a rozgrywający spędził na parkiecie 30 minut, w trakcie których zanotował 16 punktów, 3 zbiórki i 3 asysty. Jego zespół jest na czwartym miejscu w lidze francuskiej.

Adam Waczyński (Unicaja Malaga, Hiszpania)

W ostatniej kolejce Unicaja pokonała na wyjeździe ekipę Baskonia Vitoria Gasteiz 79:75. Adam Waczyński tym razem zagrał 10 minut– zdobył 4 punkty i zbiórkę. Drużyna z Malagi jest obecnie na piątej lokacie w tabeli ligi hiszpańskiej.

Tomasz Gielo (Joventut Badalona, Hiszpania)

W ostatniej kolejce Joventut Badalona pokonał ICL Manresa aż 100:66. Tomasz Gielo w trakcie 17 rozegranych minut zdobył 7 punktów, 5 zbiórek i asystę, jednak zawodziła go skuteczność z gry. Zawodnik trafił zaledwie 2 z dziewięciu oddanych rzutów. Mimo to jego zespół jest na 13. miejscu w lidze hiszpańskiej.

Marcin Gortat (Washington Wizards, Stany Zjednoczone)

Jedyny Polak w NBA walczy w play-off z Boston Celtics. W meczu nr 2 jego drużyna przegrała 119:129 (14 punktów, 10 zbiórek, 3 asysty, 2 bloki Gortata), ale wygrywała w kolejnych dwóch spotkaniach: 116:89 (13 punktów, 16 zbiórek, 2 asysty środkowego) oraz 121:102 (6 punktów, 7 zbiórek, 3 asysty). Polak ze średnią 11 zbiórek na mecz jest trzecim najlepszym zbierającym fazy play-offs. Stan rywalizacji: 2-2.

Paweł Kikowski (Betaland Capo d’Orlando, Włochy)

Po nieudanych bojach z Wilkami Morskimi o fazę play-offs zawodnik postanowił powalczyć o  nie we Włoszech. Jak się okazało przeprowadzka do Italii była strzałem w dziesiątkę. W ostatniej kolejce sezonu zasadniczego ekipa Betaland Capo d’Orlando pokonała Consulinvest Pesaro 98:88 i tym samym awansowała do fazy play-off, gdzie zmierzy się z EA7 Emporio Armani Mediolan. Paweł Kikowski dalej utrzymuje świetną formę tym razem notując na swoim koncie 11 punktów, 2 zbiórki i 4 asysty w 18 minut gry.

Michał Michalak (Germani Basket Brescia, Włochy)

Michalak przedwcześnie zakończył sezon PLK z PGE Turowem Zgorzelec i postanowił spróbować swoich sił we Włoszech. Niestety, jego nowa drużyna przegrała w ostatniej kolejce z The Flexx Pistoia 62:86 i tym samym nie zakwalifikowała się do play-off. Reprezentant Polski zdobył jednak 13 punktów, 2 zbiórki i 2 asysty podczas 34 minut gry.

Adam Łapeta (Lietuvos Rytas Wilno, Litwa)

Lietuvos Rytas rywalizował w ćwierćfinale play-off z Pieno Zvaigzdes Poswol. W drugim meczu pokonał tę drużynę 89:80 (Adam Łapeta nie grał), a w trzecim aż 107:51 (3 punkty, 2 zbiórki i asysta Polaka). W półfinale zespół z Wilna zagra z Lietkabelis Poniewież.

Damian Kulig (Banvit, Turcja) i Mateusz Ponitka (Pinar Karsiyaka, Turcja)

O zmaganiach naszych reprezentantów w Turcji pisaliśmy już wcześniej. Link poniżej:

Turcja: Polacy na piątkę z plusem