Koszykarze Energi Czarni Słupsk w ramach 29. kolejki Tauron Basket Ligi bez większych problemów poradzili sobie z Asseco Gdynia, wygrywając mecz aż 101:58. Było to trzynaste zwycięstwo zespołu w hali Gryfia.

Koszykarze Asseco tylko na początku byli w stanie nawiązać walkę ze świetnie dysponowanymi tego dnia koszykarzami Energi Czarnych Słupsk. Przy pięciopunktowym prowadzeniu w pierwszej kwarcie zespoły przyjezdnych, Czarni zanotowali serię 13-0, która wyprowadziła ich na prowadzenie. Nie oddali go już do końca, wręcz demolując zespół rywali.

Na początku brakowało nam nieco energii. To Asseco wyglądało od nas lepiej, trafiając na początku trzy czy cztery rzuty – przyznał na konferencji prasowej Grzegorz Surmacz. – Wówczas trener poprosił o czas i od tamtego momentu wszystko się zmieniło, bo to my przejęliśmy kontrolę nad spotkaniem – kontynuował.

O ile skuteczność koszykarzy Donaldasa Kairysa w trzeciej kwarcie pozostawiała wiele do życzenia, to szkoleniowiec mógł być zadowolony ze swojego zespołu jeśli chodzi o grę w defensywie. Gospodarze dali sobie rzucić tylko 6 punktów, co jest naprwadę imonującym wynikiem.

Asseco przestało w trzeciej kwarcie trafiać rzuty, a my dodatkowo dołożyliśmy od siebie bardzo dobrą i intensywną obronę. To napędzało choćby nasze kontrataki – dodał Surmacz, który mimo tak okazałego zwycięstwa może mieć do sobie sporo do zarzucenia. W trakcie nieco ponad 30 minut spędzonych na parkiecie, zawodnik zanotował 7 punktów (1/7 z gry) oraz 5 zbiórek.

W końcu niemalże 15 minut na parkiecie spędził Marek Zywert, który dzięki dobrej skuteczności (3/4 z gry) zapisał na swoim koncie 8 punktów oraz asystę. Zespół z nim na parkiecie był 16 punktów na plusie, a sam zawodnik nie krył zadowolenia po meczu.

W końcu mogłem trochę pobiegać po parkiecie, poczuć piłkę, zdobyć punkty. Naprawdę jestem bardzo szczęśliwy, że wygraliśmy u siebie i, że mogłem się do tego przyczynić – mówił zawodnik. – Miałem być pewny siebie, miałem podejmować decyzje, nie bać się i jak widać, to się udało – dodał.

Energa ma w tym sezonie na swoim koncie 21 zwycięstw oraz 9 porażek, przez co zajmują 5. miejsce w tabeli. To właśnie z tej pozycji przystąpią oni do fazy play-off. Już jutro Czarni podejmą we własnej hali słaby w tym sezonie Śląsk Wrocław.