BM Slam Stal Ostr贸w Wielkopolski wygra艂 po dogrywce z Asseco Gdynia 79:78 w jedynym poniedzia艂kowym spotkaniu 20. kolejki Energa Basket Ligi.

Asseco Gdynia – BM Slam Stal Ostr贸w Wielkopolski 78:79

Mecz od pocz膮tku przebiega艂 bardzo spokojnie, 偶adna z dru偶yn nie szuka艂a szale艅czego tempa i przy艣pieszania akcji. Rozgrywaj膮cy szanowali pi艂k臋 i starali si臋 gra膰 u艂o偶on膮 koszyk贸wk臋. Szybkie kontry utrudnia艂y te偶 dobre powroty do obrony obu zespo艂贸w. Mimo, i偶 pierwsze punkty w meczu to by艂 celny rzut za trzy Dariusza Wyki to w kolejnych minutach mieli艣my wr臋cz festiwal niecelnych pr贸b zza 艂uku. Wystarczy powiedzie膰, 偶e w pierwszej kwarcie oba zespo艂y trafi艂y w sumie tylko dwie tr贸jki przy ponad dziesi臋ciu pr贸bach. W dru偶ynie gospodarzy bardzo aktywny by艂 呕o艂nierewicz, kt贸ry sze艣ciokrotnie stawa艂 na linii rzut贸w wolnych, jednak mia艂 tylko 50% skuteczno艣ci. Pierwsze dziesi臋膰 minut zako艅czy艂o si臋 remisem 17-17. Pocz膮tek drugiej kwarty to mn贸stwo niedok艂adno艣ci, niecelnych poda艅, z艂ych decyzji i braku skuteczno艣ci. Po pi臋ciu minutach gospodarze prowadzili w tej cz臋艣ci 4-3. Ko艅c贸wka po艂owy natomiast nale偶a艂a do podopiecznych trenera Rajkovicia. Dwie celne tr贸jki Skificia oraz jedna Chyli艅skiego przy kolejnych niecelnych pr贸bach Gdynian pozwoli艂y Stali prowadzi膰 do przerwy 33 do 24.

Druga po艂owa rozpocz臋艂a si臋 podobnie jak ca艂e spotkanie od celnego rzutu za trzy punkty gospodarzy. Tym razem jego autorem by艂 Filip Put. Na szcz臋艣cie dla gospodarzy nie by艂 to zwiastun dalszego, identycznego jak w pierwszej cz臋艣ci braku celno艣ci. W kolejnych minutach Put w duecie z Szubarg膮 zdobyli 15 punkt贸w trafiaj膮c trzy tr贸jki i pozwalaj膮c z艂apa膰 swojemu zespo艂owi kontakt z rywalem. Gracze go艣ci bardzo du偶o pi艂ek kierowali pod kosz 鈥 tam mia艂 kr贸lowa膰 艁apeta. Center Stali zdoby艂 4 punkty po wsadzie oraz dw贸ch celnych, z czterech, osobistych. Ko艅c贸wka kwarty to cztery celne tr贸jki Asseco, kt贸re pozwoli艂y obj膮膰 im prowadzenie 54-51.聽 Wida膰 by艂o po zawodnikach gospodarzy, 偶e 艣wietna ko艅c贸wka trzeciej kwarty podzia艂a艂a na nich bardzo pozytywnie. Ostatni膮 ods艂on臋 rozpocz臋li od mocnej defensywny, oraz takiego samego ataku na kosz. Po przechwycie i punktach Marcela Ponitki prowadzili ju偶 o艣mioma punktami. Ostrowianie nie zamierzali jednak rzuca膰 r臋cznika. Dobrze na atakowanej tablicy gra艂 艁apeta, kt贸ry wywalczy艂 pi膮ty faul Wyki oraz kilka dodatkowych posiada艅 dla swojej dru偶yny. Gracze Asseco szybko przekroczyli limit przewinie艅 dzi臋ki czemu podopieczni Rajkovicia, cz臋sto stawali na linii rzut贸w wolnych. B艂臋dy Gdynian w ataku i dobra skuteczno艣膰 z osobistych Johnsona oraz 艁apety pozwoli艂y zbli偶y膰 si臋 Stali na dwa punkty. Trzydzie艣ci sekund przed ko艅cem rzut za trzy na miar臋 prowadzenia spud艂owa艂 Majewski. Ko艅c贸wka to rzuty osobiste z obu stron. Z tej pr贸by nerw贸w lepiej br膮zowi medali艣ci z ostatniego sezonu, kt贸rym po punktach Skifica uda艂o si臋 doprowadzi膰 do dogrywki. Regulaminowy czas gry zako艅czy艂 si臋 wynikiem 71-71.

Dogrywka rozpocz臋艂a si臋 od chyba pierwszej dobrej decyzji rzutowej Ocho艅ki, kt贸ry trafi艂 za trzy punkty. W odpowiedzi chwil臋 p贸藕niej dwukrotnie zza 艂uku trafili gospodarze. Najpierw Szubarga a nast臋pnie Garbacz daj膮c swojemu zespo艂owi prowadzenie. Szczeg贸lnie imponuj膮ca by艂a druga tr贸jka rzucona przez r臋ce z prawie dziesi臋ciu metr贸w. W dru偶ynie go艣ci cztery punkty po dw贸ch wsadach i bardzo dobrych asystach Johnsona zdoby艂 艁apeta zapewniaj膮c swojemu zespo艂owi zwyci臋stwo. Gospodarze mieli na koniec meczu pe艂ne posiadanie, kt贸re mog艂o zadecydowa膰 o wygranej ale 藕le przeprowadzili akcj臋, nie trafili rzutu za trzy punkty a nast臋pnie nie byli wstanie sfaulowa膰 rywali. Stal ostatecznie wygra艂a 79-78.

Asseco notuje bardzo kosztown膮 pora偶k臋, kt贸ra przy wspominanych na pocz膮tku wygranych bezpo艣rednich rywali do play-off utrudnia im walk臋 o czo艂ow膮 贸semk臋 na koniec sezonu. Ostrowianie mimo bardzo s艂abej ko艅c贸wki trzeciej i pocz膮tku czwartej kwarty wyrywaj膮 wygran膮 w Gdyni. Dzi艣 si臋 uda艂o, jednak je艣li cz臋艣ciej b臋d膮 im si臋 zdarza膰 takie przestoje to z lepszymi dru偶ynami nie uda si臋 im ju偶 uratowa膰 wyniku.

Autor: Kamil Kopci艅ski