Za nami drugi dzień rywalizacji koszykarzy 3×3 na igrzyskach w Paryżu. Po pełnym emocji spotkaniu pierwsze zwycięstwo w turnieju odnieśli polscy koszykarze, którzy pokonali Stany Zjednoczone 19-17. Siedem punktów zdobył Adrian Bogucki, a pięć zanotował Michał Sokołowski. Kolejne dwa spotkania kadry już w czwartek.

Co warto wiedzieć?

• Turniej w koszykówce 3×3 będzie trwał od 30 lipca do 5 sierpnia. To dopiero drugie igrzyska, na których będziemy mieli przyjemność oglądać tę dyscyplinę, po debiucie na turnieju w Tokio w 2020 roku.
  • Tytułu w rywalizacji mężczyzn broni Łotwa. Za głównego faworyta uważani są Amerykanie, którzy nie zakwalifikowali się na igrzyska w Tokio. Mocno prezentują się także mistrzowie świata SerbowiePolacy w tzw. power rankingu przed igrzyskami plasują się na siódmym miejscu, a w światowym rankingu zajmują ósmą lokatę.
  • Przypomnijmy, że zawodnicy rywalizują na jednej połowie klasycznego boiska do koszykówki. Drużyny składające się z trzech starterów i jednego rezerwowego mogą dokonywać zmian w dowolnym momencie, po zatrzymaniu zegara. Gra toczy się do 21 punktów. Jeżeli żadna z drużyn nie rzuci na przestrzeni 10 minut gry wymaganej ilości „oczek”, zwycięzcą zostaje naturalnie ta z większą ilością punktów. Czas akcji wynosi 12 sekund, a zespoły muszą wyjść z piłką poza łuk po zebraniu niecelnej próby przeciwników, która dotknęła obręczy.
  • W turnieju wystąpi osiem drużyn. Każda zagra z każdą. W ten sposób wyłonieni zostaną dwaj półfinaliści. Drużyny z miejsc 3-6 rozegrają spotkania play-in o dwa kolejne miejsca w półfinale. Półfinały, mecz o brąz i finał zaplanowano na 5 sierpnia.
  • Wszystkie spotkania rozegrane zostaną na placu La Concorde w centrum Paryża, gdzie na sąsiednich arenach toczy się również rywalizacja skateboardzistów oraz zawodników BMX.
  • Skład reprezentacji Polski stanowią Adrian BoguckiFilip MatczakMichał Sokołowski i Przemysław Zamojski.
  • Podsumowania wszystkich spotkań polskich koszykarzy znajdziecie oczywiście na PROBASKET.

Polska – Stany Zjednoczone 19:17

• Po porażce w pierwszym spotkaniu Polacy wreszcie rozwiązali worek ze zwycięstwami na turnieju olimpijskim. Punkty otwarcia, podobnie jak w starciu z Francją, należały do Adriana Boguckiego. Chwilę później po trafieniu zza łuku Zamojskiego prowadziliśmy już 7-3. Mimo emocji udzielających się obu drużynom limit sześciu fauli biało-czerwoni osiągnęli później niż w meczu z Trójkolorowymi, dopiero po sześciu minutach gry, co zredukowało ilość łatwych punktów przeciwników.
  • Fizyczna defensywa ograniczyła wejścia Amerykanów pod obręcz po izolacjach, co było częstym obrazkiem w pierwszym ich meczu z Serbami. Po przechwycie Sokołowskiego i podaniu pod kosz do Boguckiego Polacy wyszli na prowadzenie 18-15. Z problemami zdrowotnymi w trzech ostatnich minutach rywalizacji zmagał się lider Amerykanów Jimmer Fredette. Pomimo tego były zawodnik NBA pozostał na parkiecie.
  • Nerwową końcówkę zafundowały nam oba zespoły, a po doskonałej defensywie Amerykanów Polacy nie zdołali oddać rzutu przed upłynięciem czasu akcji na pół minuty przed syreną. Stany Zjednoczone po chwili zdobyły punkty spod kosza, ale w kolejnym posiadaniu popełniły stratę. W ten sposób Filip Matczak z piłką w rękach dobił do końca czasu gry i w ten sposób zagwarantował sobie i swoim kolegom z reprezentacji pierwsze zwycięstwo na turnieju.
  • Siedem punktów zdobył Adrian Bogucki, pięć oczek zanotował Michał Sokołowski, cztery Przemysław Zamojski, a trzy Filip Matczak.
  • W czwartek Polaków czekają dwa kolejne starcia. O 13:35 biało-czerwoni zmierzą się z Litwą, a o 19:35 rozegrają spotkanie z Chinami.

• Polska – Łotwa, 4 sierpnia (niedziela) godz. 18:00

Mamy dla Was coś EKSTRA! W naszym ulubionym sklepie Lounge by Zalando znaleźliśmy NIKE ZOOM FREAK 5 za mniej niż połowę ceny – 289zł zamiast 600zł! W tym momencie jest pełna rozmiarówka, więc kto pierwszy ten lepszy!