NCAA: Historyczny powrót JayHawks. Tego jeszcze nie było!

1
4243

Po pierwszej połowie fani zespołu z Północnej Karoliny wyciągali z lodówki szampany. Ostatecznie musieli je schować z powrotem, bo powodów do radości nie mieli. Kansas JayHawks zanotowali historyczny powrót i zdobyli swój czwarty tytuł w historii.

NORTH CAROLINA TAR HEELS – KANSAS JAYHAWKS 69:72

• Nie odbyły się poprzedniej nocy żadne mecze NBA. Najlepsza liga na świecie poszła NCAA na rękę i zrobiła sobie przerwę, by pozwolić koszykarskiej społeczności zorientować całą swoją uwagę na finale rozgrywek uniwersyteckich, w którym naprzeciw siebie stanęły dwa bardzo mocne programy – North Carolina Tar Heels oraz Kansas JayHawks. Po długim i wyczerpującym March Madness dotarliśmy do najważniejszego rozstrzygnięcia walki o mistrzostwo kraju.
  • Znacznie lepiej zaczęli Tar Heels. Run 16:0 pod koniec pierwszej połowy pozwolił im objąć 15-punktowe prowadzenie (40:25). Z nim zespół Huberta Davisa schodził do szatni. JayHawks na tym etapie nie mieli odpowiedzi, ale po powrocie na drugą połowę byli już zupełnie inną drużyną. Zespół Billa Selfa znakomicie odpowiedział na przeciwności losu i powoli wracał do gry. Run 31:10 w przekroju pierwszych 10 minut drugiej połowy pozwolił im objąć 6-punktowe prowadzenie.
  • Wszystko zatem wskazywało na to, że zobaczymy naprawdę ekscytującą końcówkę spotkania o mistrzostwo. Na 1:21 przed końcem spotkania lider JayHawks – David McCormack trafił punkty, które dały ekipie z Kansas prowadzenie. Tar Heels nie dołożyli do swojego dorobku nic przez ostatnie 1:41 meczu. W samej końcówce, po stracie JayHawks, Tar Heels mieli około 4 sekund, by doprowadzić do dogrywki, ale desperacka próba za trzy Caleba Love’a nie doleciała do kosza.
  • McCormack z Kansas zanotował 15 punktów oraz 10 zbiórek. Kolejnych 15 oczek, 4 zbiórki i 2 asysty Jalena Wilsona. 40 minut rozegrał Chrisitan Braun notując 12 oczek i 12 zbiórek. Z kolei po stronie zespołu z Północnej Karoliny 15 oczek i 15 zbiórek Armando Bacota, który w końcówce doznał urazu kostki i nie mógł swojej drużynie pomóc. 15 oczek i 12 zbiórek dołożył od siebie R.J. Davis. Kolejnych 13 oczek, 13 zbiórek i 4 bloki od Brady’ego Manka.
  • Powrót z -16 to największy “comeback” w historii meczów o mistrzostwo NCAA. Poprzedni rekord należał do Cincinnati, które w 1963 roku wróciło z -15 przeciwko Loyoli.