Im bliżej końca sezonu zasadniczego tym więcej niespodzianek w spotkaniach I ligi. Zespoły z dolnych rejonów tabeli walczą o uniknięcie fazy play-out zabierając punkty faworytom. Tym razem „złowić” dał się Max Elektro Sokół Łańcut.

# W meczu, który zapowiadał się najciekawiej emocje skończyły się bardzo szybko. Miasto Szkła Krosno błyskawicznie rzuciło się na GKS Tychy i  zbudowało bezpieczną przewagę. Krośnianie cieszyli się bardzo dobrą skutecznością, zwłaszcza zza łuku, dla porównania: GKS trafił tylko trzykrotnie z dystansu podczas gdy lider rozgrywek aż 12 razy. Pięciu zawodników trenera Michała Barana skończyło mecz z dwucyfrową zdobyczą punktową.

# Sensacja w Poznaniu! Max Elektro Sokół Łańcut niespodziewanie uległ Biofarmowi Basket Poznań 50:56. Zespół prowadzony przez Przemysława Szurka charakteryzuje szczelna obrona i właśnie tę broń przeciwstawił sile Sokoła. Łańcucianie nie radzili sobie z defensywą przeciwnika, zostali zatrzymani na zaledwie 50 punktach i co również zaskakujące – przegrali walkę pod tablicami. Tam dominował zwykle Rafał Kulikowski, ale w Poznaniu zdołał zebrać tylko pięć piłek. Biofarm wyraźnie złapał wiatr w żagle od momentu pechowej porażki ze Zniczem Basket Pruszków, a Sokół poniósł trzecią porażkę w sezonie i poważnie ograniczył swoje szanse na walkę o pierwsze miejsce w sezonie zasadniczym.

Najlepsze akcje meczu Biofarm Basket Poznań – Max Elektro Sokół Łańcut:

# Legia Warszawa chyba powróciła na właściwe tory. W starciu ze Spójnią Stargard legioniści dominowali od początku i tylko przez moment pozwolili rywalowi zbliżyć się do siebie na cztery punkty. Z dobrej strony pokazali się wysocy zawodnicy trenera Michała Spychały, zwłaszcza Marcel Wilczek, który zdobył aż 21 punktów na 70 % skuteczności. Po stronie Spójni, jak zwykle najlepszy był Łukasz Pacocha, zdobywca 25 punktów. Stargardzianie muszą szybko zacząć wygrywać, mecz w Warszawie to ich piąta porażka z rzędu, a konkurencja w walce o miejsce w play-off nie śpi.

# Meritumkredyt Pogoń Prudnik szybko odzyskała zaufanie kibiców po zawstydzającej porażce z GTK Gliwice. Gra ACK UTH Rosy Radom tym razem opierała się na trzech zawodnikach, którzy zdobyli razem 75% punktów zespołu. Wygrana prudniczanom nie przyszła łatwo, ponownie długo wchodzili w odpowiedni rytm i dopiero po przerwie zdołali zbudować przewagę nad przeciwnikiem. Double – double zaliczył Patryk Nowerski (15 pkt., 12 zb.)

# Nie zawiódł Znicz Basket Pruszków, który zdominował AZS AWF Mickiewicz – Romus Katowice. Pruszkowianie trafili 11 trójek i bili na głowę rywala w walce o zbiórki. Po środowej porażce z Legią, Znicz szybko chciał zgarnąć kolejne dwa punkty i wyszedł na katowicki parkiet ze sporym zaangażowaniem. W efekcie konsekwentnej gry przez pełne 40 minut, Znicz wygrał wszystkie kwarty i w pełni zasłużenie triumfował. Najwięcej satysfakcji mógł mieć Damian Janiak, który zakończył zawody z dorobkiem 18 punktów, 5 zbiórek i 6 asyst.

Trzy efektowne wsady pruszkowian w Katowicach:

# Domowe wygrane Zetkamy Doralu Nysy Kłodzko już chyba nikogo nie dziwią. Beniaminek stworzył z własnego terenu twierdzę niemal nie do zdobycia. Szturmował ją KSK Noteć Inowrocław, ale bezskutecznie. Gospodarze szybko uciekli rywalowi, ale Noteć, co już kilkukrotnie pokazywała, to zespół z charakterem. Podopieczni Łukasza Żytki odrobili całą stratę i doprowadzili do remisu 49:49 na 12 minut przed końcem meczu. Wspomniane minuty przegrali jednak z kretesem, aż 13:29 i w efekcie musieli pogodzić się z porażką. Jednym z architektów sukcesu Doralu był niewątpliwie Jarosław Bartkowiak, autor 24 punktów.

# Kolejny raz Exact Systems Śląsk Wrocław pokonał wyżej notowanego rywala. Tym razem ofiarą wrocławian był SKK Siedlce, który od początku ustępował przeciwnikowi. Siedlczanie byli gorsi w każdym elemencie gry, co nie mogło skończyć się inaczej niż ich porażką. Grą Śląska dyrygował Norbert Kulon, zawodnik z coraz większym doświadczeniem ekstraklasowym, zdobywca 13 punktów.

# Mecz Astorii Bydgoszcz z GTK Gliwice odbędzie się dopiero w środę 3 lutego z uwagi na fakt rozgrywania w miniony weekend w Artego Arenie ćwierćfinałów Mistrzostw Polski u20.

Spotkania 21. kolejki I ligi:
Exact Systems Śląsk Wrocław – SKK Siedlce 69:59 (19:16, 21:16, 10:13, 19:14)
Meritumkredyt Pogoń Prudnik – ACK UTH Rosa Radom 68:58 (18:18, 11:12, 22:15, 17:13)
Zetkama Doral Nysa Kłodzko – KSK Noteć Inowrocław 78:62 (26:17, 16:15, 15:17, 21:13)
Legia Warszawa – Spójnia Stargard 92:77 (23:12, 25:28, 28:22, 16:15)
GKS Tychy – Miasto Szkła Krosno 51:90 (10:25, 17:27, 8:17, 16:21)
AZS AWF Mickiewicz Romus Katowice – Znicz Basket Pruszków 61:88 (17:26, 16:20, 7:18, 21:24)
Biofarm Basket Poznań – Max Elektro Sokół Łańcut 56:50 (11:10, 9:13, 17:12, 19:15)