Kilka niespodzianek przyniosła 26 seria gier. Zaskakująco łatwo z GKS-em Tychy poradził sobie GTK Gliwice, serię porażek przerwała Spójnia Stargard, a beniaminek z Kłodzka cieszył się z pierwszej wyjazdowej wygranej w sezonie. Na pierwszy plan wysuwały się jednak Derby Podkarpacia.

# Mecz na szczycie I ligi miał nieco nietypowy przebieg. Pierwsza połowa to absolutna dominacja Miasta Szkła Krosno, zawodnikom trenera Michała Barana wpadało niemal wszystko. 23 punkty straty  dla Max Elektro Sokoła Łańcut nie oznaczało poddania meczu. Gospodarze wykazali się wielką ambicją i niemal dogonili przeciwnika. Ostatecznie zabrakło czterech oczek, by doprowadzić do dogrywki. Liderem Sokoła był Krzysztof Jakóbczyk, autor aż 29 punktów, ale krośnianie mieli więcej dobrze punktujących koszykarzy. Kapitan Miasta Szkła zapisał na swoim koncie 16 punktów, a Wojciech Pisarczyk o jedno oczko więcej. Sprawa pierwszego miejsca przed fazą play-off jest już rozstrzygnięta.

# Legia Warszawa tym razem nie powtórzyła scenariusza z poprzednich spotkań. Od początku dyktowała warunki na parkiecie i w zasadzie niezagrożoną przewagę dowiozła do końca. Tuż po przerwie meritumkredyt Pogoń Prudnik dogoniła warszawian, ale Ci szybko wzięli się w garść i odskoczyli rywalowi. Wciąż imponuje formą Marcel Wilczek, tym razem popisał się double – double (15 pkt, 11 zb.), ale bohaterów w gronie legionistów było więcej. Czterokrotnie z dystansu trafiał Adam Parzych, skuteczny z półdystansu Adam Linowski uzbierał 15 punktów ,a swoje dorzucili również Mateusz Bierwagen i Grzegorz Kukiełka. Po stronie gości skuteczni byli weterani – Grzegorz Mordzak  dyrygujący grą zespołu zdobył 15 punktów, a Tomasz Wojdyła zaliczył 17 punktów i 9 zbiórek.

Akcje meczu Legia Warszawa – meritumkredyt Pogoń Prudnik:

# Nie lada niespodzianka w Gliwicach. GTK nareszcie pozytywnie zaskoczyło swoich kibiców i pokonało wyżej notowany GKS Tychy. Podopieczni trenera Pawła Turkiewicza od początku zdominowali mecz, szybko wypracowali sobie przewagę i w pełnej koncentracji starali się ją utrzymać. W tyskim zespole szwankowała skuteczność, zaledwie 25 % rzutów z gry wpadało do kosza. Gliwiczanie wyciągali natomiast pomocną dłoń w kierunku rywali popełniając mnóstwo strat. 22 straty nie przeszkodziły w wyraźnej wygranej, bardzo ważnej, być może dającej jeszcze motywację do dalszych powodzeń w ostatnich kolejkach sezonu zasadniczego. GKS Tychy nie ma już co myśleć o walce o trzecie miejsce, pozostaje mu zmagać się z przeciwnikami o utrzymanie miejsca dającego przewagę parkietu w ćwierćfinale.

# Szansy na podgonienie ligowej stawki nie wykorzystał Znicz Basket Pruszków. Spójnia Stargard nareszcie cieszyć się mogła ze zwycięstwa, którego doświadczyła ostatnio na początku stycznia. Mocno w mecz weszli gospodarze, ale całą przewagę jaką zdobyli, stracili w drugiej kwarcie. Spotkanie wyrównało się w drugiej połowie, świetnie prezentowali się Patryk Przyborowski i Łukasz Pacocha. Stargardzianie wygrywali różnicą tylko czterech punktów na początku ostatniej kwarty, ale swoją przewagę powiększyli do 13 oczek. Znicz Basket Pruszków walczył do końca, zniwelował stratę do pięciu oczek, na więcej zabrakło czasu.

Skrót spotkania Spójnia Stargard – Znicz Basket Pruszków:

# Zetkama Doral Nysa Kłodzko w końcu doczekała się sukcesu na boisku przeciwnika. Mecz z SKK Siedlce na pewno długo będzie wspominany w Kłodzku, być może jako moment dający beniaminkowi awans do play-off. Mecz miał podobny początek jak starcie w Stargardzie. Zetkama wygrała wyraźnie pierwszą kwartę, ale druga padła łupem SKK. O wszystkim decydowała ostatnia cześć meczu w której goście okazali się być lepsi. Duży udział w historycznym zwycięstwie ma Tomasz Stępień, autor 33 punktów. Podopieczni trenera Teohara Mollova rozłożyli punkty pomiędzy siebie w innych proporcjach. Rafał Sobiło rzucił ich 20, Marcin Kowalewski 15 a Filip Struski 14. To niepowodzenie bardzo poważnie ogranicza nadzieję siedlczan na miejsce w ósemce. Odmienne nastoje panują w Kłodzku, gdzie kibice cieszą się z siódmej lokaty zespołu.

# Wzmocniona Łukaszem Bonarkiem i Damianem Jeszke, ACK UTH Rosa Radom nie miała problemu z pokonaniem zespołu AZS AWF Mickiewicz Romus Katowice. Przewaga gospodarzy zarysowała się w drugiej kwarcie, a w ostatniej części radomianie już tylko powiększali przewagę. Dobra dyspozycja Kamila Nowaka i Łukasza Grzegorzewskiego to za mało na mądrze grającą Rosę. Tym razem aż pięciu koszykarzy trenera Karola Gutkowskiego zdobyło ponad dziesięć punktów, ciężar gry nie był oparty na jednej, dwóch osobach i miało to odzwierciedlenie w wyniku. ACK UTH Rosa pozostaje w grze o miejsce w play-off.

Spotkania KSK Noteć Inowrocław  – Exact Systems Śląsk Wrocław oraz Astoria Bydgoszcz – Biofarm Basket Poznań zostały przełożone na najbliższą środę.

Spotkania 26. kolejki I ligi:
26.02 g.19:30 Legia Warszawa – Meritumkredyt Pogoń Prudnik 84:75 (22:20, 22:19, 23:17, 17:19)
27.02 g.15:00 SKK Siedlce – Zetkama Doral Nysa Kłodzko 76:78 (10:22, 29:13, 20:22, 17:21)
27.02 g.15:00 ACK UTH Rosa Radom – AZS AWF Mickiewicz Romus Katowice 93:71 (28:25, 24:15, 19:19, 22:12)
27.02 g.17:30 Max Elektro Sokół Łańcut – Miasto Szkła Krosno 80:84 (16:29, 16:26, 23:16, 25:13)
27.02 g.18:00 GTK Gliwice – GKS Tychy 78:53 (22:11, 21:16, 20:13, 15:13)
27.02 g.18:00 Spójnia Stargard – Znicz Basket Pruszków 81:76 (23:14, 19:31, 18:13, 21:18)
02.03 g.19:00 Astoria Bydgoszcz – Biofarm Basket Poznań
02.03 g.20:00 KSK Noteć Inowrocław – Exact Systems Śląsk Wrocław