Pierwszy mecz 70. finału ligi NBA rusza już o 03.00 w nocy z czwartku na piątek. Golden State Warriors i Cleveland Cavaliers zmierzą się w nim drugi rok z rzędu. Co mówi historia o takich przypadkach? Przed Wami najciekawsze liczby tej serii.
1 – Anderson Varejao jest pierwszym zawodnikiem w historii NBA, który w jednym sezonie występował dla obu drużyn, które znalazły się w wielkim finale. Przypomnijmy, że w trakcie rozgrywek 2015/16 Brazylijczyk został przehandlowany do Oakland, choć wcześniej spędził w Ohio 11,5 sezonu. Co ciekawe, center może założyć mistrzowski pierścień niezależnie od tego, jak zakończy się finał. Jeśli po mistrzostwo sięgną GSW, to naturalnie otrzyma go dzięki sportowej rywalizacji. Jeśli natomiast zwyciężą Cavaliers, wówczas decyzja o tym, czy Varejao dostanie pierścień, zależeć będzie od właściciela – Dana Gilberta.
2 – jeśli Steve Kerr poprowadzi Golden State Warriors do drugiego mistrzostwa w drugim roku swojej pracy, zostanie drugim szkoleniowce, który tego dokonał. Wcześniej zrobił to tylko John Kundla – w 1948 i 1949 roku sięgnął po dwa pierścienie z Minneapolis Lakers.
5 – jeśli natomiast mistrzostwo zdobędą Cleveland Cavaliers, wówczas Tyronn Lue będzie piątym trenerem w ostatnich 60 latach, który zwyciężył ligę w pierwszym sezonie pracy. Takiej sztuki dokonali wcześniej Steve Kerr (2015), Pat Riley (1982), Paul Westhead (1980), George Senesky (1956).
6 – to szóste z rzędu finały, w których wystąpi LeBron James. W ostatnich 50 latach nie dokonał tego żaden inny zawodnik.
7 – liczba zwycięstw Cleveland Cavaliers w tegorocznych play-offach przed własną publicznością. Kawalerzyści jak dotąd pozostają niepokonani w Quicken Loans Arena (7-0), a na drodze do mistrzostwa Konferencji Wschodniej ponieśli tylko dwie porażki (obie na wyjeździe z Toronto Raptors). Co ciekawe, LeBron James i spółka są niepokonani (12-0), kiedy zdobywają w meczu przynajmniej 100 punktów.
9 – to liczba graczy urodzonych poza USA, których zobaczymy w finale. Po stronie Cavaliers są to Matthew Dellavedova (Australia), Kyrie Irving (Australia), Sasha Kaun (Rosja), Timofey Mozgov (Rosja) i Tristan Thompson (Kanada). W ekipie obrońców tytułu: Leandro Barbosa (Brazylia), Anderson Varejao (Brazylia), Andrew Bogut (Australia), Festus Ezeli (Nigeria).
14 – te same drużyny mierzą się ze sobą w dwóch kolejnych finałach NBA po raz 14 w historii ligi. Spośród poprzednich 13 przypadków, sześciokrotnie w rewanżu zwyciężali obrońcy tytułu.
26,9 – to średnia celnych rzutów za trzy oddanych przez Cavaliers i Warriors w tegorocznych play-offach. Nieco lepsi w tym elemencie są jak na razie koszykarze Cavaliers (14,4 do 12,2). To dwie najlepsze ekipy rzucające z dystansu w tych play-offach.
177 – Cleveland Cavaliers w pierwszych trzech rundach play-offów zdobyli o 177 punktów więcej niż rywale, z którymi mierzyli się bezpośrednio. To drugi najlepszy wynik w tym względzie w historii.
1077 – liczba trójek rzuconych przez GSW w sezonie regularnym 2015/16. Wcześniej w historii żaden zespół nie dobił nawet do tysiąca. Licznik trójek Cavaliers zatrzymał się z kolei na 877. Zapewne będzie to jeden z kluczowych czynników, który wpłynie na obraz rywalizacji.