To historyczna wymiana, ponieważ po raz pierwszy we wiązanej transakcji wzięło udział aż siedem drużyn! Wszystko po to, by Kevin Durant ostatecznie trafił do Houston Rockets. Oficjalnie dopiero dzisiaj 37-letni koszykarz może identyfikować się jako gracz nowego zespołu. Dla Rockets oznacza to początek marszu po mistrzostwo. Jednak więcej ekipy z tego grona ma takie ambicje.
Informacje o tym, że wymiana z udziałem Kevina Duranta zostanie rozszerzona do siedmiu zespołów, pojawiły się w poprzednią środę. W większości chodziło o to, by połączyć kilka osobnych ustaleń z nocy draftu w jedno, wspólne przedsięwzięcie.
Poza pierwotnym transferem z Durantem, transakcja obejmuje również porozumienia transferowe między Phoenix Suns a Brooklyn Nets, Suns a Golden State Warriors, Suns a Minnesota Timberwolves oraz Los Angeles Lakers a Timberwolves, a także sign-and-trade, w którego ramach Clint Capela przechodzi z Atlanta Hawks do Houston Rockets.
Nowymi nazwiskami w tej wymianie są tylko Daeqwon Plowden i David Roddy, którzy wchodzą w drugi rok kontraktów typu two-way. Włączenie Plowdena ma zapewnić Hawks udział w transakcji z więcej niż jednym zespołem (oprócz Houston). Suns planują go zwolnić. W zamian za oddanie Plowdena, Hawks wypełniają wolne miejsce na kontrakcie two-way pozyskując Roddy’ego — były wybór z pierwszej rundy, który spędził ponad połowę sezonu 2024/25 w Atlancie na standardowej umowie.
Włączenie sign-and-trade z Capelą do tego dużego transferu niesie korzyści związane z limitem płac dla Rockets, którzy w przeciwnym razie musieliby w osobnej wymianie zwolnić miejsce na jego pensję, aby móc podpisać Capelę na trzyletni kontrakt o wartości 21 milionów dolarów. W dużej mierze jednak połączenie wszystkich tych wymian z nocy draftu służy uproszczeniu procesu dla kilku zespołów, pozwalając im na mniejszą liczbę rozmów transferowych oraz na szybsze podpisanie kontraktów z nowo wybranymi zawodnikami.
Rockets pozyskują:
- Kevina Duranta (z Suns)
- Clinta Capelę (w ramach sign-and-trade; z Hawks)
Suns pozyskują:
- Jalena Greena (z Rockets)
- Dillona Brooksa (z Rockets)
- Daeqwona Plowdena (z Hawks)
- Prawa do wyboru w drafcie Khamana Maluacha (wybór nr 10; z Rockets)
- Prawa do wyboru w drafcie Rasheera Fleminga (wybór nr 31; z Timberwolves)
- Prawa do wyboru w drafcie Koby’ego Brei (wybór nr 41; z Warriors)
- Druga runda draftu 2026: wybór Thunder, Mavericks lub Sixers (którykolwiek będzie drugi w kolejności pod względem korzystności; z Rockets)
Lakers pozyskują:
- Prawa do wyboru w drafcie Adou Thiero (wybór nr 36; z Nets)
Warriors pozyskują:
- Prawa do wyboru w drafcie Alexa Tooheya (wybór nr 52; z Suns) oraz prawa do wyboru w drafcie Jahmaia Mashacka (wybór nr 59; z Rockets)
Timberwolves pozyskują:
- Prawa do wyboru w drafcie Rocco Zikarsky’ego (wybór nr 45; z Lakers)
- Druga runda draftu 2026: wybór Warriors lub Nuggets (którykolwiek będzie mniej korzystny; z Suns)
- Druga runda draftu 2032: wybór Suns lub Rockets (którykolwiek będzie bardziej korzystny; od Suns/Rockets)
- Uwaga: Suns, a nie Rockets, zatrzymują mniej korzystny z tych dwóch wyborów.
- Gotówka (od Lakers)
Nets pozyskują:
- Druga runda draftu 2026: wybór Clippers albo najbardziej korzystny z wyborów Celtics, Pacers i Heat (którykolwiek będzie najmniej korzystny; z Rockets)
- Druga runda draftu 2030: wybór Celtics (z Rockets)
Hawks pozyskują:
- Davida Roddy’ego (z Rockets)
- Prawo do zamiany własnego wyboru w drugiej rundzie draftu 2031 na wybór Rockets w tej samej rundzie (z ochroną pozycji 56-60; z Rockets)
- Gotówka (z Rockets)
Czy wiesz, że PROBASKET ma swój kanał na WhatsAppie? Kliknij tutaj i dołącz do obserwowania go, by nie przegapić najnowszych informacji ze świata NBA! A może wolisz korzystać z Google News? Znajdziesz nas też tam, zapraszamy!
Follow @mkajzerek
Follow @PROBASKET