Pozostało już tylko sześć dni do draftu. Ofensywnie usposobieni LaMelo Ball, Anthony Edwards i James Wiseman to zdecydowani faworyci naboru i to właśnie między nimi rozegra się walka o czołowe miejsca. Wiele zespołów poluje jednak na utalentowanych defensorów. Klasowi obrońcy to towar deficytowy, zwłaszcza wśród debiutantów.
Oto pięciu najlepszych defensorów tegorocznej klasy.
Saddiq Bey, Villanova
Jeden z dwóch najlepszych zawodników „3 and D”. W sezonie 2019/20 Bey trafiał zza łuku aż 45,1% rzutów. Został jednogłośnie wybrany do zespołu All-Big East. W ubiegłym sezonie akademickim odebrał również nagrodę imienia Juliusa Ervinga dla najlepszego niskiego skrzydłowego ligi.
Dzięki mocnej budowie ciała Bey jest w stanie bronić na kilku pozycjach. Szeroki wachlarz umiejętności defensywnych i gotowość do krycia pozycji od 1 do 4 z pewnością pomoże mu w pierwszych latach kariery. Wiele klubów poszukuje zawodników o takiej właśnie charakterystyce.
Precious Achiuwa, Memphis
Achiuwa jest jednym z najbardziej wszechstronnych wysokich tegorocznego draftu.
Przy wzroście 205 cm posiada imponującą rozpiętość ramion sięgającą aż 218 cm. Dzięki takim parametrom z powodzeniem może bronić strefę podkoszową. Wydaje się, że absolwent uczelni Memphis może grać zarówno na pozycji silnego skrzydłowego, jak również w przypadku nieco niższego zestawienia drużyny nawet na pozycji 5.
Devin Vassell, Floryda
Vassell należy do najbardziej atletycznych skrzydłowych klasy 2020. 20-latek potrafi świetnie wykorzystywać swoją smukłą budowę. Dzięki rozpiętości ramion sięgającej 208 cm regularnie lata nad atakowaną obręczą. Potrafi widowiskowo kończyć swoje akcje. To również skuteczny strzelec obwodowy. Zza linii 3 punktów trafia około 41% prób.
Vessell znalazł się w pierwszej piątce najlepiej blokujących oraz najlepiej przechwytujących zawodników swojej konferencji. Świetny sezon zaowocował wyborem do drugiego zespołu All-ACC.
Onyeka Okongwu, USC
W swoim debiutanckim sezonie Okongwu mimo zaledwie 206 cm wzrostu należał do grona najlepiej blokujących zawodników NCAA. Imponująca defensywa 19-latka to z pewnością efekt nieprzeciętnej rozpiętości ramion, która wynosi aż 216 cm. Z 2,7 blokami na mecz, młody zawodnik USC był dziewiątym najlepiej blokującym zawodnikiem ligi.
Mocnym punktem Okongwu są ponadto zbiórki oraz umiejętność bronienia przeciwko niższym graczom. Przekazywanie krycia nie sprawia mu najmniejszych problemów. Wszechstronność to jego najlepsza cecha.
Isaac Okoro, Auburn
Okoro to według wielu ekspertów najlepszy obrońca tegorocznego draftu. Od początku swojej akademickiej kariery wyróżniał się wyjątkową pracowitością w defensywie. Został wybrany do pierwszej piątki najlepszych obrońców Konferencji Południowo-wschodniej oraz do drugiej piątki najlepszych zawodników konferencji. W swoim zaledwie pierwszym sezonie notował średnio 0,9 bloków oraz 0,9 przechwytów na mecz.
Okoro dzięki świetnej pracy nóg potrafi przykleić się do każdego krytego rywala. Silna budowa ciała, szybkość oraz umiejętność antycypacji sprawiają, że potrafi skutecznie bronić przeciwko zawodnikom z pozycji od 1 do 4. Mimo młodego wieku jest bardzo wszechstronny. 19-latek musi jednak popracować nad grą w ataku. Ten aspekt to z pewnością pole do poprawy.
Wspieraj PROBASKET
- NBA: Mecz Gwiazd ustalony? To będzie zupełnie nowe doświadczenie
- Wyniki NBA: Lakers przegrali wygrany mecz, sensacja w Toronto, błysk duetu Miller-Ball
- NBA: Doncic kolejną gwiazdą która odpocznie przez kontuzję
- NBA: Suns szykują fortunę dla Duranta. Gigantyczna inwestycja z nadzieją na mistrzostwo
- NBA: George z kolejną kontuzją, Embiid gasi pożar benzyną
- NBA: Khris Middleton jest gotowy. Dlaczego więc nie wraca?
- NBA: Bane chciał być jak Morant. Szkoda, że nie w pozytywnym sensie
- Buty Jordan za połowę ceny! 100 modeli w nowej, szybkiej wyprzedaży
- NBA: Koniec sezonu dla De’Anthony’ego Meltona
- Wyniki NBA: 41 punktów Giannisa, Knicks lepsi od Suns, porażka Sixers i kontuzja Paula George’a