Za nami cztery mecze finałowe, które zakończyły rywalizację w czterech turniejach kwalifikacyjnych do igrzysk olimpijskich. Poznaliśmy zatem wszystkie zespoły, które wezmą udział w walce o medale IO. W zdecydowanie najciekawszym meczu wieczoru Hiszpanie obronili się przed napierającymi Bahamczykami. Największą niespodziankę sprawili jednak Portorykańczycy.

GRECJA – CHORWACJA 80:69

• W trzeciej kwarcie prowadzenie Greków urosło do 14 punktów. Zespół Giannisa Antetokounmpo od samego początku wyglądał na bardziej zdeterminowanego i lepiej do tej rywalizacji przygotowanego. Lider Milwaukee Bucks spędził na parkiecie 28 minut i zanotował 23 punkty, osiem zbiórek, trzy asysty oraz blok. W pierwszej połowie ekipy ośmiokrotnie zmieniały się na prowadzeniu. Giorgos Papagiannis trafił w pierwszej połowie cztery trójki, które pomogły gospodarzom zbudować dystans. Druga połowa należała wyłącznie do Greków. Dla Antetokounmpo to pierwsze igrzyska olimpijskie w karierze.

ŁOTWA – BRAZYLIA 69:94

• Goście z Ameryki Południowej zdominowali gospodarzy turnieju i wracają do igrzysk olimpijskich. Aż pięciu graczy reprezentacji Brazylii zanotowało dwucyfrowy dorobek punktowy. Bruno Caboclo zanotował 21 punktów, a kolejnych 20 oczek oraz dziewięć zbiórek Leo Meindla. Brazylijczycy trafili osiem trójek z rzędu i wyszli na prowadzenie 34:11, z którego Łotwa się już nie podniosła. Gospodarze turnieju grali bez Kristapsa Porzingisa oraz Davisa Bertansa

HISZPANIA – BAHAMY 86:78

• Faworyci turnieju oraz jego gospodarze, w finałowym meczu rozgrywanym w Walencji, pokonali Bahamy i przypieczętowali udział w kolejnych igrzyskach. Podopiecznym Sergio Scariolo udało się wypracować 14-punktową przewagę, którą Bahamczycy ucięli do 6 punktów w drugiej połowie. To jednak wszystko, na co zespół DeAndre Aytona, Buddy’ego Hielda i Erica Gordona było stać. Najlepszym strzelcem był Lorenzo Brown z 18 punktami, czterema zbiórkami i trzema asystami. La Roja w IO zagrają po raz 14 w historii.

PORTORYKO – LITWA 79:68

• Portoryko jest ostatnią drużyną, która przypieczętowała swój awans na igrzyska olimpijskie. Gospodarze ograli faworyzowaną w tym starciu Litwę i po 20 latach przerwy znowu pojadą na turniej olimpijski. Jose Alvarado i Tremont Waters dali prawdziwy popis przed 14-tysięczną publicznością zebraną w Coliseo Jose Miguel Agrelot. W pierwszych fazach ekipy wymieniały się seriami, ale w trzeciej kwarcie Portoryko świetnie zareagowało po obu stronach parkietu i zbudowało 14-punktową przewagę. Na to już Litwa z Domantasem Sabonisem nie miała odpowiedzi. 23 punkty, cztery zbiórki i sześć asyst Alvarado. 18 oczek Watersa. Dla rywala 16 oczek, trzy zbiórki i trzy asysty Rokasa Jokubaitisa oraz 10 oczek, 9 zbiórek i 9 asyst Sabonisa.