Amerykanie niemal cały mecz wyraźnie przegrywali z Serbią, by w końcowych minutach odwrócić losy spotkania i awansować do finału igrzysk olimpijskich w Paryżu. Stephen Curry poprowadził USA do triumfu, notując na swoim koncie 36 punktów. LeBron James zanotował triple-double złożone z 16 punktów, 12 zbiórek i 10 asyst. Francja pokonała Niemcy 73:69 w pierwszym półfinale koszykarskiego turnieju igrzysk olimpijskich w Paryżu. 17 punktów dla gospodarzy rzucił Guerschon Yabusele, a Isaia Cordinier dołożył 16 oczek.

Co działo się w ćwierćfinałach?

• Największym zaskoczeniem była wygrana Francji z Kanadą 82:73. Kanadyjczycy byli wymieniani obok Serbii i Niemców, jako zespół, który może zagrozić Stanom Zjednoczonym. Mieli aż dziesięciu zawodników z NBA. Prowadzeni byli przez jednego z najlepszych graczy obwodowych w lidze, a tymczasem musieli uznać wyższość gospodarzy Igrzysk. Shai Gilgeous-Alexander zdobył co prawda 27 punktów, ale nie mógł liczyć na wsparcie kolegów.
  • Francja niesiona dopingiem swoich kibiców sprawiła niespodziankę, a ich liderami w tym spotkaniu wcale nie byli gracze najlepszej ligi świata. Guerschon Yabusele zdobył 22 punkty, a Isaia Cordinier 20. Evan Fournier trafił oczywiście kilka niesamowitych rzutów (15pkt), a Victor Wembanyama straszył pod koszami (7pkt 12zb 5ast 3przechw.), ale to zawodnicy spoza NBA zostali bohaterami.

Najlepsze akcje z meczu Francja – Kanada:

• W półfinale Francja zmierzy się z Niemcami, aktualnymi mistrzami świata, którzy mimo słabego początku pokonali Grecję 76:63. Giannis był oczywiście najlepszym graczem na parkiecie (22pkt), ale nie miał wystarczającego wsparcia. Liderem Niemców był Franz Wagner (18pkt).

Najlepsze akcje z meczu Niemcy – Grecja:

• Według bukmacherów faworytami meczu FrancjaNiemcy są nasi zachodni sąsiedzi. Początek tego spotkania o godz. 17:30.
  • W drugim półfinale Stany Zjednoczone zmierzą się z Serbią. Amerykanie łatwo wygrali z Brazylią (122:87) i są murowanym faworytem tego spotkania. Trzeba jednak pamiętać, że Serbowie od początku igrzysk wymieniani są na 1. miejscu, jeśli chodzi o drużyny, które mogą sprawić kłopot gwiazdom NBA.

Najlepsze akcje z meczu USA – Brazylia:

• Serbia wysoko przegrała z USA w sparingu przed igrzyskami, a potem podobny los spotkał ich w pierwszym meczu fazy grupowej. Serbowie jednak są mądrzejsi o te dwie porażki i na pewno liczą na to, że tym razem może im się udać zaskoczyć Amerykanów. Będzie to oczywiście niezwykle trudne zadanie, ale co często powtarzają komentatorzy „to tylko jeden mecz„. W serii do czterech wygranych Serbowie nie mieliby szans, ale w jednym meczu zawsze może dojść do niespodzianki.
  • Na drodze do półfinału Serbia pokonała po dogrywce Australię. Zespół Nikoli Jokicia przegrywał już w drugiej kwarcie 20:44, ale zdołał odrobić straty i doprowadzić do dogrywki. W niej trzykrotny MVP NBA najpierw zablokował rzut Josha Giddey’ego, potem zaliczył zbiórkę w obronie, a następnie przechwyt, aby dać Serbii prowadzenie 91:90. Chwilę później znów zebrał w obronie, a w ataku trafił piękny rzut z półdystansu po obrocie przy linii końcowej. Zegar pokazywał 25 sekund, a Serbia prowadziła 93:90. Giddey popełnił kolejny błąd przy wybiciu piłki zza linii bocznej i Serbowie nie dali już sobie odebrać wygranej.
  • Jokić zdobył przeciwko Australii 21 punktów i miał 14 zbiórek oraz dziewięć asyst i cztery przechwyty. Wspierał go Bogdan Bogdanović, autor 17 punktów. Dla Australii Patty Mills zdobył 26 punktów, a Giddey 25.
  • Początek półfinału USA – Serbia dziś o godz. 21:00.
  • Skróty i relacje z meczów ćwierćfinałowych znajdziesz na PROBASKET w tym artykule.

Dogrywkę meczu Serbia – Australia zobaczycie tutaj:

Francja — Niemcy 73:69

• W pierwszym półfinale olimpijskiej rywalizacji koszykarzy doszło do konfrontacji srebrnych medalistów minionych igrzysk, Francuzów z aktualnymi mistrzami świata Niemcami.
  • Krótko po rozpoczęciu spotkania zawodnicy Die Mannschaft wypracowali kilkupunktową przewagę, korzystając z początkowego chaosu we francuskich szeregach. „Trójkolorowi” nie mieli pomysłu na grę w ataku, a z dwunastu rzutów zza łuku, które w akcie desperacji oddali w pierwszej połowie gry trafili tylko jeden.
  • Druga odsłona gry to obustronny pokaz defensywy, skutecznej zwłaszcza w wykonaniu podopiecznych Vincenta Collet, którzy pozwolili swoim przeciwnikom na zdobycie zaledwie ośmiu punktów! Świetną robotę w defensywie wykonywał Victor Wembanyama, który do granic możliwości utrudniał grę Danielowi Theisowi. Zupełnie odcięty od prób rzutowych został Dennis Schroeder. Niemiecka ofensywa wpadła w zupełną zapaść, co pozwoliło Francuzom przejąć inicjatywę w meczu i objąć kilkupunktową przewagę.
  • W trzeciej i czwartej kwarcie gospodarze igrzysk przewodzili na parkiecie, a istne show w strefie podkoszowej dawał Guerschon Yabusele. Tymczasem w ekipie Gordona Herberta uwydatniała się niemoc w ataku. Zupełnie nie kleiła się gra Mo Wagnerowi, który momentami popełniał szkolne błędy, nawet w pozornie prostych sytuacjach. Zupełnie nie mógł się wstrzelić Schroeder, którego rzuty albo obijały obręcz, albo były na potęgę blokowane przez Victora Wembanyamę i Mathiasa Lessorta. I choć w końcówce czwartej odsłony
    nadzieje Niemców na pozytywny wynik podtrzymał Franz Wagner, rzucając na 68-70, to ostatecznie rzuty wolne wyegzekwowane przez Wemby’ego i Isaię Cordiniera przypieczętowały wygraną „Les Bleus”.
  • W ekipie gospodarzy najwięcej punktów zdobył Yabusele. Podkoszowy Realu Madryt zanotował 17 punktów i 7 zbiórek. Punkt mniej do bilansu francuskiego zespołu dorzucił Cordinier. Świetnie w defensywie spisywał się Wembanyama – podkoszowy San Antonio Spurs zakończył spotkanie z wynikiem 11 punktów i 7 zbiórek.
  • Dla Niemców najwięcej punktów (18) zdobył Schroeder, ale to zdecydowanie nie był jego mecz. Rozgrywający Brooklyn Nets grał na zaledwie 33% skuteczności z gry i regularnie był zatrzymywany przez francuskich defensorów. Bliscy double-double byli Daniel Theis oraz Franz Wagner: nowy środkowy New Orleans Pelicans zanotował 8 punktów i 11 zbiórek, natomiast gracz Orlando Magic rzucił 10 punktów i zebrał 8 piłek.

Autor: Tomasz Tomaszewski

USA — Serbia 95:91

• Od mocnego uderzenia rozpoczęli Serbowie — w poprzednich spotkaniach nie było to regułą, szczególnie w ćwierćfinale z Australią, w którym musieli odrabiać ponad 20-punktową stratę. Przeciwko Amerykanom zaczęli mecz z animuszem, wychodząc na prowadzenie, które na koniec pierwszej kwarty wyniosło aż osiem oczek.
  • Już na początku drugiej odsłony przewaga powiększyła się do 14 punktów. Serbowie mądrze bronili, byli w stanie spowolnić Amerykanów, którym akcje ustawione niezbyt wychodziły. Trener Svetislav Pesić długo trzymał na parkiecie dwóch środkowych — Nikolę Jokicia i Nikolę Milutinova, na co Amerykanie także nie potrafili znaleźć odpowiedzi. Z czasem zawodnicy USA zwarli szyki w obronie i byli w stanie kilkukrotnie zatrzymać rywali. Do przerwy tracili jednak wciąż 11 punktów.
  • Gdy w trzeciej kwarcie wydawało się, że Amerykanie złapali odpowiedni rytm i zaczęli odrabiać straty, Serbowie cały czas byli w stanie odpowiedzieć. Trafiali zza łuku na wysokiej skuteczności, nawet w chwili, gdy Amerykanie byli w stanie odrzucać ich daleko od linii rzutów za trzy.
  • Prawdziwe odrabianie strat zaczęło się dopiero na początku ostatniej kwarty. Na pięć minut przed końcem Joel Embiid zagrał akcję 2+1, zmniejszając straty do czterech oczek. Chwilę później dorzucił kolejne dwa punkty, a Amerykanie kontynuowali dobrą grę w obronie. Na zegarze czasu meczu pozostawało trzy minuty i 39 sekund, gdy LeBron James wyrównał stan rywalizacji.
  • W końcówce Serbom zabrakło już siły ognia i siły w ogóle. Amerykanie raz za razem byli w stanie ich zatrzymać, wyprowadzając szybkie i zabójcze ataki. Znakomite zawody rozegrał Stephen Curry, autor 36 punktów. James zanotował triple-double, notując na swoim koncie 16 oczek, 12 zbiórek i 10 asyst.
  • Dla Serbów 20 punktów rzucił Bogdan Bogdanović, Jokić dołożył 17 oczek, 11 asyst i pięć zbiórek. Gwiazdor Denver Nuggets nie zaliczy jednak końcówki spotkania do udanych — na początku czwartej kwarty złapał czwarty faul i już do końca musiał się pilnować.

Sobota 10 sierpnia – finał i mecz o 3. miejsce

Mecz o 3. miejsce: Niemcy — Serbia o godz. 11:00

Finał: USA — Francja o godz. 21:30

Co musisz wiedzieć?

• Wszystkie artykuły na temat igrzysk olimpijskich znajdziesz w specjalnej kategorii Igrzyska Olimpijskie 2024.
  • Prawa telewizyjne do igrzysk olimpijskich ma Eurosport. Dlatego cały turniej mężczyzn 5×5 transmitowany będzie na kanale Eurosport 6.
  • Turniej koszykarski na igrzyskach będzie można też oglądać za pośrednictwem platformy MAX (dawniej HBO MAX). Nie jest potrzebny dodatkowy pakiet oprócz tego standardowego, czyli jeśli macie już MAX, to będziecie mieli też dostęp do transmisji z igrzysk.
  • Mecze koszykówki z igrzysk ma też pokazywać TVP Sport, ale na tę chwilę na stronie TVP Sport można znaleźć informację, że pokażą tylko mecz o 3. miejsce oraz finał.
  • Więcej o terminarzu i systemie rozgrywek pisaliśmy tutaj w naszym specjalnym artykule.

W sobotę 10 sierpnia ruszyła nowa, świetna wyprzedaż, gdzie znaleźliśmy 345 modeli butów Nike i butów marki Jordan w różnych rozmiarach – także tych najpopularniejszych oraz inne promocje Nike na odzież, również z wysokim rabatem. Zniżka może wynieść nawet 75%. Sprawdźcie koniecznie nasz specjalny poradnik jak skorzystać z tej promocji.