Po nowelizacji ustawy hazardowej na wielu graczy padł blady strach. Pojawiło się mnóstwo nieprawdziwych informacji, jakoby obstawianie u internetowych bukmacherów zostało zakazane pod groźbą drakońskich kar finansowych. Takie pogłoski niepotrzebnie wprowadzały graczy w błąd, a brały się one wyłącznie z niezrozumienia wprowadzonych przepisów. Po 1 kwietnia 2017 roku (gdy w życie weszła znowelizowana ustawa) obstawianie u bukmachera przez Internet jest w pełni legalne. Trzeba natomiast podkreślić, że dotyczy to wyłącznie licencjonowanych podmiotów.
Obstawiasz u zagranicznego bukmachera? Będą problemy
Nowelizacja ustawy hazardowej nałożyła na spółki bukmacherskie obowiązek uzyskania koncesji Ministerstwa Finansów. Aby ją otrzymać, niezbędne jest spełnienie rygorystycznych warunków (firma m.in. musi mieć siedzibę lub oddział w Polsce, posiadać wysokie zabezpieczenie finansowe i wprowadzić system weryfikacji wieku graczy). Z tego powodu po 1 kwietnia 2017 roku z Polski oficjalnie wycofała się zdecydowana większość zagranicznych bukmacherów, a wśród nich także ci, którzy byli obecni na naszym rynku przez wiele lat.
Jeśli więc gracz trafi na stronę zagranicznego bukmachera, nawet prowadzoną w języku polskim, to obstawiając na niej złamie obowiązujące przepisy. Ustawa mówi wprost, że korzystanie z oferty zagranicznych podmiotów jest nielegalne, a jeśli użytkownik robi to świadomie, narusza także przepisy Kodeksu karnego skarbowego, co może skutkować karą grzywny w wysokości nawet do 120 stawek dziennych.
Pamiętaj!
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości – przed obstawieniem zakładu na stronie wybranego bukmachera, koniecznie sprawdź, czy nie figuruje ona w rządowym rejestrze domen zakazanych.
Polska domena, waluta i język strony to za mało
Zbyt wielu graczy „w ciemno” zakłada, że skoro strona należy do firmy zarejestrowanej w Polsce, to na pewno można na niej legalnie obstawiać. To nie jest takie oczywiste, choć na ogół rzeczywiście tak jest. Aktualnie licencję na prowadzenie zakładów wzajemnych ma tylko kilka podmiotów i wyłącznie one oferują legalną grę u bukmachera online.
Trzeba bardzo uważać na strony, które wyglądem i treścią mogą wprowadzać graczy w błąd. Nielegalni w naszym kraju bukmacherzy robią wszystko, byle tylko uwiarygodnić swoją ofertę. Rejestrują witryny w domenie .pl, wypełniają je tekstami napisanymi po polsku, przyjmują zakłady zawierane w złotówkach.
Każdy z tych elementów jest wymagany przez ustawę hazardową, ale nie decyduje o tym, czy dany bukmacher posiada licencję Ministerstwa Finansów. Jeśli firma na swojej stronie w żaden sposób nie informuje o posiadaniu takiego zezwolenia, to jest pewne, że mamy do czynienia z operatorem niedozwolonym w Polsce.
Uwaga!
Przypominamy, że na polskim rynku mogą działać wyłącznie bukmacherzy posiadający polską koncesję. Zagraniczne licencje są nieważne, dlatego zawsze warto sprawdzić, czy zezwolenie rzeczywiście zostało wydane przez polskiego ministra finansów.
Legalnie można obstawiać tylko zakłady wzajemne
Nowelizacja ustawy hazardowej wprowadziła znaczące ograniczenia w zakresie oferowania gier hazardowych w Sieci. Obecnie zgodnie z prawem w Internecie można przyjmować wyłącznie zakłady wzajemne. Gracze mogą więc obstawiać wyniki zdarzeń sportowych i innych (jak wydarzenia polityczne czy kulturalne), ale nic ponadto. Legalni bukmacherzy skrupulatnie stosują się do tych wytycznych, jednak podmioty działające w szarej strefie notorycznie łamią przepisy.
Każdy powinien więc mieć świadomość, że jeśli znajdzie na stronie bukmachera ofertę np. wirtualnego kasyna czy gry w pokera na pieniądze, to ma do czynienia z firmą działającą niezgodnie z polskim prawem. Korzystanie z tych gier hazardowych w Sieci jest po prostu nielegalne i zagrożone karą wysokiej grzywny. Wyjątek stanowić będzie internetowe kasyno (oparte o oprogramowanie od Playtech), które jeszcze w tym roku planuje uruchomić Totalizator Sportowy, posiadający ustawowy monopol na tego rodzaju gry hazardowe.
Legalne zakłady online wyłącznie dla osób pełnoletnich
Po wejściu na stronę licencjonowanego bukmachera, który oferuje wyłącznie dozwolone prawnie zakłady wzajemne, gracz przed obstawieniem musi spełnić jeszcze jeden warunek: mieć ukończone 18 lat. Ustawa o grach hazardowych wprowadziła zakaz udostępniania gier na pieniądze osobom niepełnoletnim.
W praktyce obstawienie zakładu na stronie legalnego bukmachera przez osobę niemającą ukończonych 18 lat jest niemożliwe. Bukmacherzy zostali zobowiązani do wprowadzenia skutecznych systemów weryfikacji wieku. Na czym to polega? Otóż, każdy gracz przed wniesieniem pierwszego zakładu musi założyć konto w serwisie bukmachera. Aby zostało ono aktywowane, już w formularzu rejestracyjnym niezbędne jest przesłanie skanu dowodu osobistego i podanie numeru PESEL. Firma bukmacherska musi zweryfikować przesłane dane, aby nie dopuścić do nadużyć.
Warto wiedzieć
Jeśli osoba pełnoletnia posiadająca konto na stronie legalnego bukmachera udostępnia je osobie niepełnoletniej, także łamie prawo.
Legalny bukmacher ma również obowiązek ostrzeżenia graczy przed ryzykiem uzależnienia się od hazardu, co w praktyce oznacza konieczność stworzenia regulaminu odpowiedzialnej gry – Ministerstwo Finansów musi go zatwierdzić i opieczętować. Jeśli nie możesz znaleźć takiego regulaminu na stronie bukmachera, to na pewno działa on w szarej strefie.
Uspokajamy zatem: obstawianie u bukmachera przez Internet jest legalne, a osoby korzystające z takiej rozrywki nie narażają się na żadne konsekwencje prawne. Ryzyko trafienia na stronę zagranicznej platformy hazardowej wciąż jest jednak wysokie, dlatego zalecamy daleko idącą ostrożność i zwracanie uwagi na szczegóły opisane w tym artykule.