Podczas gdy kibice koszykówki na całym świecie emocjonują się kolejnymi zażartymi pojedynkami fazy play-offs część klubowych zarządów myśli już o nieuchronnie nadchodzącym dniu pierwszego lipca. Dlaczego? Z początkiem siódmego miesiąca roku niektórym zawodnikom najlepszej ligi świata wygasną obowiązujące do niedawna umowy. Wielu z nich liczy na większe pieniądze, innym marzy się zmiana klubowych barw, a są też tacy, którzy chcieliby dołączyć do zespołu walczącego o tytuł. Komu kończy się umowa? Kto opuści swoje dotychczasowe miejsce zamieszkania i jakich kontraktów możemy się spodziewać? Wszystko znajdziecie w naszej zapowiedzi tegorocznego rynku wolnych agentów.


Małe przypomnienie:

WOLNY AGENT – zawodnik, któremu kończy się kontrakt i może podpisać nową umowę z dowolną drużyną.

ZASTRZEŻONY WOLNY AGENT- zawodnik, któremu kończy się kontrakt i może podpisać nową umowę z dowolną drużyną, ale jego obecny zespół może tę ofertę wyrównać i wtedy gracz zostaje w dotychczasowym klubie.

NIEZASTRZEŻONY WOLNY AGENT– zawodnik, któremu kończy się kontrakt i może podpisać nową umowę z dowolną drużyną. Dotychczasowy pracodawca nie ma prawa wyrównywać żadnej z tych ofert.

OPCJA ZAWODNIKA – gracz ma ważny kontrakt, ale może zrezygnować z ostatniego roku kontraktu i wejść na rynek „wolnych agentów”.

OPCJA ZESPOŁU- gracz ma ważny kontrakt, ale klub może zrezygnować z jego usług.

Wolni Agenci 2017: Konferencja Wschodnia

Los Angeles Clippers

Wolni Agenci 2017:

Chris Paul– opcja zawodnika. Statystyki  w sezonie 2016/2017: 18.1 ppg, 9.2 apg, 5.0 rpg

Dotychczasowe zarobki: $22,868,827

Blake Griffin– opcja zawodnika. Statystyki w sezonie 2016/2017: 21.6 ppg, 8.1 rpg, 4.9 apg

Dotychczasowe zarobki $20,093,064

J.J. Redick – niezastrzeżony wolny agent. Statystyki w sezonie 2016/2017: 15.0 ppg, 2.2 rpg, 43 % za 3pkt

Dotychczasowe zarobki: $7,377,500

Pozostali wolni agenci: Marreese Speights (opcja zawodnika), Brandon Bass (niezastrzeżony wolny agent), Raymond Felton (niezastrzeżony), Alan Anderson (niezastrzeżony), Luc Richard Mbah a Moute (opcja zawodnika)

Najtrudniejsze lato na Zachodzie czeka włodarzy Clippers, bowiem pod znakiem zapytania stoi przyszłość dwójki liderów zespołu oraz ich niezawodnego strzelca, JJ Redicka.

Najważniejsze dla zespołu Doca Riversa będzie z pewnością zatrzymanie Chrisa Paula, który przez ostatnie 5 lat wielokrotnie ratował skórę swojej drużynie. Po zablokowaniu przez ligę jego transferu do Lakers, zawodnik zdecydował się przywdziać trykot prosperujących wtedy Clippers. Na miejscu otrzymał głodnego zwycięstw Blake’a Griffina, z którym od razu załapał wspólny język. Ich widowiskowe akcje przyciągały uwagę coraz większej rzeszy kibiców, a Clippers zaczęli powoli pozbywać się łatki kopciuszka ligi. Wkrótce zdominowali także Los Angeles odsuwając od tronu Jeziorowców. Ogromny postęp zrobił DeAndre Jordan tworząc z Griffinem jeden z najlepszych ligowych duetów podkoszowych. Zespół Riversa był zdecydowanie najlepszym zespołem Kliperów w historii. Jest jednak jeden problem. Podopieczni Doca tracą moc kiedy kończy się sezon regularny, a zaczynają playoffy. Mimo wielu zmian kadrowych, udoskonaleń i kombinacji Clippers nie zdołali ani razu przebrnąć przez drugą rundę postseason. Czynników tej srogiej porażki jest naprawdę dużo. Jedni obwiniają myśl szkoleniową Riversa, drudzy winy dopatrują się w postawie liderów zespołu sugerując, że brak im tzw. cojones. Wpływ na wyniki mają też liczne kontuzje Blake’a Griffina. Skrzydłowy przez ostatnie 3 lata doznał, aż 8 urazów tracąc 83 spotkania sezonu regularnego oraz 6 fazy play-offs. Jego zdrowie z pewnością będzie brane pod uwagę przy ewentualnym podpisywaniu nowego kontraktu, choć pamiętajmy, że zarząd klubu może kierować się także sentymentem do Griffina. W końcu to właśnie on jest ikoną klubu, a jego wybór podczas ceremonii draftu rozdmuchał czarne chmury nad błękitną częścią Los Angeles. Mimo to, wciąż wśród plotek transferowych pojawia się Oklahoma, gdzie skrzydłowy miałby tworzyć zabójczy duet z Russellem Westbrookiem. Inne zespoły brane pod uwagę to Heat, Knicks oraz… Lakers.

Jeśli zdrowie Griffina dalej będzie płatać mu figle to Paul nie będzie w stanie sam przebić się przez uzbrojony po zęby zachód. Czas pędzi nieubłaganie. CP3 ma już 31 lat i nigdy nie przebrnął przez drugą rundę play-offs. Przy jego osiągnięciach indywidualnych po prostu mu to uwłacza. Dużo pewniejszą przyszłość mogą mu zaoferować inne ligowe zespoły. Chętkę na Paula mają np. Utah Jazz czy San Antonio Spurs. Według wielu ekspertów przenosiny do Teksasu byłyby najkorzystniejszym wariantem dla CP3. Otoczony LaMarcusem Aldridgem, Kawhim Leonardem oraz Pau Gasolem nie musiałby martwić się o brak wsparcia. Każdy z nich spokojnie mógłby być liderem jakiegokolwiek zespołu walczącego o tytuł i co za tym idzie jest w stanie w dowolnym momencie przejąć pałeczkę głównodowodzącego.

O J.J. Redicku możecie przeczytać tutaj.

NBA: Redick będzie strzelał dla nowej drużyny?

Nie podpisanie żadnego z dwójki dotychczasowych liderów wiązałoby się najprawdopodobniej z gruntowną przebudową klubu, która znając Clippers trwałaby nie mniej niż 10 lat. Są zatem dwie opcje- zawarcie nowych umów z obydwoma zawodnikami lub odesłanie jednego do innego miasta. Jeżeli Clippers zdecydują się podpisać Paula i Griffina to zapewne zespół opuści J.J Redick, który liczy na kontrakt w wysokości 18-20 mln $. Przy wysokich umowach jakimi związałby się zarząd z dwójką dotychczasowych liderów na wymarzoną umowę dla absolwenta Duke po prostu nie ma miejsca w budżecie.

Golden State Warriors

Wolni Agenci 2017:

Kevin Durant-opcja zawodnika. Statystyki w sezonie 2016/2017: 25.1 ppg, 8.3 rpg, 4.9 apg

Dotychczasowe zarobki: $26,540,100

Stephen Curry– niezastrzeżony wolny agent. Statystyki w sezonie 2016/2017: 25.3 ppg, 6.6 apg, 1.8 stl.

Dotychczasowe zarobki: $12,112,359

Pozostali wolni agenci: Andre Iguodala (niezastrzeżony), Shaun Livingston (niezastrzeżony), JaVale McGee (niezastrzeżony), Zaza Pachulia (niezastrzeżony), David West (niezastrzeżony), Matt Barnes ( niezastrzeżony) , Ian Clark (niezastrzeżony), James Michael McAdoo (zastrzeżony), Anderson Varejao (niezastrzeżony)

Wielki rozłam może nastąpić również wśród Wojowników. Kevin Durant i Stephen Curry zapewne zrezygnują ze swoich umów, aby móc związać się z klubem za jak najwyższą kasę. Na decyzję pierwszego z nich na pewno wpływ będzie miał tegoroczny rezultat podczas fazy play-offs. Tym samym włodarze Dub City mają poważny dylemat, bowiem podczas tegorocznego lata wygasa im poza wymienioną dwójką, aż 9 umów z czego tylko jeden zawodnik będzie zastrzeżonym agentem. Poukładanie tych klocków może być naprawdę ciężkie, ponieważ Warriors obciążeni są jeszcze umową Klaya Thompsona, któremu zapłacą przez następne dwa lata odpowiednio 16.6 mln $ i 17.8 mln $. Cała sprawa wysokich kontraktów Duranta i Curry’ego wywołuje wiele kontrowersji, bo danie im tak wysokich pieniędzy poważnie nadwyręży klubowy budżet. Pojawiają się też różne spekulacje o możliwym rozłamie Splash Brothers. Najrozsądniejszym rozwiązaniem wydawałoby się wzięcie przykładu z Nowiztkiego, który kilka lat temu podpisał niższy kontrakt, aby Mark Cuban mógł ściągnąć mu wsparcie pokroju All-star. Pamiętajmy jednak, że nie każdego stać na taki gest zwłaszcza, że Ci panowie są obecnie w swoim prime time. Cokolwiek się wydarzy, lato w Oakland będzie naprawdę bardzo ciekawe.

Utah Jazz 

Wolni Agenci 2017:

Gordon Hayward– opcja zawodnika. Statystyki w sezonie 2016/2017: 21.9 ppg, 5.4 rpg, 3.5 apg

Dotychczasowe zarobki: $16,073,140

George Hill– niezastrzeżony wolny agent. Statystyki w sezonie 2016/2017: 16.9 ppg, 4.1 apg, 3.4 rpg

Dotychczasowe zarobki: $8,000,000

Pozostali wolni agenci: Joe Ingles (zastrzeżony), Shelvin Mack (niezastrzeżony), Jeff Withey (niezastrzeżony)

Jazz byli podczas obecnych rozgrywek jedną z najmądrzej grających drużyn w lidze. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim niezwykłe zgranie wśród zawodników oraz twarda i skuteczna defensywa. Zespół Quina Snydera nie jest tworem błyskawicznym, a idealnym przykładem przemyślanej przebudowy opartej na rozsądnym wyborach podczas ceremonii draftu. Co roku Jazzmani stawiają kolejny krok do przodu odbudowując straconą przez ostatnie lata uznaną markę. Mimo to od początku sezonu tematem numer jeden w lidze nie była ich świetna dyspozycja, a nieuchronnie zbliżające się letnie okienko transferowe. Celem numer jeden dla włodarzy Salt Lake City jest zatrzymanie dotychczasowego lidera zespołu, Gordona Haywarda, który najprawdopodobniej skorzysta niedługo z opcji zawodnika zawartej w kontrakcie i zrezygnuje z ostatniego roku umowy. Przy podwyżkach jakie miały jakiś czas temu miejsce jest to zabieg normalny dla zawodnika kalibru All-star. Czy jednak Haywardowi na pewno chodzi o pieniądze?

Skrzydłowy od dłuższego czasu wyróżnia się na parkietach najlepszej ligi świata jako bardzo dobry strzelec ze smykałką do gry w obronie. Obecnie nie ma bardziej pożądanych cech wśród zawodników, zatem Hayward rezygnując z ostatniego roku kontraktu staje się łakomym kąskiem dla większości ligi. Co ciekawe zawodnik zawodnik dopiero wchodzi w swój tzw. prime time dzięki czemu wiele zespołów wierzy, że skrzydłowy nie pokazał jeszcze światu całego potencjału.

Wśród największych zainteresowanych są Celtics oraz Heat. Zespół ,,Koniczynek” jest obecnie jedną z najgorętszych ekip w lidze dając nadzieję wszystkim kibiców na legendarny powrót dynastii Bostonu. Podczas tegorocznych rozgrywek sprawili kilka wartych uwagi niespodzianek. Najważniejszą z nich jest na pewno. zajęcie pierwszego miejsca w Konferencji Wschodniej wyprzedzając Cavs, LeBrona Jamesa. Dzięki temu atutem Celtics będą przede wszystkim większe szansę by dostać się do Finałów Konferencji. Skoro już teraz, bez Haywarda potrafią narzucić trudne warunki Golden State czy Cavaliers to co by się stało, gdyby skrzydłowy dołączył do ich zespołu? Ważnym aspektem jest również trener Celtów, Brad Stevens, który był szkoleniowcem lidera Jazz podczas jego gry na Uniwersytecie Butler. Pamiętajmy, że stare znajomości nieraz zmieniały układ sił w najlepszej lidze świata.

Z kolei Pat Riley oferuje wspólną grę obok Gorana Dragicia oraz Hassana Whiteside’a, którzy razem z Dionem Waitersem, jednak póki nie wiadomo nic o żadnych konkretach. Na decyzję Haywarda o pozostaniu w Utah może mieć też dosyć drażliwa sytuacja sprzed trzech lat kiedy to Jazz nie kwapili się do zaoferowania skrzydłowemu maksymalnego kontraktu. Zamiast tego wyrównali propozycję Hornets wartą 63 mln $ za cztery lata gry. Pamiętajmy jednak, że Hayward nie był wtedy jeszcze zawodnikiem kalibru All-star stąd brak chęci podarowania mu tzw. maxa. Teraz sytuacja zmieniła się o 180 stopni. Absolwent uczelni Butler należy do ligowej czołówki w związku z czym Utah zobią wszystko, aby go zatrzymać.

Nieciekawie wygląda też sytuacja na pozycji rozgrywającego, ponieważ od pierwszego lipca wolnym agentem stanie się George Hill. Ściągnięcie go do Utah okazało się lekarstwem na dotychczasowe bolączki Quina Snydera i było jedną z przyczyn tegorocznych sukcesów Jazz. Hill podtrzymał charakter obronny Nutek dodając do ich arsenału wiele wariantów ofensywnych dzięki niezawodnemu rzutowi zza łuku, którego brakowało poprzedniemu playmakerowi, Trey Burke’owi. Nowy nabytek zespołu zdobywał średnio ponad 17 punktów co mecz na skutecznościach 47% z gry i 40 % za trzy rozgrywając swój najlepszy sezon w karierze. Wielokrotnie brał na siebie ciężar gry dając więcej swobody Haywardowi. Dzięki temu między zawodnikami zawiązała się bardzo mocna przyjaźń. Relacje obu Panów mogą mieć wpływ na ich decyzję podczas podpisywania nowego kontraktu.

-On jest jak mój młodszy brat. Jego serce jest tutaj, w Utah i na pewno trzeba będzie to rozważyć- powiedział Hill.

Według wielu źródeł Hayward chce dalej grać z Hillem, jednak podpisanie obydwóch Panów pochłonęłoby większość cap room Jazz. Mimo wszystko jeśli zarząd chce zatrzymać absolwenta Butler podpisanie rozgrywającego będzie niestety inwestycją konieczną.

Pozostali Wolni Agenci Konferencji Zachodniej: 

Houston Rockets: Nenê Hilario (niezastrzeżony wolny agent), Bobby Brown(zastrzeżony wolny agent), Troy Williams (zastrzeżony wolny agent)

Denver Nuggets: Danilo Gallinari (opcja zawodnika), Mason Plumlee (zastrzeżony wolny agent), Roy Hibbert (niezastrzeżony wolny agent)

New Orleans Pelicans: Jrue Holiday (niezastrzeżony wolny agent),Donatas Motiejunas (niezastrzeżony wolny agent), Langston Galloway (opcja zawodnika), Dante Cunningham (niezastrzeżony wolny agent), Norris Cole (niezastrzeżony wolny agent , Wayne Selden (opcja zespołu)

San Antonio Spurs: Pau Gasol (opcja zawodnika), Patrick Mills (niezastrzeżony wolny agent), Dewayne Dedmon (opcja zawodnika), Jonathon Simmons (zastrzeżony wolny agent), David Lee opcja (zastrzeżony wolny agent), Manu Ginobili (niezastrzeżony wolny agent), Joel Anthony (niezastrzeżony wolny agent)

Dallas Mavericks: Dirk Nowitzki (opcja zespołu), Nerlens Noel (zastrzeżony wolny agent), Yogi Ferrell (opcja zespołu), DeAndre Liggins (opcja zespołu)

Memphis Grizzlies: Zach Randolph (niezastrzeżony wolny agent), Toney Douglas (niezastrzeżony wolny agent),Tony Allen (niezastrzeżony wolny agent), Vince Carter (niezastrzeżony wolny agent), JaMychal Green (zastrzeżony wolny agent)

Sacramento Kings: Rudy Gay (niezastrzeżony wolny agent), Ty Lawson (niezastrzeżony wolny agent), Tyreke Evans (niezastrzeżony wolny agent), Darren Collison (niezastrzeżony wolny agent), Ben McLemore (zastrzeżony wolny agent)

Los Angeles Lakers: Nick Young (opcja zawodnika), Thomas Robinson (niezastrzeżony wolny agent), Tyler Ennis (niezastrzeżony wolny agent) , Metta World Peace (niezastrzeżony wolny agent)

Oklahoma City Thunder: Andre Roberson (zastrzeżony wolny agent), Taj Gibson (niezastrzeżony wolny agent), Jerami Grant (opcja zespołu),Nick Collison (niezastrzeżony wolny agent)

Phoenix Suns: Alex Len (zastrzeżony wolny agent), Alan Williams (zastrzeżony wolny agent) , Jared Sullinger (niezastrzeżony wolny agent), Mike Scott (niezastrzeżony wolny agent), Ronnie Price (niezastrzeżony wolny agent)

Minnesota Timberwolves: Shabazz Muhammad (zastrzeżony wolny agent), Omri Casspi (niezastrzeżony wolny agent), Brandon Rush(niezastrzeżony wolny agent), Adreian Payne (niezastrzeżony wolny agent)

Wspieraj PROBASKET

  • Robiąc zakupy wybierz oficjalny sklep adidas.pl
  • Albo sprawdź ofertę oficjalnego sklep Nike
  • Zarejestruj się i znajdź świetne promocje w sklepie Lounge by Zalando
  • Planujesz zakup NBA League Pass? Wybierz nasz link
  • Zobacz czy oficjalny sklep New Balance nie będzie miał dla Ciebie dobrej oferty
  • Jadąc na wakacje sprawdź ofertę polskich linii lotniczych LOT
  • Lub znajdź hotel za połowę ceny dzięki wyszukiwarce Triverna




  • Subscribe
    Powiadom o
    guest
    26 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments