Nikt nie ma wątpliwości, że opuszczenie boiska przez Kawhi Leonarda w trzeciej kwarcie było kluczowe dla losów pierwszego meczu finału Konferencji Zachodniej. Już wiemy, że lider San Antonio Spurs nie zagra w drugim meczu, który rozegrany zostanie w nocy z wtorku na środę o godz. 3:00 czasu polskiego (transmisja w Canal+ Sport).

Kawhi Leonard grał w pierwszym meczu finału Zachodu znakomicie. Do przerwy zdobył 18 punktów i miał osiem zbiórek. Spurs prowadzili 62:42 i mało kto wierzył, że Warriors będą w stanie odmienić losy tego spotkania.

Tymczasem w trzeciej kwarcie Leonard dwukrotnie podkręcił lewą kostkę, tę samą, która wykluczyła go z gry w szóstym meczu rywalizacji z Houston Rockets. Najpierw przy rzucie z rogu boiska nadepnął na nogę jednego ze swoich kolegów siedzących na ławce rezerwowych. Chwilę później spadł na nogę Zazy Pachulii, który starał się przeszkodzić mu w oddaniu rzutu. Do końca trzeciej kwarty pozostało jeszcze niespełna osiem minut.

Lider Spurs tego drugiego podkręcenia już nie wytrzymał i udał się do szatni. Pod jego nieobecność Warriors zaliczyli serię 18:0 i wrócili do gry, mimo że do przerwy przegrywali 42:62. Steph Curry zdobył 19 ze swoich 40 punktów właśnie w tej odsłonie.

Spurs nie utrzymali prowadzenia. W zaciętej końcówce skuteczniejsi okazali się gospodarze i to Warriors prowadzą w finale konferencji Zachodniej 1-0.

Statystyki po zejściu Leonarda są dla Spurs druzgocące. Warriors wygrali ostatnie 20 minut meczu aż 58:33.

Leonard przyznał po meczu, że uraz jest bolesny, bo to wciąż ta sama kostka. Nie chciał porównywać tego skręcenia z tym przeciwko Houston Rockets. Był też ostrożny w przewidywaniach czy będzie mógł wyjść na parkiet w kolejnym spotkaniu tej serii. – Zobaczymy jak się będę czuł – ucinał spekulacje.

W poniedziałek rano lider Spurs poddał się badaniu rezonansem magnetycznym, aby ocenić stan lewego stawu skokowego oraz wykluczyć poważniejszy uraz.

AKTUALIZACJA: Już wiemy, że Leonarda zabraknie w drugim spotkaniu tej serii. Występ w trzecim meczu stoi pod znakiem zapytania.

Drugi mecz WarriorsSpurs w nocy z wtorku na środę o godz. 3:00 czasu polskiego. Transmisja w Canal+ Sport.