W kolejnym dniu Igrzysk Olimpijskich po raz kolejny nie zabrakło emocji. W pierwszym meczu Serbowie toczyli wyrównany i ciekawy bój z Francuzami, ostatecznie jednak zakończony jednopunktowym zwycięstwem Trójkolorowych, dzięki game-winnerowi Tony’ego Parkera. Australijczycy natomiast postawili ciężkie warunki gry Amerykanom, przegrywając ostatecznie jedynie dziesięcioma punktami. W pojedynku grupowych outsiderów Wenezuela pokonała Chiny 72:68.

SERBIA – FRANCJA 75:76

Początek spotkania to dominacja zespołu francuskiego. Po kilku minutach gracze Trójkolorowych prowadzili z Serbami już 20:4 kontrolując przebieg wydarzeń na boisku w pierwszej części. Z biegiem czasu przewaga Francji powoli topniała, by na koniec drugiej kwarty wynieść jedynie cztery oczka.
Bałkański zespół konsekwentnie starał się odwrócić wynik spotkania również w drugiej połowie. Ta sztuka udała im się dopiero na minutę przed końcem trzeciej kwarty, kiedy to po skutecznym layupie Mirko Simonovicia Serbowie wyszli na prowadzenie 55:54.
W czwartej kwarcie role się odwróciły i to Francuzi musieli gonić rywali. Sporo wskazywało na to, że to właśnie Trójkolorowi poniosą drugą porażkę na tym turnieju. Serbowie na nieco ponad trzy minuty przed końcem prowadzili 75:70. Sama końcówka należała jednak to zawodników Vincenta Colleta, których głównym dowodzącym był Tony Parker trafiając na 31 sekund przed końcem z dalekiego półdystansu rzut, który dał prowadzenie i w końcowym efekcie zwycięstwo ekipie francuskiej.
Po raz kolejny najskuteczniejszym graczem w zespole z Francji był Nando de Colo, autor 22 punktów. Dla Serbów 16 oczek zdobył Miroslac Raduljica. Na uwagę zasługuje również występ Borisa Diawa, który otarł się o triple-double notując 11 punktów, 9 zbiórek i 9 asyst.

AUSTRALIA – USA 88:98

Drużyna Australii udowadnia, że jest groźna nawet dla ekipy Stanów Zjednoczonych. Amerykanie po raz pierwszy w tym turnieju nie zdobyli stu punktów, a także po raz pierwszy przegrywali po pierwszej połowie.
Australia pokonując w pierwszych dwóch meczach najpierw Francję, a później Serbię rozpoczęła spotkanie z ekipą Mike’a Krzyżewskiego od bardzo dobrej i skutecznej gry, dzięki czemu prowadzili po pierwszej połowie 54-49. Z dobrej strony pokazywali się gracze na co dzień grający w NBA Patty Mills oraz Andrew Bogut, obaj zdobyli po 14 punktów.
Drugą połowię Amerykanie rozpoczęli co prawda od szybkiego 9-0, jednak Australijczycy nie podłamali się i w dalszym ciągu starali się toczyć wyrównany bój z naszpikowanym gwiazdami przeciwnikiem. W czwartej kwarcie Australijczycy znów wyszli na prowadzenie i ich sensacyjny triumf naprawdę wisiał w powietrzu. Jednak później do pracy wzięli się Carmelo Anthony oraz Kyrie Irving, co chwilę przełamując obronę rywali, dzięki czemu po raz trzeci w tym turnieju zwycięsko ze swojego boju wyszli koszykarze z Ameryki Północnej.
Najskuteczniejszym graczem USA był Anthony, który zdobywając 31 punktów przeszedł do historii kadry narodowej i jest aktualnie najlepiej punktującym graczem Stanów Zjednoczonych na Igrzyskach Olimpijskich. Dla Australii 30 oczek zdobył Patty Mills.

WENEZUELA – CHINY 72:68

W meczu najsłabszych drużyn grupy A Wenezuela po ciekawym meczu pokonała ekipę Chin różnicą czterech punktów. Po pierwszej połowie wydawać się mogło, że Wenezuelczycy z większym spokojem wygrają ten mecz, ponieważ ich przewaga sięgała już 15 oczek. Chińczycy jednak się nie poddali i do samego końca walczyli dzielnie o pierwsze zwycięstwo na Igrzyskach.
W ostatnich minutach gra toczyła się punkt za punkt, a wynik oscylował w granicach remisu. Choć w przekroju całego meczu, zespół z Azji tylko raz był na prowadzeniu. Ostatecznie szczęście jednak bardziej dopisywało Wenezueli, którzy perfekcyjnie wykonując rzuty wolne odnieśli pierwsze zwycięstwo w Rio.
Najskuteczniejszym graczem w zwycięskiej drużynie był rezerwowy Nestor Colmenares, który zdobył 16 punktów. Dla Chińczyków o dwa oczka więcej uzbierał Yi Jianlian.