Amerykanie w półfinałowym starciu okazali się lepsi od Hiszpanii i po raz trzeci z rzędu awansowali do finału Igrzysk Olimpijskich. La Roja podeszli do tego starcia bardzo ambitnie, ale ostatecznie nie byli w stanie znaleźć sposobu na faworyta nr 1 turnieju w Brazylii. 23 punkty Pau Gasola, 22 oczka Klaya Thompsona.

USA – HISZPANIA 82:76

Sztab medyczny Hiszpanów ostatecznie dopuścił Pau Gasola do gry w meczu z reprezentacją Stanów Zjednoczonych. Weteran szybko potwierdził, że nic mu nie doskwiera. Zdobył 12 z 17 punktów La Roja w pierwszej kwarcie. Jednak to Amerykanie grali szczelniej w obronie i skuteczniej w ataku. Po trójce Klaya Thompsona było 14:7 dla drużyny broniącej złota. Parkiet z powodu dwóch przewinień musiał szybko opuścić Ricky Rubio. Zastąpił go lepiej wyglądający na turnieju w Rio Sergio Rodriguez. Mistrzowie Europy w kolejnych trzech posiadaniach zagrali trzy razy na blok do Gasola, który zrobił z tego 4 punkty (dwa w bezpośredniej walce z Cousinsem i dwa z linii rzutów wolnych).

Przewaga Amerykanów wynikała w dużej mierze z ich dominacji na atakowanej tablicy. Zbierali i dobijali piłkę nad bezradną strefą podkoszową La Roja. Pierwszą kwartę zakończyła trójka ze szczytu Kyle’a Lowry’ego. Przed rozpoczęciem drugiej odsłony USA prowadziło 26:17. Hiszpanie zdołali zanotować cztery kolejne punkty ucinając prowadzenie Amerykanów do 6 oczek. Goście z Ameryki Północnej odpowiedzieli alley-oopem Thompsona do DeAndre Jordana. Jednak drużyna z Półwyspu Iberyjskiego zaczęła mocniej bronić na obwodzie i trafiać z otwartych pozycji. W jednym z posiadań Amerykanie odpuścili Rodrigueza na lewym skrzydle i ten skarcił ich za trzy. Natomiast po rzucie z dalekiego półdystansu Victora Clavera było już 29:33.

Kevin Durant w kolejnej akcji naciskany na obwodzie musiał oddać trudną próbę z lewego skrzydła i przestrzelił. Skarżył się potem do sędziego i został ukarany faulem technicznym. Juan Carlos Navarro stając na linii rzutów wolnych zmniejszył stratę do 3 oczek (30:33). Sędziowie w tamtym momencie otworzyli cały worek z faulami technicznymi. Na minutę przed końcem pierwszej połowy Amerykanie prowadzili 42:37. W międzyczasie trzeci faul zanotował DeMarcus Cousins. Center Sacramento Kings ma z tym problemy w trakcie całego turnieju. Pierwsze dwadzieścia minut zakończyła trójka Thompsona – 45:39 dla USA.

Trzecia kwarta toczyła się cios za cios. Ostatecznie USA było w stanie powiększyć swoją przewagę po kolejnym alle-oopie do Jordana. Przed finałowa odsłoną Amerykanie prowadzili 66:57. Cały czas musieli się mieć na baczności. La Roja utrzymywała się w grze głównie dzięki Gasolowi, który walczył w strefie podkoszowej nie odpuszczając ani jednej piłki. Właśnie to Sergio Scariolo miał na myśli mówiąc, że kadra potrzebuje go jak nigdy. Trzecia kwarta była także popisem wspomnianego Jordana. Ten najpierw skończył jedną z akcji efektowną dobitką na 61:50, a następnie popełnił błąd kroków, na własnej skórze przekonując się o różnicy w przepisach NBA i FIBA.

Na niespełna 8 minut przed końcem pierwszego półfinałowego spotkania, przewaga USA urosła do 13 oczek (70:57). Ekipa ze Starego Kontynentu długo nie potrafiła zredukować swojej straty. Amerykanie mieli odpowiedź na każdy punkt przeciwnika. Na zegarze pozostawały 3 minuty i po kontrze zespół Scariolo zszedł do różnicy 9 punktów. To wszystko na co Mistrzów Europy było stać. W całym meczu trafili tylko 7 z 24 prób za trzy. Ich najlepszym graczem był Pau Gasol kończąc z dorobkiem 23 punktów i 8 zbiórek. Wśród gwiazd NBA punktował przede wszystkim Klay Thompson, który zanotował 22 oczka, 4 zbiórki i 3 asysty. 9 punktów i 16 zbiórek DeAndre Jordana.