Tyronn Lue zadebiutował na ławce trenerskiej Cleveland Cavaliers, ale nie był to debiut udany. Jego zespół przed własną publicznością uległ Chicago Bulls. Niesamowity popis minionej nocy dał kibicom DeMarcus Cousins.

Chicago Bulls – Cleveland Cavaliers 96:83

Wiele kontrowersji, jeszcze więcej dyskusji wywołało dość niespodziewane zwolnienie Davida Blatta z funkcji szkoleniowca Cleveland Cavaliers. Niedługo trzeba było czekać na debiut Tyronna Lue, któremu tym razem powierzono prowadzenie ekipy z Ohio. W nocy z soboty na niedzielę do Cleveland przyjechali Chicago Bulls i skutecznie zepsuli specjalny moment dla nowego trenera.

Wydawało się, że Cavaliers dobrze weszli w ten mecz, bo prowadzili już 7:2, ale potem nagle zatrzymali się w miejscu. Przez niespełna ponad 6 minut w pierwszej odsłonie nie potrafili zdobyć ani jednego punktu i spudłowali 16 ostatnich rzutów w pierwszych 12 minutach rywalizacji. Jeszcze w drugiej kwarcie gospodarze zdołali dotrzymać kroku rywalom i przed przerwą zniwelowali straty do pięciu oczek, ale tuż po przerwie Bulls uciekli na tyle, by nie musieć martwić się o zwycięstwo.

Kawalerzyści nie tylko nie trafiali rzutów z gry, ale także raz za razem pudłowali na linii rzutów osobistych (9-22). Ich problemy ze skutecznością w 17-punktową przewagę pod koniec trzeciej kwarty zamienili przyjezdni, a w czwartej odsłonie, Cavs byli w stanie w pewnym momencie zniwelować straty do ośmiu oczek, ale ostatecznie ani przez chwilę prowadzenie Byków nie było zagrożone.

Bardzo dobre zawody rozegrał Pau Gasol, który w 33 minuty zdobył 25 punktów (11-16 FG), 10 zbiórek oraz 6 asyst. Jimmy Butler dołożył 20 oczek do dorobku swojego zespołu (8-16 FG), a 17 wniósł z ławki Nikola Mirotić. Problemy ze skutecznością miał znów Derrick Rose. Rozgrywający zdobył tylko 12 punktów (5-21 FG), ale jego bardzo przeciętna dyspozycja nie odbiła się na rezultacie całej drużyny.

W ekipie gospodarzy o triple-double otarł się LeBron James – 26 punktów (11-27 FG), 13 zbiórek i 9 asyst. 18 oczek zapisał J.R. Smith (7-17 FG), z kolei 25 punktów razem uzbierali Kevin Love i Kyrie Irving. Mankamentem liderów wschodu była przede wszystkim ich skuteczność pod każdym względem – 37,2% z gry, 16,7% za trzy i 40,9% z linii rzutów wolnych. Tym sposobem Cavs ponieśli 12. porażkę w tym sezonie i trzecią przed własną publicznością.

Zespoły powracają do gry w poniedziałek. Bulls podejmą Miami Heat, w Cleveland zagości natomiast Minnesota Timberwolves.

Indiana Pacers – Sacramento Kings 97:108

Choć za nami dopiero nieco ponad połowa sezonu, Sacramento Kings zgłaszają swoje chęci do gry w play-offach. W Konferencji Zachodniej wciąż mają ujemny bilans, ale w bieżących rozgrywkach nie przeszkadza to, by plasować się na 7-8 pozycji w tabeli konferencji. Minionej nocy odnieśli swoje piąte z rzędu zwycięstwo, pokonali przed własną publicznością Indiana Pacers, a niesamowity występ zaliczył ich lider – DeMarcus Cousins.

Środkowy już po ośmiu minutach gry miał w swoim dorobku 13 punktów, natomiast po pierwszej połowie aż 24. Kluczowa dla rywalizacji okazała się trzecia kwarta. Jeszcze na początku tej części gry Kings prowadzili różnicą zaledwie trzech oczek, ale mocna końcówka w ich wykonaniu pozwoliła powiększyć przewagę nad Pacers do 11 punktów. Przewagę, która ostatecznie zapewniła im wygraną. W czwartej odsłonie powrót gościom uniemożliwił właśnie Cousins, który w ostatnich 12 minutach do swojego imponującego dorobku dołożył jeszcze 15 oczek.

Dla centra był to życiowy występ. W 39 minut gry zdobył aż 48 punktów (17-29 FG, 13-20 FT), dołożył aż 13 zbiórek, a jego Kings byli +16, gdy ten przebywał na parkiecie. Po cichu triple-double uzbierał Rajon Rondo – 11 punktów, 10 zbiórek i 10 asyst, natomiast oprócz tej dwójki, jedynym graczem, który też zapisał dwucyfrową liczbę punktów, był rezerwowy Darren Collison – 11.

Kings wygrali pięć spotkań z rzędu po raz pierwszy od przełomu października i listopada 2014 roku. W styczniu jest to dla nich już 8 zwycięstwo na 11 rozegranych spotkań. – Playoffs, playoffs, playoffs – to wszystko o czym teraz myślę. Za nami kilka trudnych lat. Wciąż mamy jeszcze sporo do zrobienia. Jestem szczęśliwy w tej chwili, ale nie usatysfakcjonowany – powiedział lider Królów.

24 z 34 punktów w drugiej połowie meczu zdobył dla gości Paul George (9-20 FG). Double-double na poziomie 17 oczek i 13 zbiórek zanotował Jordan Hill, natomiast 16 punktów dodał Monta Ellis. Tym samym Pacers zakończyli trasę wyjazdową, na której zwyciężyli tylko jeden z czterech rozegranych spotkań. – Musimy wykonywać lepszą pracę niż podczas tej trasy. Jestem rozczarowany. Momentami graliśmy nieźle, ale nie wystarczająco dobrze – przyznał trener Frank Vogel.

W poniedziałek Kings będą mogli przedłużyć swoją passę – zagrają u siebie z Charlotte Hornets. Dzień później Pacers, też we własnej hali, zmierzą się z Los Angeles Clippers.

New York Knicks – Charlotte Hornets 84:97

Milwaukee Bucks – New Orleans Pelicans 99:116

Memphis Grizzlies – Minnesota Timberwolves 101:106

Atlanta Hawks – Phoenix Suns 95:98

Detroit Pistons – Denver Nuggets 101:104

Los Angeles Lakers – Portland Trail Blazers 103:121