Roberts Stelmahers poprowadzi zespół Energi Czarnych Słupsk w sezonie 2016/2017. Były mistrz Polski ze Śląskiem Wrocław ma za sobą bardzo bogatą karierę zawodniczą, a od 2010 r. z sukcesami zajmuje się pracą szkoleniowca. W ostatnich dwóch sezonach 42-letni trener dwukrotnie zdobył tytuł mistrza Łotwy.


Roberts Stelmahers jest wychowankiem SKA Ryga, grał na pozycji rzucającego. Pierwsze lata kariery spędził w różnych klubach ze stolicy Łotwy i już jako 22-latek świetnie radził sobie rozgrywkach europejskich, zdobywając średnio 16,6 pkt. na mecz. Po epizodach w Rosji i we Włoszech w styczniu 1999 r. trafił do Zielonej Góry, gdzie stał się piątym strzelcem PLK (21,9 pkt.). Zaowocowało to kontraktem w będącym w swoim najlepszym okresie Śląsku Wrocław, z którym w 2000 r. sięgnął po mistrzostwo Polski (8,5 pkt.). Później występował także m.in w Pinarze Karsiyaka, Ulkerze Stambuł, Olimpiji Ljubljana, czy Lietuvosie Rytas Wilno. Na swoim koncie ma liczne mistrzostwa lig, w których występował (Łotwa, Polska, Słowenia, Liga Bałtycka, Litwa), sukcesy na klubowej arenie międzynarodowej (mistrzostwo ULEB Cup w 2005 r.) i wiele indywidualnych nagród i tytułów, m.in. miejsce w pierwszej piątce ULEB Cup.

Filmowe podsumowanie najlepszych momentów Robertsa Stelmahersa podczas kariery zawodniczej:

[ot-video][/ot-video]

Swoją karierę szkoleniowca Roberts Stelmahers rozpoczął w 2009 r. jako asystent w Perlasie Wilno. Po jednym sezonie przeniósł się w tej samej roli do utytułowanego Lietuvos Rytas, ale po dwóch miesiącach powrócił do Perlasa i od tej pory pracował już tylko jako pierwszy trener. Na Litwie spędził także kolejne rozgrywki w zespole Pieno Zvaigzdes Pasvalys, a w latach 2012-2015 był szkoleniowcem łotewskiego BK Vetnspils, z którym święcił wiele sukcesów – był m.in. trenerem roku i finalistą Ligi Bałtyckiej, a także mistrzem Łotwy. W tym samym czasie pracował dla reprezentacji swojego kraju, będąc asystentem w zespole seniorów oraz pierwszym trenerem łotewskiej kadry U-20. Ubiegłe rozgrywki spędził jako trener Valmiery, z którą ponownie sięgnął po tytuł mistrza Łotwy.

źródło:energa-czarni.pl


Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o