Drużyna R8 Basket 3×3 Kraków wygrała kategorię OPEN mężczyzn, a 3city Team OPEN kobiet podczas turnieju finałowego 3×3 QUEST – mistrzostwa Polski w koszykówce 3×3 w Poznaniu.

Poznań witał słoneczną pogodą, co pozwalało na bezproblemowe rozgrywanie turnieju finałowego. Na Placu Wolności pojawiało się mnóstwo koszykarek i koszykarzy oraz kibiców, którzy chcieli zobaczyć najlepsze drużyny w Polsce w akcji. Każde spotkanie to zupełnie inna historia, ale wielkich sportowych emocji nie zabrakło!

W sobotę poznaliśmy zwycięzców w kategorii U18 mężczyzn. W finale ekipa Grażyna na Wakacjach pokonała The Brickers 13:9. W nagrodę Alek Lewandowski, Marcin Woroniecki, Mateusz Zozuń i Olek Adamczak otrzymali pamiątkowe medale oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Jednocześnie toczyła się rywalizacja o wejście do turnieju finałowego 3×3 QUEST w kategoriach OPEN kobiet i mężczyzn. U pań ta sztuka udała się zespołom Chyba Ty i Nie wiemy. U panów rywalizacja była dłuższa i trudniejsza. Ostatecznie w kluczowych meczach o mistrzostwo Polski w koszykówce 3×3 mogły pokazać się ekipy: Ready2Fight, Ku Chwale-Zelów oraz zDolny Śląsk.

Pierwszego dnia turnieju rozpoczęto też fazę grupową finału. Mnóstwo dobrej koszykówki, litry wylanego potu, ale także sporo dobrej zabawy! Żadna drużyna się nie oszczędzała, bo wiedziała, że każde potknięcie może w konsekwencji oznaczać brak możliwości walki o najwyższe cele. W kategorii OPEN mężczyzn przez dodatkowe baraże do ćwierćfinału awansowały ekipy KOTTRANS Radom, Planet Cash Team, Jeżyckie Kuny Poznań i Ready2Fight, które w niedzielę zmierzyły się odpowiednio z zespołami R8 BASKET 3×3 Kraków, Da Burnin Banana, HW Dzikie Węże i Street Team Turyści.

W ćwierćfinałach kategorii OPEN kobiet zobaczyliśmy z kolei spotkania Poland Team U18 – Potwory i Spółka, Braveheart – Białystok Lady, 3 city Team – Nie wiemy i PGE MKK Siedlce – Chyba Ty.

Turniej w niedzielę został wznowiony zgodnie z zapowiedziami na Placu Wolności, ale w trakcie półfinałów z powodu dużych opadów deszczu został przeniesiony do hali. Najwcześniej poznaliśmy wyniki w kategorii U15 kobiet. Tę zwyciężyła drużyna Siba Team, która w finale pokonała MUKS Poznań 18:15. Nagrodami były pamiątkowe medale oraz akcesoria sportowe.

Nie mogło również zabraknąć długo wyczekiwanego konkursu rzutów z dystansu. Tym razem w kwalifikacjach wzięło udział aż 16 zawodniczek i zawodników. W ścisłym finale znaleźli się Konrad Kapturski (Kottrans Radom), Karolina Sulima (Białystok Lady) oraz Katarzyna Hepner (Braveheart). Najlepsza okazała się reprezentantka ekipy Braveheart, za co zgarnęła m.in. oficjalną piłkę 3×3 marki WILSON.

W głównych kategoriach – OPEN mężczyzn i kobiet rywalizacja ciągle stała na naprawdę wysokim poziomie. Kibice mogli zobaczyć wiele ciekawych indywidualnych popisów i świetnych zespołowych zagrań. Oczywiście szczególnie efektowny był Michael Hicks z rewelacyjnie radzącej sobie ekipy R8 Basket 3×3 Kraków.

W rywalizacji Pań w półfinale 3city Team zmierzyła się z drużyną PGE MKK Siedlce, w której nie brakowało zawodniczek doskonale znanych z Basket Ligi Kobiet. Reprezentantki Polski w koszykówce 3×3 po bardzo zaciętym meczu wygrały jednak 12:11, a w wielkim finale zmierzyły się z ekipą Braveheart. W najważniejszym spotkaniu naładowany pozytywną energią zespół 3city Team ponownie zwyciężył – tym razem 21:15. Angelika Kuras, Jastina Kosalewicz, Paulina Kuras oraz Weronika Nowakowska zdobyły tytuł mistrzyń Polski w koszykówce 3×3 oraz sięgnęły po 2000 zł nagrody.

Nie mniejsze emocje towarzyszyły finałowi w kategorii OPEN mężczyzn. Do najważniejszego spotkania doszły ekipy R8 Basket 3×3 Kraków i przedstawiciel gospodarzy – Jeżyckie Kuny Poznań. Mecz był niezwykle wyrównany, a na początku to obrońcy tytułu musieli gonić wynik. Przy stanie 11:11 zdobyli jednak kilka punktów z rzędu i to pozwoliło drużynie z Krakowa uciec rywalom. Ostatecznie R8 Basket 3×3 wygrał 21:14 i po raz trzeci z rzędu cieszył się ze złotych medali mistrzostwa Polski (wcześniej jako reprezentant Gdańska). Piotr Renkiel, Michael Hicks, Paweł Pawłowski i Łukasz Bodych w nagrodę otrzymali zegarki marki FESTINA oraz zaproszenie do występu w turnieju FIBA 3×3 World Tour w Pradze.

Sponsorem głównym turnieju finałowego 3×3 QUEST jest POSNANIA