Jak donoszą źródła władze New Orleans Pelicans rozpoczęły w czwartek poszukiwania nowego generalnego menadżera zespołu. Kto ma największe szansę na zastąpienie Della Dempsa?


W połowie lutego, po wielu latach współpracy, zarząd Pels zdecydował się na zwolnienie Della Dempsa ze stanowiska generalnego menadżera. Władze klubu najzwyczajniej w świecie straciły cierpliwość. Demps przez ostatnie kilka lat nie zdołał zbudować wokół Anthony’ego Davisa drużyny, która byłaby zdolna do gry w czołówce Zachodniej konferencji, nie wspominając już o regularnych występach w trakcie fazy play-offs.

Sytuacja stała się na tyle napięta, że ostatecznie gwiazdor Pelicans naciskany przez swojego agenta poprosił Dempsa o transfer. Dotychczasowego GM-a Pels zastąpił na pewien czas Danny Ferry, który również znajduje się wśród obecnych kandydatów na to stanowisko. Dwa dni temu Pelikany zaczęły przeprowadzać rozmowy z kandydatami. Wśród nich, oprócz wspominanego Ferry’ego, znajdują się David Girffin, Larry Harris, Trajan Langon , Gersson Rosas oraz Tommy Sheppard.

Osoba, która doniosła mediom o rozpoczęciu negocjacji i zdradziła nazwiska kandydatów, poprosiła o anonimowość. Władze klubu oczekują, że nowy ich nowy GM w sprawny i przede wszystkim korzystny dla Pels sposób przeprowadzi transfer z udziałem Anthony Davisa. Wymiana ma odbyć się podczas bieżącego off-season. Ruch ten oczywiście wyznaczy kierunek, w jakim będą zmierzać Pelicans w kolejnych latach. Nowy pracownik klubu zadecyduje również o losie Alvina Gentry’ego.

Pelicans z bilansem 32-48 zajmują obecnie 13. miejsce na Zachodzie plasując się jedynie przed Dallas Mavericks i Phoenix Suns. Drużyna Alvina Gentry’ego nie awansowała do play-offs po raz trzeci w ciągu czterech poprzednich sezonów.Co wiemy o kandydatach na stanowisko GM Pels?

Danny Ferry: Przez ostatnie trzy sezony pełnił funkcję konsultanta dla GM Pelicans. Kiedy w lutym Dell Demps stracił swoją posadę, mistrz NBA z 2003 roku objął tymczasowo jego stanowisko. Wcześniej 52-latek pracował na tej samej pozycji dla Cleveland Cavaliers, San Antonio Spurs i Atlanty Hawks. Jako zarządcy Jastrzębi udało mu się zbudować drużynę na miarę play-offs. Ferry stracił później jednak swoją posadę z powodu skandalu związanego z rasistowskimi komentarzami na temat Luola Denga. Ferry za wszystko przeprosił, lecz przez kilka ostatnich lat był na cenzurowanym.

David Griffin: Pracował dla Cavs od września 2010 roku, kiedy to został wiceprezesem. W lutym 2014 roku został mianowany generalnym menedżerem zespołu. Gdy pełnił obowiązki, do drużyny powrócił LeBron James oraz wymieniono wybranego z jedynką Andrew Wigginsa oraz Anthony’ego Bennetta (jedynkę rok wcześniej) w zamian za Kevina Love’a. W sezonie 2014-2015 zajął drugie miejsce w głosowaniu na NBA Executive of the Year Award (Nagroda dla menedżera roku). W trakcie jego pracy jako generalnego menedżera Cavaliers trzykrotnie wygrywali konferencje wschodnią, a w 2016 roku udało im się zdobyć mistrzostwo NBA. Dwa lata temu Griffin stracił jednak swoją posadę i od tego czasu nie znalazł nigdzie zatrudnienia.

Larry Harris: Spędził ponad dwie dekady w biurze Milwaukee Bucks (1987-2009) zaczynając jako koordynator video i skaut, a kończąc jako generalny menadżer zespołu. Za jego kadencji Milwaukee wybrało w drafcie m.in. Andrew Boguta oraz Yi Jianliana odpowiednio z pierwszym i szóstym pickiem draftów 2003 i 2007. Później zaczął pełnić funkcję asystenta generalnego menadżera w Golden State Warriors. Stanowisko to piastuje do dzisiaj.

Trajan Longdon: Występował na parkietach NCAA (Duke), NBA (Cavs) i w Europie ( m.in. CSKA Moskwa czy Benetton Treviso) dwukrotnie zdobywając mistrzostwo Euroligi i statuetkę EuroLeague Final Four MVP. Od 2016 roku piastuje stanowisko asystenta generalnego menadżera w Brooklyn Nets. Można więc uznać go jako jednego z autorów odbudowującej się drużyny z Nowego Jorku, która ma szansę w tym sezonie po raz pierwszy od 3 lat wystąpić w trakcie play-offs.

Gersson Rosas: Pochodzący z Kolumbii, były międzynarodowy skaut USA Basketball. Rosas słynie głównie z doświadczenia zdobytego w najlepszej lidze świata. Pracował głównie dla Houston Rockets, gdzie spędził ponad 17 sezonów pełniąc m.in. funkcje v-ce prezydenta wykonawczego. Przez krótki czas był również GM-em w Dallas Mavericks. Sześć lat temu ponownie przeniósł się do zarządu Rakiet. Rok temu łączony z funkcją generalnego menadżera Charlotte Hornets. W wyścigu o tą pozycję wyprzedził go jednak Mitch Kupchak.

Tommy Sheppard: Przez ostatnie 25 lat był bardzo blisko związany z NBA, w tym 16 lat z Washington Wizards. Sheppard pełnił funkcję skauta śledząc czołowych prospektów nie tylko w collegach, ale na całym świecie. Zanim dołączył do stołecznej ekipy pracował w Denvegr Nuggets na stanowisku starszego dyrektora ds. usług zespołu i relacji z zawodnikami. Jego rola polegała na wewnętrznej i zewnętrznej komunikacji w klubie. W związku z tym ma ogromne doświadczenie w kontaktach z zawodnikami i mediami. Co ciekawe Sheppard jest też łączony z objęciem posady GM-a w Wizards, którzy zwolnili niedawni Erniego Grunfelda.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o