Reprezentacja Polski przyleciała na Białoruś z zamiarem wygrania drugiego meczu w eliminacjach do EuroBasketu 2017. Podopiecznym Mike’a Taylora udało się to osiągnąć po bardzo dobrym spotkaniu. Liderami polskiego zespołu byli Mateusz Ponitka i Maciej Lampe.

Polska 97:79 Białoruś

Reprezentacja Polski zaczęła to spotkanie w składzie Koszarek – Ponitka – Waczyński – Lampe – Hrycaniuk. Podopieczni Mike’a Taylora kapitalnie weszli w to spotkanie, bowiem rozpoczęli od szybkiego zrywu 12-0. Kontry reprezentacji Polski  napędzali Ponitka i Lampe, jednak po wejściu Waynes’a to Białorusini stali się bardzo groźni z kontry. Po rzucie równo z syreną AJ Slaughtera, nasi koszykarze prowadzili 34:28.

Kolejne bardzo dobre spotkanie w tych eliminacjach rozgrywał Lyutych, który na początku drugiej kwarty miał już na swoim koncie 18 „oczek”. W zespole Mike’a Taylora zaczęło pojawiać się sporo nerwowości, a podkoszowi oddawali pomalowane. „Prometeuszem” w pewnym stopniu okazał się Przemysław Zamojski, który najpierw trafił z faulem, po czym po świetnym dograniu Łukasza Koszarka posłał piłkę do kosza z narożnika boiska. Po efektownym wsadzie Tomasza Gielo, Polacy prowadzili po pierwszej połowie 53:48.

Polacy weszli w drugą połowę podobnie jak w pierwszą, bowiem z każdą akcją zaczęli powiększać swoje prowadzenie. Białorusini nie mogli znaleźć recepty na bardzo dobrze wykorzystywanego Macieja Lampego, przez co podopieczni Mike’a Taylora szybko wyszli na 11 punktowe prowadzenie. Polacy kontrolowali to spotkanie i bez większych problemów uporali się w trzeciej kwarcie ze swoimi rywalami. Na ostatnie 10 minut wychodzili prowadząc 73:59.

Ostatnia kwarta przy takim prowadzeniu mogłaby się wydawać tylko formalnością, jednak podopieczni Mike’a Taylora przyzwyczaili już nas, że ich mecze często są rozstrzygane w końcówkach, nawet gdy prowadzą już sporą ilością punktów. W Mińsku było jednak inaczej i po bardzo dobrej formie strzeleckiej w ostatnich 10 minutach reprezentanci Polski pokonali Białoruś 97:79.

Zdecydowanie najlepszym zawodnikiem meczu był Maciej Lampe, który na swoim koncie zapisał 25 punktów i 8 zbiórek. Pod koszem popisywał się wielką mądrością, bowiem kapitalnie rozporządzał piłką i ustawiał sobie podkoszowych rywali. Bardzo dobre zawody rozegrał także Mateusz Ponitka (14 punktów, 7 zbiórek i 4 asysty), jak i Przemysław Zamojski (15 punktów, 2 zbiórki i asysty), który okazał się prawdziwym filarem defensywnym. Polska reprezentacja w eliminacjach do EuroBasketu jest już 2-0 i pewnie zmierza po grę na tej imprezie.

Kolejne spotkanie zostanie rozegrane już w najbliższą środę w Lublinie, kiedy to nasza reprezentacja podejmie Estonię.