2011 – Ron Artest zmienia imię i nazwisko

2011 – Ron Artest zmienia imię i nazwisko
Wrzesień 17 09:00 2017 Print This Article

Potrzeba niezwykłej odwagi i ogromnej determinacji, aby zdecydować się na zmianę swoich danych osobowych. Zwykle tak radykalny krok podyktowany jest faktem posiadania wstydliwego nazwiska, chęcią odcięcia się od kłopotliwej rodziny lub ucieczką przed trudnymi doświadczeniami z przeszłości. Jednak żaden z tych powodów nie miał bezpośredniego wpływu na niespodziewaną decyzję atletycznego skrzydłowego Los Angeles Lakers, której skutek został podany do wiadomości publicznej 17 września 2011 roku.  

Trudny charakter Artest’a kształtował się na niebezpiecznych ulicach Nowego Jorku. Ron wychowywał się w legendarnej dzielnicy Queens, gdzie wielokrotnie był świadkiem krwawych bójek, napadów, strzelanin, a nawet brutalnych zabójstw. Jego szarą codzienność stanowiły bezwzględne wojny gangów, narkotyki, wszechobecna przemoc i agresja. Dzieciństwo ambitnego skrzydłowego to marzenia o dostatku i ciągła walka o lepsze jutro dla siebie i swojej rodziny. Trudne, wręcz patologiczne warunki, w jakich dorastał Artest niewątpliwie odcisnęły piętno na jego psychice oraz determinowały szalone decyzje podejmowane przez niego zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym.

Ron przyszedł do NBA jako zawodnik ofensywny, lecz z biegiem lat jego znakiem rozpoznawczym stała się twarda i nieustępliwa obrona. Na uznanie zasługują niezłe pod względem statystycznym pierwsze sezony w lidze zawodowej, gdy reprezentował Chicago Bulls, Indiana Pacers i Sacramento Kings, tytuł Defensive Player of the Year oraz występ w All-Star Game w 2004 roku. W późniejszych okresie Artest przyjął rolę zadaniowca, który odpowiadał za pilnowanie największych gwiazd występujących w przeciwnych drużynach, a w trudnych momentach, w zależności od sytuacji na boisku, wnosił energię lub spokój w poczynania własnego zespołu. Nagrodą za poświęcenie i zaskakującą jak na niego dojrzałość było upragnione mistrzostwo zdobyte w 2010 roku wraz z ekipą Jeziorowców.

Niestety kariera gracza pochodzącego z Big Apple to głównie kontrowersje i niezrozumiałe zachowania, które kładą się cieniem na jego liczne sukcesy. To właśnie Ron był pierwszoplanową postacią gigantycznej awantury pomiędzy graczami Pacers, a kibicami i zawodnikami Detroit Pistons nazywanej “Malice at the Palace” za co został zawieszony do końca sezonu 2004/2005. Szacunek wśród przeciwników zyskał za pomocą brudnych sztuczek, niewyparzonego języka i twardych łokci, a poza parkietem powszechnie uważano go za osobę nieobliczalną. Jego najbardziej szalony krok miał swoje reperkusje 17 września 2011 roku kiedy to Ronald William Artest Junior, prawomocnym wyrokiem sądu, nieoczekiwanie zmienił swoje imię i nazwisko. Od tego dnia oficjalnie nazywa się Metta World Peace co ma stanowić inspirację dla młodych ludzi na całym świecie, zbliżyć ich do siebie oraz propagować miłość i wzajemny szacunek. Wychowanek uczelni St. John’s to bez wątpienia postać nietuzinkowa, kolorowy ptak, który już na zawsze zapisał się w historii NBA.

Wojciech Zwaduch
Wojciech Zwaduch

Historia NBA

Zobacz więcej tekstów

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz