2010 – KD zapewnia ekipie USA mistrzostwo świata

by Wojciech Zwaduch | 12 września 2017 09:00

Gwiazdy jedna po drugiej odmawiały udziału w mistrzostwach świata mających odbyć się w Turcji. Powody były klasyczne dla graczy największego kalibru. Tłumaczyli się zmęczeniem spowodowanym długim sezonem, chęcią zaleczenia licznych urazów lub ważnymi sprawami osobistymi. Odpowiedzialność za los reprezentacji USA, nazywanej ironicznie “B-Team”, wziął jednak na swoje chude barki 21-letni Kevin Durant.

Ekipa Stanów Zjednoczonych przystępowała do turnieju całkowicie przebudowana i odmłodzona. W składzie nie było ani jednego członka drużyny, która podczas Igrzysk Olimpijskich w 2008 roku zdobyła złoty medal. “Coach K” postawił na zawodników niższych, bardziej uniwersalnych, mogących szybko przenieść grę na połowę przeciwnika. Za konstruowanie akcji i napędzanie ataku odpowiadali Westbrook oraz Rose, zdobywanie punktów było zadaniem Durant’a, do obrony pomalowanego i walki na tablicach zostali oddelegowani Chandler i Love, a role weteranów i mentorów dla utalentowanych młokosów powierzono Billups’owi i Odom’owi.

Reprezentacja Stanów Zjednoczonych, dowodzona przez grającego nadzwyczaj dojrzale i skutecznie KD, pewnie wygrywała kolejne spotkania pokonując tak znakomite ekipy jak Chorwacja, Słowenia, Litwa czy Rosja. W finale, który odbył się 12 września, przeciwnikiem “Team USA” była niezwykle waleczna oraz szalenie zmotywowana drużyna gospodarzy. Niesieni ogłuszającym dopingiem Turcy zamierzali utrzeć nosa faworytom i sięgnąć po najwyższy laur.

Niestety ambitny plan zawodników znad Bosforu pokrzyżowali Amerykanie zwyciężając 81-64. 28 punktów zanotował niezawodny Kevin Durant, który w nagrodę za swoją wspaniałą postawę, został wybrany MVP turnieju. Ponadto Lamar Odom jako pierwszy koszykarz w historii zdobył mistrzostwo świata i zasiadł na tronie ligi zawodowej w tym samym roku. Reprezentacja USA odzyskała tytuł najlepszej drużyny globu i udowodniła sceptycznie nastawionym ekspertom, że nadanie jej miana “B-Team” było ogromnym błędem.

2010 USA WORLD CHAMPIONSHIP TEAM ROSTER

Backcourt:

Chauncey Billups, Derrick Rose, Russell Westbrook, Stephen Curry, Eric Gordon, Andre Iguodala

Frontcourt:

Kevin Durant, Rudy Gay, Danny Granger, Kevin Love, Lamar Odom, Tyson Chandler

Head Coach -> Mike Krzyzewski

 

Photo by Mark J. Terrill (AP Photo)Source URL: http://probasket.pl/2010-kd-zapewnia-ekipie-usa-mistrzostwo-swiata/