2010 – KD zapewnia ekipie USA mistrzostwo świata

2010 – KD zapewnia ekipie USA mistrzostwo świata
Wrzesień 12 09:00 2017 Print This Article

Gwiazdy jedna po drugiej odmawiały udziału w mistrzostwach świata mających odbyć się w Turcji. Powody były klasyczne dla graczy największego kalibru. Tłumaczyli się zmęczeniem spowodowanym długim sezonem, chęcią zaleczenia licznych urazów lub ważnymi sprawami osobistymi. Odpowiedzialność za los reprezentacji USA, nazywanej ironicznie “B-Team”, wziął jednak na swoje chude barki 21-letni Kevin Durant.

Ekipa Stanów Zjednoczonych przystępowała do turnieju całkowicie przebudowana i odmłodzona. W składzie nie było ani jednego członka drużyny, która podczas Igrzysk Olimpijskich w 2008 roku zdobyła złoty medal. “Coach K” postawił na zawodników niższych, bardziej uniwersalnych, mogących szybko przenieść grę na połowę przeciwnika. Za konstruowanie akcji i napędzanie ataku odpowiadali Westbrook oraz Rose, zdobywanie punktów było zadaniem Durant’a, do obrony pomalowanego i walki na tablicach zostali oddelegowani Chandler i Love, a role weteranów i mentorów dla utalentowanych młokosów powierzono Billups’owi i Odom’owi.

Reprezentacja Stanów Zjednoczonych, dowodzona przez grającego nadzwyczaj dojrzale i skutecznie KD, pewnie wygrywała kolejne spotkania pokonując tak znakomite ekipy jak Chorwacja, Słowenia, Litwa czy Rosja. W finale, który odbył się 12 września, przeciwnikiem “Team USA” była niezwykle waleczna oraz szalenie zmotywowana drużyna gospodarzy. Niesieni ogłuszającym dopingiem Turcy zamierzali utrzeć nosa faworytom i sięgnąć po najwyższy laur.

Niestety ambitny plan zawodników znad Bosforu pokrzyżowali Amerykanie zwyciężając 81-64. 28 punktów zanotował niezawodny Kevin Durant, który w nagrodę za swoją wspaniałą postawę, został wybrany MVP turnieju. Ponadto Lamar Odom jako pierwszy koszykarz w historii zdobył mistrzostwo świata i zasiadł na tronie ligi zawodowej w tym samym roku. Reprezentacja USA odzyskała tytuł najlepszej drużyny globu i udowodniła sceptycznie nastawionym ekspertom, że nadanie jej miana “B-Team” było ogromnym błędem.

2010 USA WORLD CHAMPIONSHIP TEAM ROSTER

Backcourt:

Chauncey Billups, Derrick Rose, Russell Westbrook, Stephen Curry, Eric Gordon, Andre Iguodala

Frontcourt:

Kevin Durant, Rudy Gay, Danny Granger, Kevin Love, Lamar Odom, Tyson Chandler

Head Coach -> Mike Krzyzewski

 

Photo by Mark J. Terrill (AP Photo)

Wojciech Zwaduch
Wojciech Zwaduch

Historia NBA

Zobacz więcej tekstów

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "2010 – KD zapewnia ekipie USA mistrzostwo świata"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Andre
Gość
Byłem w szoku, gdy zobaczyłem skład na te mistrzostwa (kto ma rzucać, skoro są sami PG?), ale potem był to chyba najlepszy do oglądania Team USA od lat. Brak gwiazd sprawił, że wszystkim się chciało, wszyscy byli zmotywowani, nie było tego całego nadęcia, które towarzyszy reprezentacjom amerykańskim. Pomysł na grę był prosty – 4 młodych PG, którzy na zmianę naciskali na rozgrywających, tak że po przekroczeniu boiska zostawało 10-12 sekund na wykreowanie akcji. O ile pamiętam, jedna drużyna była w stanie “postraszyć” Jankesów, reszta nie wytrzymała tempa i nacisku na piłkę w obronie. Bardzo fajne mistrzostwa, świetnie się to oglądało.… Czytaj więcej »
Gregor
Gość

E tam, nadal go lubię i rozumiem.

wpDiscuz