2003 – Allen Iverson notuje historyczny występ

2003 – Allen Iverson notuje historyczny występ
Sierpień 25 09:00 2017 Print This Article

Wystarczyły mu zaledwie 23 minuty, aby na stałe zapisać się w annałach koszykówki na poziomie reprezentacyjnym. “The Answer” w krótkim czasie potwierdził jak wielkim był zawodnikiem i z jaką łatwością przychodziło mu zdobywanie kolejnych punktów. 25.08.2003 roku bezradni Kanadyjczycy stanowili jedynie tło dla genialnego występu lidera ekipy Stanów Zjednoczonych.

Po niespodziewanej kompromitacji podczas Mistrzostw Świata rozgrywanych w 2002 roku w Indianapolis i zajęciu rozczarowującego szóstego miejsca, Amerykanie byli zdeterminowani, aby udowodnić, że była to tylko żałosna wpadka, wypadek przy pracy, chwila słabości. Za cel obrano złoty medal nadchodzących Igrzysk Olimpijskich w Atenach. Liczył się nie tylko krążek z najcenniejszego kruszcu, ale również styl w jakim reprezentacja USA miała osiągnąć końcowy sukces. Zakładano, że zespół złożony z gwiazd NBA będzie dominował, dyktował warunki gry i ostatecznie zamknie usta licznym malkontentom.

Przepustką na Olimpiadę był turniej rozgrywany w 2003 roku w Portoryko, podczas którego Amerykanie potwierdzili, że proces powrotu na tron światowego basketu traktują niezwykle poważnie. Drużyna prowadzona przez Larry’ego Browna odniosła 10 przekonujących zwycięstw, nie zanotowała żadnej porażki i pewnie zakwalifikowała się na Igrzyska w Grecji. Na wyróżnienie w ekipie Stanów Zjednoczonych zasługiwali Tim Duncan, Tracy McGrady i Vince Carter, jednak to gwiazda Allena Iversona świeciła najjaśniej. “The Answer” był nie do zatrzymania dla sfrustrowanych swoją niemocą przeciwników z boiska, a jego grę charakteryzowały ogromna pewność siebie, skuteczność oraz determinacja.

Iverson swoje najlepsze spotkanie podczas turnieju odbywającego się w Ameryce Południowej rozegrał 25.08 przeciwko ekipie Kanady. W ciągu zaledwie 23 minut spędzonych na parkiecie zdobył 28 punktów, których istotnym elementem składowym było siedem celnych rzutów trzypunktowych. AI poprowadził reprezentację USA do imponującego zwycięstwa nad sąsiadami z północy (111-71) ustanawiając w krótkim czasie dwa rekord kwalifikacji olimpijskich. “The Answer” był w swoim prime i wydawało się, że jedyną osobą, która może go powstrzymać jest on sam i jego trudny, konfliktowy charakter.

Allen Iverson -> 23 minuty | 28 punktów (10/13 z gry, 7/8 za 3, 1/1 za 1), 3 asysty, 3 przechwyty, 1 zbiórka

2003 USA MEN’S OLYMPIC QUALIFYING TEAM ROSTER

Backcourt:

Ray Allen, Mike Bibby, Allen Iverson, Jason Kidd, Tracy McGrady

Frontcourt:

Elton Brand, Vince Carter, Nick Collison, Tim Duncan, Richard Jefferson, Kenyon Martin, Jermaine O’Neal

Head Coach -> Larry Brown

Assistant Coach -> Gregg Popovich

 

Photo by M. David Leeds/Getty Images

Wojciech Zwaduch
Wojciech Zwaduch

Historia NBA

Zobacz więcej tekstów

Dodaj komentarz

3 komentarzy do "2003 – Allen Iverson notuje historyczny występ"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Andre
Gość

Co tam robił Nick Collison ???

nickycoli
Gość

Był wtedy na topie w NCAA – może ówczesny selekcjoner George Karl chciał nawiązać do Dream Teamu z 1992 roku i mieć swojego Christiana Laettnera?

swerd
Gość

co z tego skoro przepadli na igrzyskach 🙂 a wtopa z Puerto Rico to był kosmos

wpDiscuz