Nie brakowało niespodzianek w przedostatniej kolejce pierwszej ligi. Największą chyba sprawili zawodnicy Biofarmu Basket Poznań. Astoria Bydgoszcz wreszcie wygrała z kimś z ligowej czołówki, a blisko wygranej w Łańcucie był SKK Siedlce.

# Miasto Szkła Krosno zgodnie z oczekiwaniami wykonało kolejny „wyrok” na przeciwniku. Tym razem do Krosna zawitała ACK UTH Rosa Radom, która nie dość, że nie mogła liczyć na posiłki ze strony zawodników będących często w kadrze pierwszego zespołu, to nawet Jakub Schenk nie wspomógł tym razem ekipy trenera Karola Gutkowskiego. Lider rozgrywek szybko zdobył wysoką przewagę i powiększał ją do końca spotkania. Sześciu zawodników miejscowego zespołu zanotowało dwucyfrową zdobycz punktową, Michał Baran rozdał 10 asyst.

Najciekawsze akcje meczu Miasto Szkła Krosno – ACK UTH Rosa Radom:

# Z problemami, ale poradził sobie również Max Elektro Sokół Łańcut. SKK Siedlce postawił wiceliderowi trudne warunki, zaczął od piorunującej pierwszej kwarty wygranej 30:15. Łańcucianie jeszcze przed przerwą znacząco jednak zmniejszyli stratę i uderzyli w drugiej połowie. Na niespełna trzy minuty przed końcem meczu Sokół prowadził tylko 83:81, ale siedlczanie stracili siedem punktów z rzędu i  nie dali rady powalczyć o wygraną do ostatnich sekund. W drugim swoim meczu po powrocie po kontuzji, Adrian Mroczek- Truskowski był najlepszym zawodnikiem swojego zespołu. Jego 19 punktów w ciągu 29 minut gry było najlepszym wynikiem, ale tuż za nim znalazł się dorobek punktowy Macieja Klimy – 18 punktów i 9 zbiórek. Po stronie SKK najlepiej spisali się Marcin Kowalewski (22 pkt., 9 zb.) i Rafał Sobiło (21 pkt., 6 as.)

# Spora niespodzianka w Warszawie, gdzie Legia nie sprostała Biofarmowi Basket Poznań. Gospodarze zagrali bez Tomasza Andrzejewskiego, któremu dolegał niegroźny uraz. Poznanianie szybko zdobyli przewagę i nie oddawali jej aż do trzeciej kwarty. Po przerwie podopieczni trenera Piotra Bakuna podkręcili tempo i dogonili przeciwnika, ale jeszcze szybciej przewagę odbudował Biofarm. Legionistom nie sprzyjała skuteczność, zwłaszcza z dystansu, tylko dwie próby zza łuku zakończyły się sukcesem. Pomimo słabej gry warszawianie dali radę doprowadzić do remisu, ale na 1,4 sekundy przed końcową syreną fantastyczny rzut oddal Piotr Wieloch i dał swojemu zespołowi zwycięstwo.

Najciekawsze akcje meczu Legia Warszawa – Biofarm Basket Poznań:

# Najciekawiej było w Tychach, gdzie GKS mierzył się z Astorią Bydgoszcz. Gospodarze dobrze rozpoczęli spotkanie, ale bydgoszczanie walczący o miejsce w play-off nie zamierzali wracać do domu z zaledwie jednym punktem. Kilka punktów zaliczki wypracowane przed przerwą szybko pozostały wspomnieniem i wyrównana walka toczyła się w najlepsze. Kibice zgromadzeni w tyskiej hali oglądali dogrywkę w której więcej sił zachowali goście i pomimo braku Piotra Robaka, wywieźli z trudnego terenu dwa punkty, czym zapewnili sobie awans do ósemki. GKS-owi nie pomogła w zwycięstwie bardzo dobra forma Tomasza Bzdyry, zdobywcy aż 30 punktów. Po stronie Astorii najskuteczniejsi byli Hubert Mazur i Mikołaj Grod, odpowiednio 20 i 23 zdobyte oczka.

# Porażkę GKS-u wykorzystał Znicz Basket Pruszków, który nie bez problemów pokonał GTK Gliwice. Dobry początek starcia chyba nieco uśpił pruszkowian i jak mają to ostatnio w zwyczaju, dostarczyli swoim kibicom mnóstwa emocji. Sytuacja stała się bardzo poważna po 30 minutach gry, ale ostatnia część meczu zdecydowanie należała do gospodarzy. Kwarta wygrana 32:13 pozwoliła cieszyć się Zniczowi z wskoczenia na czwartą lokatę w ligowej tabeli. Solidnymi punktami zespołu Marka Zapałowskiego byli Mateusz Szwed (12 pkt., 9 zb.) oraz Dawid Słupiński (17 pkt., 7 zb.). Gliwiczanie tą porażką przekreślili swoje szanse na zajęcie 13 miejsca w tabeli.

Najciekawsze akcje meczu Znicz Basket Pruszków – GTK Gliwice:

# Niespodziewanie poległa meritumkredyt Pogoń Prudnik. Zespół, który zapowiadał walkę o czwarte miejsce, teraz musi martwic się o utrzymanie szóstej lokaty. W meczu z Exact Systems Śląskiem Wrocław gra prudniczanom nie kleiła się od początku. Brylował Norbert Kulon, pomagali mu Przemysław Hajnsz i Paweł Mróz. Aż 21 strat i słabsza skuteczność rzutów z gry wpędziły Pogoń w kłopoty. Dopiero czwartą kwartę podopieczni Tomasza Michalaka rozstrzygnęli na swoją korzyść, ale to było za mało na dobrze dysponowany tego dnia Śląsk.

# Zetkama Doral Nysa Kłodzko mogła sobie zapewnić w sobotę udział w fazie play-off, ale zdecydowanie lepszy okazał się być AZS AWF Mickiewicz Romus Katowice. Katowiczanie błyskawicznie podporządkowali sobie przebieg spotkania wygrywając pierwszą kwartę aż 24:9. Ponownie najlepsi w ekipie trenera Adama Kubaszczyka byli Kamil Nowak i Łukasz Szczypka, po stronie Zetkamy Doralu wyróżnił się Tomasz Stępień, zdobywca 22 punktów. Gospodarze wciąż maja szansę na przewagę boiska w play-out, a Kłodzko pomimo porażki podtrzymało nadzieję na play-off.

# Istotne rozstrzygniecie zapadło w Stargardzie. Zwycięzca meczu zagwarantowałby sobie utrzymanie w lidze bez gry w fazie play-out. KSK Noteć Inowrocław zapowiadał zażartą walkę o sukces, ale już pierwsza kwarta w zasadzie rozstrzygnęła losy starcia. Noteć poległa aż 14:36 i ograniczyła swoje szanse na wygraną do minimum. Inowrocławianie walczyli, ale nie dali rady odwrócić losów meczu. Bohaterami Spójni byli Łukasz Pacocha, autor 28 punktów oraz Hubert Pabian  – 16 punktów i 11 zbiórek na koncie. Goście nie zrealizują założonego przed sezonem celu, jakim było bezpieczne utrzymanie. KSK Noteć stanie do walki o byt w play-out.

Spotkania 29. kolejki I ligi:
18.03 g.19:00 Legia Warszawa – Biofarm Basket Poznań 71:74 (15:25, 20:18, 20:18, 16:13)
19.03 g.13:00 Exact Systems Śląsk Wrocław – Meritumkredyt Pogoń Prudnik 67:61 (23:20, 15:12, 21:13, 8:16)
19.03 g.17:00 Spójnia Stargard – KSK Noteć Inowrocław 87:71 (36:14, 18:24, 21:14, 12:19)
19.03 g.17:30 Max Elektro Sokół Łańcut – SKK Siedlce 93:87 (15:30, 28:17, 23:17, 27:23)
19.03 g.18:00 Znicz Basket Pruszków – GTK Gliwice 79:67 (16:10, 16:21, 15:23, 32:13)
19.03 g.18:00 GKS Tychy – Astoria Bydgoszcz 88:93 po dog. (23:17, 16:28, 24:22, 19:15, d: 6:11)
19.03 g.18:00 AZS AWF Mickiewicz Romus Katowice – Zetkama Doral Nysa Kłodzko 80:61 (24:9, 24:28, 19:13, 13:11)
20.03 g.17:00 Miasto Szkła Krosno – ACK UTH Rosa Radom 103:67 (30:10, 22:16, 30:24, 21:17)