Środowa kolejka spotkań przyniosła kilka niespodzianek. 20 serię spotkań na długo zapamiętają kibice w Gliwicach. Wszystko przez zakończenie niechlubnej serii porażek trwającej od początku listopada.

# Miasto Szkła Krosno niespodziewanie przegrywało siedmioma punktami z AZS AWF Mickiewicz Romus Katowice, ale o sensacji nie mogło być mowy. Lider tabeli przyśpieszył i błyskawicznie zdominował przeciwnika i już przed przerwą wygrywał kilkoma punktami. Ostatecznie krośnianie rozgromili kolejną drużynę, trzecią kwartę wygrywając aż 29:9. Imponujące double-double zanotował Dariusz Wyka, który zapisał w swoim dorobku 21 punktów i 15 zbiórek.

Najciekawsze akcje meczu Miasto Szkła Krosno – AZS AWF Mickiewicz Romus Katowice:

# Bolesnego rewanżu doświadczyli koszykarze Zetkamy Doralu Nysy Kłodzko, którzy ulegli Max Elektro Sokołowi Łańcut. Porażka w pierwszej rundzie podrażniła wicelidera ligi, co dodało im dodatkowej motywacji na wczorajsze starcie. Goście wyraźnie przegrali drugą i czwartą kwartę, w tej ostatniej zdołali zdobyć zaledwie cztery punkty. Aż 17 piłek zebrał Rafał Kulikowski, a łącznie walkę o zbiórkę Sokół wygrał aż 51:25, co dobitnie pokazuje kto dominował pod koszem.

# Derby Mazowsza zakończyły się wygraną faworyta, ale Znicz Basket Pruszków długo prowadził, do przerwy różnica wynosiła nawet 15 punktów. Legia Warszawa w końcu złapała swój rytm i pokonała rywala. Adam Parzych pięciokrotnie trafiał z dystansu, spotkanie zakończył z 20 punktami na koncie.

Końcówka meczu Legia Warszawa – Znicz Basket Pruszków:

# Trudną przeprawę z Exact Systems Śląskiem Wrocław miał GKS Tychy. Faworyci co prawda lepiej zaczęli mecz, ale wrocławianie nie pozwalali na zbyt dużą stratę do przeciwnika. Przewaga GKS-u topniała wraz z upływającym czasem, ale Śląsk nie sprawił kolejnej niespodzianki, mimo że miał ostatnie posiadanie po swojej stronie, ale stratę popełnił Wojciech Jakubiak.

# Wielka radość w Gliwicach. Tamtejszy GTK w końcu zakończył swoją niechlubną serię 11 porażek. Wygrana ta jest o tyle niespodziewana, bo odniesiona nad silną meritumkredyt Pogonią Prudnik. Bliski double double (10 pkt., 8 as.) był Marcin Stokłosa, ale najlepszym strzelcem zespołu został Jakub Załucki (15 pkt.). Gliwiczanie częściej trafiali z dystansu oraz cieszyli się wyższą skutecznością, co wystarczyło na słabo dysponowanych tego dnia prudniczan.

Długo koszykarze GTK kazali czekać swoim kibicom na ligowe zwycięstwo:

# Niespodzianka również w Inowrocławiu, gdzie tamtejsza KSK Noteć zdominowała Astorię Bydgoszcz. Kluczem do zwycięstwa okazała się być seria 23:0 jaką zanotowali podopieczni Łukasza Żytki. Świetny występ zaliczył Dawid Adamczewski (23 pkt. i 10 zb.), ale wygrał przede wszystkim kolektyw. Noteć paradoksalnie scementowały kontuzje kilku graczy, skład jest wąski, ale wygląda na to, że każdy daje z siebie maksimum możliwości. W barwach Astorii krótko zagrał Hubert Mazur, który opuścił boisko po tym, jak otrzymał uderzenie w bark. Nie zawiódł jak zwykle Piotr Robak, który rozgrywając mecz niemal w pełnym wymiarze czasowym zdobył 21 punktów, 9 zbiórek i 6 asyst.

Porażka Astorii Bydgoszcz zaskoczyła niejednego kibica:

# Podobnego kalibru niespodzianka miała miejsce w Stargardzie. Znajdująca się w kryzysie Spójnia Stargard nie była w stanie pokonać Biofarmu Basketu Poznań. Koszykarze Przemysława Szurka szybko otrząsnęli się po pechowej porażce ze Zniczem Basket Pruszków i w wyjazdowym spotkaniu odważnie ruszyli naprzód. Dominacja Biofarmu nie podlegała dyskusji, każda kwarta padła jego łupem. Stargardzianie skończyli mecz z zaledwie 32% skutecznością.

# Imponujący występ Jakuba Schenka nie pomógł ACK UTH Rosie Radom w odniesieniu zwycięstwa. Zawodnik był niemal nieomylny, chybiając tylko raz w siedemnastu próbach. Siedlczanie nie opierali swojej gry tylko na jednym zawodniku i dzięki lepszej postawie w ostatniej kwarcie zdołali zgarnąć kolejne dwa punkty. SKK Siedlce pnie się w górę tabeli i ma coraz większe szanse na znalezienie się w czołowej ósemce ligi.

Spotkania 20. kolejki I ligi:
KSK Noteć Inowrocław – Astoria Bydgoszcz 77:64 (20:16, 10:17, 25:11, 22:20)
Legia Warszawa – Znicz Basket Pruszków 76:70 (18:24, 11:20, 23:15, 24:11)
Max Elektro Sokół Łańcut – Zetkama Doral Nysa Kłodzko 72:42 (18:12, 17:8, 16:18, 21:4)
Spójnia Stargard  – Biofarm Basket Poznań 58:81 (14:20, 14:20, 16:18, 14:23)
Miasto Szkła Krosno 98:67 (16:17, 28:18, 29:8, 25:24) AZS AWF Mickiewicz Romus Katowice
Exact Systems Śląsk Wrocław – GKS Tychy 69:71 (16:22, 21:14, 18:24, 14:11)
SKK Siedlce – ACK UTH Rosa Radom 83:76 (23:14, 12:21, 25:23, 23:18)
GTK Gliwice – meritumkredyt Pogoń Prudnik 73:65 (16:18, 19:15, 19:9, 19:23)